Διπλότυπες ετικέτες τίτλου, Διπλότυπες μετα-περιγραφές, τι να κάνω;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
krampis

Δημοσίευση από krampis » 19 Ιουν 2014 21:22

Καλησπέρα παιδιά έχω ενα πρόβλημα, στο webmaster μου εμφανίζει Σελίδες με Διπλότυπες ετικέτες τίτλου..

έχει για παραδειγμα το link ενός άρθου της σελιδας που τελειώνει σε .html και επίσης το link toυ ίδιου άρθρου αλλά σε κατάληξη για κινητά δηλαδή .html?m=1..

ξέρει κάποιος να μου πεί τι φταίει και πώς μποορώ να το διορθώσω ..;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 22 Ιουν 2014 08:45

φυσικό είναι, έχεις 2 σελίδες και ο γουγλε βλέπει το περιεχόμενο σαν διπλό, δοκίμασε να βάλεις rel canonical να δείχνει την html σελίδα, για περισσότερες πληροφορίες δες στο https://support.google.com/webmasters/a ... 9066?hl=en

krampis

Δημοσίευση από krampis » 22 Ιουν 2014 23:09

Σ ευχαριστώ sibas που μου απάντησες .. πολύτιμη η βοήθεια σου..

εννοείς ότι θα πρέπει να βάλω μέσα στο head αυτο <link href='http://www.votanonkipos.gr/' rel='canonical'/>..??

ενώ δεν υπάρχει μέσα στον κώδικα με ctrl+U sthn προβολή πηγαίου κώδικα υπάρχει η συγκεκριμένη ετικέτα..

να το προσθέσω πάλι η θα την πάρει 2 φορές και θα είναι λάθος..??

krampis

Δημοσίευση από krampis » 23 Ιουν 2014 02:10

Επίσης κάτι άλλο έχει πιάσει ως Διπλότυπες μετα-περιγραφές και τα archives με λινκ τα αρχεία κάθε μήνα

πχ: 2014_06_01_archive.html

και το λινκ τις αρχικης σελίδας..

με κοινο description την περιγραφή του blog.. υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και για αυτό;;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 23 Ιουν 2014 09:35

οχι δεν πρέπει να είναι διπλό γραμμένο το canonical, αυτό που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν στην mobile έκδοση το canonical οδηγεί στην κανονική σελίδα, και από ότι είδα είναι μια χαρά, αν το έφτιαξες τώρα δώσε λίγο χρόνο και ξανά τσέκαρε να δεις αν σου περνάει τους τίτλους και τις περιγραφές σαν διπλές.

όσο για το 2014_06_01_archive.html δεν δείχνει κάποιο archive αλλά την αρχική σου σελίδα, ή φτιάχτο να οδηγεί σε κάποιο archive ή βγάλε το archive τελείως.

krampis

Δημοσίευση από krampis » 23 Ιουν 2014 11:44

sibas έγραψε:οχι δεν πρέπει να είναι διπλό γραμμένο το canonical, αυτό που πρέπει να τσεκάρεις είναι αν στην mobile έκδοση το canonical οδηγεί στην κανονική σελίδα, και από ότι είδα είναι μια χαρά, αν το έφτιαξες τώρα δώσε λίγο χρόνο και ξανά τσέκαρε να δεις αν σου περνάει τους τίτλους και τις περιγραφές σαν διπλές.

όσο για το 2014_06_01_archive.html δεν δείχνει κάποιο archive αλλά την αρχική σου σελίδα, ή φτιάχτο να οδηγεί σε κάποιο archive ή βγάλε το archive τελείως.
Όταν λες να βγάλω το archive ti έννοεις το gadget ή είναι κάτι στον κώδικα που πρέπει να πειράξω..??

krampis

Δημοσίευση από krampis » 26 Ιουν 2014 15:02

ΠΑιδιά όλα οκ με τις διπλότυπες ετικέτες τίτλου..

Eυχαριστώ για τη βοήθεια..

αλλά οι Διπλότυπες μετα-περιγραφές και συγκεκριμένα τα archive πχ. "/2013_10_01_archive.html" παραμένουν μπορέι να με βοηθήσει κάποιος να μου πεί πως μπορώ να τα διορθώσω;

krampis

Δημοσίευση από krampis » 20 Απρ 2015 20:23

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να αλλάξω το description στις ετικές (search/label ) στο blogger??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης