Εμφάνιση Ιστοσελίδας στο Google

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stevegtdbz

Δημοσίευση από stevegtdbz » 25 Ιουν 2014 23:22

Σε ένα άλλο site που είχα φτιάξει πριν δυο χρόνια με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή HTML, CSS, JS (τίποτα έτοιμο), με κωδικοποίηση ANSI, σε δωρεάν server και χωρίς να το έχω βάλει στο webmasters της google ή μάλλον το είχα βάλει αρχικά αλλά τώρα όχι εμφανίζεται πάνω πάνω στη google search.

Το περίεργο είναι ότι έχει φτιαχτεί και ένα επαγγελματικό site με το ίδιο ακριβώς θέμα και πολλές φορές το δικό μου εμφανίζεται πάνω από το επαγγελματικό (που δεν είναι καταχωρημένο σε subdomain).

site --> www.meltemiastudiosamos.freetzi.com
επαγγελματικό site --> www.meltemiastudiosamos.net

Σύμφωνα με όσα λέτε πιο πάνω πώς γίνεται το www.meltemiastudiosamos.freetzi.com να εμφανίζεται ενώ το άλλο όχι (το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι διαφορετικοί servers).

Φιλικά πάντα, ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 26 Ιουν 2014 01:10

καταρχήν το "επαγγελματικό site"meltemiastudiosamos.net είναι φτιαγμένο σε flash==μηδενική αξία στις μηχανές αναζήτησης

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 26 Ιουν 2014 08:13

Έτσι είναι. Οι flash ιστοσελίδες δεν είναι αναγνωρίσιμες από το google παρά μόνο με πολύ εξειδικευμένες τεχνικές και πάλι δεν αποδίδουν τόσο. Είναι πολλοί οι παράγοντες που καθορίζουν τη θέση μιας ιστοσελίδας στο google. Γι' αυτό υπάρχει το SEO.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stevegtdbz

Δημοσίευση από stevegtdbz » 27 Ιουν 2014 23:14

Συγνώμη δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση. Πως γίνεται το meltemiastudiosamos.freetzi.com να εμφανίζεται ενώ το samosbusinessguide.uphero.com όχι, το πρώτο σε UTF-8 χωρίς BOM και το άλλο σε ANSI (και με ίδιες τεχνικές αφού και τα δύο γράφτηκαν από εμένα - το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι διαφορετικοί servers). Σήμερα το αφαίρεσα από το google webmasters, αύριο θα το ξαναβάλω ίσως γίνει κάτι.

Όσο για τις flash - μηδενική αξία στις μηχανές αναζήτησης, ευχαριστώ αυτό δεν το γνώριζα.

AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 16 Σεπ 2014 17:38

Γεια σας παιδιά συγνώμη που παρεμβαίνω, και είναι και άσχετη η παρέμβαση με το θέμα, αλλά νομίζω ότι αν θέλουμε να κάνουμε κάτι διαφημιστικό, κάλο είναι να κάνουμε ένα: blog, μια σελίδα facebook ,έναν δικό μας server ,(και αν όχι σίγουρα νομίζω ότι με την εγκατάσταση του Apache
μου είχε τύχη μια φορά και είχε ο local όνομα που έβγαινε στο internet χωρίς καταχώρηση ονόματος η σταθερή ip αν ισχύει κάτι τέτοιο κάθε server πρέπει να έχει το όνομα του αν και δεν το γνωρίζουμε) πάντως οι σχέσεις που είχα με free web hosting ήταν χάλια μετά από ένα διάστημα με πέταγαν, και μετά η λύση που πληρώνεις hosting και domain

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 17 Σεπ 2014 00:48

stevegtdbz έγραψε:Συγνώμη δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση. Πως γίνεται το meltemiastudiosamos.freetzi.com να εμφανίζεται ενώ το samosbusinessguide.uphero.com όχι, το πρώτο σε UTF-8 χωρίς BOM και το άλλο σε ANSI (και με ίδιες τεχνικές αφού και τα δύο γράφτηκαν από εμένα - το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι διαφορετικοί servers). Σήμερα το αφαίρεσα από το google webmasters, αύριο θα το ξαναβάλω ίσως γίνει κάτι.
ναι έχει δίκαιο παίζει μεγάλο ρόλο και το σερβερ

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες