Αλλαγή από RAID σε AHCI

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή από RAID σε AHCI

Δημοσίευση από Zizo » 07 Ιουν 2014 00:28

Καλησπέρα παιδιά,
Μόλις πέρασα windows, drivers και διάφορα μικροπρογραματάκια στο καινούριο μου pc και μέσα από το Samsung Magician λογισμικό που ήρθε με τον SSD λέει πως το AHCI mode είναι απενεργοποιημένο.
Μπήκα στα BIOS και είδα ότι όντως ήταν λάθος, ήταν σε RAID.
Το άλλαξα σε AHCI και μετά έβγαζε Blue Screen πριν μπει στα windows (εκεί που έχει το animation με 4 φωτεινές μπάλες που σχηματίζουν το logo.
Μετά από 5 ώρες να ψάχνω τι φταίει, να κάνω επαναφορά συστήματος και να βάζω τις default ρυθμίσεις του BIOS δεν έγινε τίποτα μέχρι που ξανά έβαλα το Storage σε RAID mode και ξανά μπήκα στα Windows.

Πως έγινε αυτό? Μετά από επαναφορά ρυθμίσεων του BIOS πολλά πράματα άλλαξαν (σου λέει πια είναι η κάθε αλλαγή μετά από "Save & Exit".

Έχω έναν SSD και έναν HDD, το ένα ανεξάρτητο από το άλλο (όχι σε RAID δηλαδή).
Πρέπει να προσπαθήσω να το βάλω σε AHCI? Πως το κάνω αφού δεν μαφήνει να μπω στα windows? Θέλει format?

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εντοπίζει SATA Interface... Έχω συνδέσει τον SSD στην SATA6G_1 είσοδο της Asus Z97-C μητρική, τον HDD στην SATA6G_2 και δουλεύουν καλά απόσο φαίνεται.
Συνημμένα
Untitled.png
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή από RAID σε AHCI

Δημοσίευση από Zizo » 07 Ιουν 2014 01:16

Απόσο έψαξα στο google κιάλλοι την "πάτησαν" έτσι.
Αλλά λένε πως αφού δεν έχεις 2 SSD σε RAID τότε αυτόματα μπαίνει σαν υποκατηγορία σε AHCI.

Για αλλαγή θα πρέπει να κάνω επανεγκατάσταση των Windows σε AHCI (αν κατάλαβα καλά).
Αξίζει να ξανά μπω στον κόπο? Ίσως είναι καλύτερα τώρα πριν αρχίσω να εγκαθιστώ κιάλλα προγράμματα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή από RAID σε AHCI

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Ιουν 2014 11:43

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία επανεγκατάσταση.

Κατεβάζεις και τρέχεις αυτό όσο είσαι σε λειτουργία RAID: http://support.microsoft.com/kb/922976

Μόλις τελειώσει θα ζητήσει επανεκκίνηση, την κάνεις και μπαίνεις κατευθείαν στο BIOS και ενεργοποιείς το AHCI, Save and Exit.

Έπειτα θα ανοίξουν κανονικά τα windows και θα εγκαταστήσουν τους AHCI drivers. Σε αυτή τη φάση καλό είναι να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers για το chipset σου.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αλλαγή από RAID σε AHCI

Δημοσίευση από Zizo » 10 Ιουν 2014 03:46

Κατέβασα το fix it το έτρεξα κανονικά και έκανα επανακίνηση, αλλά πάλι δεν ανοίγει σε AHCI.
Ξανά μπήκα σε RAID και είδα μόνος μου στην registry αν έγιναν οι αλλαγές που έκανε το fix it και όντως είχαν γίνει.

Δεν ξέρω αν γίνετε, θα το ψάξω κιάλλο.
Στην χειρότερη περίπτωση που δεν γίνει, τι χάνω?
Έχω τον SSD με το λειτουργικό και έναν HDD με όλα τα άλλα αρχεία, υπάρχει μήπως πρόβλημα αν ο SSD δεν είναι σε AHCI?
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες