Internet Explorer 6 crash!! (Windows XP Pro Eng SP3)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιουν 2014 09:33

Παίδες πολλή Καλημέρα σας! :P
Όσο δεν έχω χρόνο για την 'παστρική δουλειά': Format --> Επανεγκατάσταση, ταλαιπωρούμαι από την 'κακή κληρονομιά' που μου άφησε ο προηγούμενος δίσκος συστήματος.
Ο προηγούμενος 'παλιός' είχε αρχίσει να 'γεννά' bad sectors, τα οποία 'αύξανε' σε κάθε 'βαρειά' δουλειά.
Είχε κάποια πριν τον κάνω Acronis-Imaging σε κάποιον καινούργιο. Ως αποτέλεσμα ήταν να 'αγνοηθούν' data από bad sectors. Η συνέπεια αυτού ήταν: Ο Internet Explorer να εμφανιστεί (σαν να είχαν πρωτοεγκατασταθεί τα Windows).
Ήταν στην έκδοση 6, και λειτουργούσε σχεδόν φυσιολογικά.
Όταν τα Windows XP άρχισαν τις ενημερώσεις, κάποιες από αυτές αφορούσαν και στον Internet Explorer.........Κι εδώ ξεκινάει το πρόβλημα!!!!

Μετά από τις ενημερώσεις αυτές (από τη Microsoft) ο Internet Explorer δεν λειτουργεί.... Δεν 'ξεκινάει' καθόλου. Βγαίνει κάποιο μήνυμα ότι "Έχει κάποιο πρόβλημα. ζητάμε συγγνώμη για την 'inconvinience' ενόχληση!"

Το πρόβλημα επεκτείνεται καθώς το Windows Update δεν προχωράει μέσω άλλου (Internet Browser)

Το Malware Bytes και το Avast δεν βρήκαν τίποτα (malware)! (...Που θα μπορούσε να προκαλεί κάτι τέτοιο)

Ούτε το System Restore, ούτε το SystemFile Checker διορθώνουν την κατάσταση.

Κατέβασα -από τη Microsoft- τον Internet Explorer 7 για Windows XP, αλλά δεν εγκαθίσταται, ώστε να 'αντικαταστήσει' τον 'βλαμμένο'....
1) Γίνεται κάπως -ίσως- (χωρίς επανεγκατάσταση των Windows) να επαναφέρω τον Internet Explorer μου σε 'σωστή/λειτουργική' κατάσταση;
2) Αν δεν γίνεται, υπάρχει -ίσως- κάποιος τρόπος ώστε το 'Windows Update' και οι συναφείς διαδικασίες να γίνονται μέσω άλλου Internet Browser; (Δηλαδή να παρακαμφθεί η αναγκαιότητα του Internet Exporer)

Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για: Windows XP Pro Eng SP3!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή και τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Ιουν 2014 11:16

1) Επαναφορά συστήματος πριν κάνει windows update
2) Όχι

...) Σε τι χρειάζεσαι internet explorer; Ποιος ο λόγος να κάνεις windows update; Μόνο προβλήματα δημιουργούν.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιουν 2014 12:15

Φίλε Γιάννη Πολλή Καλημέρα σου ι Ευχαριστώ Πολύ -όπως πάντα- για την -όπως πάντα- άμεση ανταπόκρισή σου!
giannis17 έγραψε:1) Επαναφορά συστήματος πριν κάνει windows update
Δυστυχώς αυτό το φέρνει σε πολύ πρωτόγονη κατάσταση, (αμέσως μετά το προβληματικό Imaging).
giannis17 έγραψε:2) Όχι
...) Σε τι χρειάζεσαι internet explorer; Ποιος ο λόγος να κάνεις windows update; Μόνο προβλήματα δημιουργούν.
Για παράδειγμα.. Για να λειτουργήσουν τα Samsung Kies έχουν -ως προαπαιτούμενο- τον Windows Media Player 10 (ή/και επόμενο). Το ίδιο συμβαίνει και για να κατέβει ο σωστός Samsung USB Driver, ώστε να 'βλέπεται' το Smartphone μου από το PC μου.

Όπως είδα υπάρχει ο Windows Media Player 9. Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση του Windows Media Player 11, ξέχωρα από διαδικασία 'update', και δεν έγινε σωστή.
Αυτά.....

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 24 Ιουν 2014 12:20

an katevaseis afto ie8forXP pernaei?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Ιουν 2014 12:34

Kies??? :o

Δοκίμασε μια το http://www.moborobo.com/
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιουν 2014 12:51

Alice_Cooper έγραψε:an katevaseis afto ie8forXP pernaei?
Φίλε Alice_Cooper θα το δοκιμάσω απόψε και θα σας ενημερώσω όλους.

Στο συνημμένο (FIX IE.pdf) έχω, επίσης, διάφορες οδηγίες, που βρήκα στο Internet.
Βρίσκετε κάποιαν από αυτές χρήσιμη;

Μία σκέψη μου είναι:
1) Να δω αν θα 'πιάσει' μιά επανεγκατάσταση από το CD, με κάποιον από τους τρόπους οδηγίες που αναφέρονται. ....Ώστε
2) Αν πιάσει να δώ αν θα περάσει και τότε το ie8forXP. Αν και μάλλον είναι από τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχα επιχειρήσει.... Θα το δω κι αυτό και θα σας ενημερώσω αναλόγως.

Να είσαστε όλοι καλά για την ταχύτατη συνδρομή της βοήθειάς σας!
Συνημμένα
FIX IE.pdf
(67.32 KiB) Μεταφορτώθηκε 144 φορές

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 24 Ιουν 2014 12:56

Από το control panel μέσα στο add remove programs κάνε κλικ στο checkbox που λέει show updates και δες μήπως εκεί μπορέσεις να απεγκαταστήσεις το update που έκανε την ζημιά. Επίσης ρίξε μια ματιά στο tab που λέει add remove Windows components, αν θυμάμαι καλά έχει κάτι σχετικό με τον Internet Explorer.

Επίσης δοκίμασε από την έναρξη να πατήσεις run και εκεί να πληκτρολογήσεις cmd το οποίο θα σου ανοίξει το παράθυρο εντολών. Εκεί πληκτρολόγησε αυτό:

C:\> %windir%\system32\wuauclt.exe /detectnow

Για δοκίμασέ τα αυτά και ενημέρωσέ μας τι έγινε!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιουν 2014 17:52

Alice_Cooper έγραψε:an katevaseis afto ie8forXP pernaei?
Δυστυχώς, όπως το περίμενα.... Δεν πέρασε!
Ευχαριστώ πάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολύ πάντως, όλους σας

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Ιούλ 2014 21:21

Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας!!!! :D :D
Μόλις έστειλα αναφορά για το Θέμα μου, ώστε -αν μπορέσουν τα παλληκάρια της Διαχείρισης- να το μεταφέρουν στην υποκατηγορία, την αφιερωμένη ειδικά στους Internet Explorers.... :oops: :oops:
Ομολογώ!!! Στραβομάρα μου!!! Δεν το είδα, όταν άνοιξα το Θέμα. Όμως ποτέ δεν είναι αργά για νοικοκυρεμένες δουλειές. Φίλτατε cordis και φίλτατοι moderators... Παίδες ζητώ ειλικρινά "Συγγνώμη" για την παραπανίσια ανάγκη δουλειάς/φόρτου εργασίας, που σας προκάλεσα! :oops:

Στο Θέμα μας τώρα...
Επανήλθα για να σας ενημερώσω για ένα εξαιρετικά προβληματικό ως 'κακόβουλο' λογισμικό, από το Site της ίδιας της Microsoft, το οποίο -υποτίθεται- θα μου έλυνε το πρόβλημα με τον IE6 μου (κατά τη Microsoft), διορθώνοντάς το από/στην Registry...
Το λογισμικό-Toolάκι λέγεται "RegCure Pro" και ανήκει σε κάποιον 'οίκο' (να μην συνεχίσω το 'οίκο' με τον γνωστό στο Πανελλήνιο όρο, για τους 'συνήθεις Οίκους') με επωνυμία 'Pareto Logic'.

Το ενλόγω Toolάκι, δεν έκανε φυσικά τίποτα... Δεν ξεκίνησε καν η εφαρμογή, βγάζοντας κάποιο μήνυμα, ότι "Λόγω προβλήματος στον IE, δεν μπορεί να κάνει Update, και γι'αυτό κλείνει!" Θεϊκό!!!!
Το ασύλληπτο εργαλείο για την επισκευή του Internet Explorer, δεν μπορεί να λειτουργήσει επειδή έχει πρόβλημα ο Internet Explorer!!!!!!

Όμως το άκρως προχειροφτιαγμένο~'κακόβουλο' λογισμικό Tool (από το Site της ίδιας της Microsoft) δεν μένει σε αυτήν την μακακία!!....
Λες εσύ -ο καλοπροαίρετος-: "Εντάξει βρε παιδί μου. Άλλο ένα χαζό λογισμικό... Το απεγκαθιστώ, και τελειώνει η Ιστορία!"
....Αμ δε που τελειώνει η Ιστορία!!!!
Το απεγκατέστησα όσο πιο κανονικά γίνεται!.... Μέχρι και επανεκκίνηση έκανα στο PC μου!
Όμως έμεινε 'κουσούρι' η προσπάθεια για Update και το αρχικό μήνυμα περί: 'αποτυχίας update' λόγω βλάβης του Internet Explorer.
Παιδιά έψαξα από Windows Explorer, μήπως είχαν μείνει κάποια 'σκουπίδια' αρχεία ή/και φάκελοι που δεν διέγραψε η απεγκατάσταση.
Όντως βρήκα αρκετά, και τα 'ξαπέστειλα'..... Παρ' όλα αυτά το 'πρόβλημα δεν λύθηκε!
Σε κάθε εκκίνηση του PCιού μου, να και το μακακισμένο μήνυμα....
Έψαξα μέχρι και στη Registry με τον Registry Editor. Βρήκα κι εκεί αρκετά 'σκουπίδια' και τα ξαπέστειλα επίσης... Αλλά το πρόβλημα 'ακμαιότατο'!! σε κάθε εκκίνηση.
...Μέχρι απόψε, που έψαξα από Windows Explorer (πάλι μέσω 'search') αλλά -απόψε- με άλλα 'κλειδιά'. Πλέον δεν έβαλα μόνο ως κλειδί το 'Regcure' (όνομα του λογισμικού) αλλά και το 'Pareto' (όνομα του 'οίκου').
Μου έβγαλε άλλο ένα 'κάρρο σκουπίδια' μεταξύ των οποίων και τον Updater, κάποιους Schedulers, και κάποιους-ολόκληρους 'common' φακέλους.
Διαγράφηκαν/ξαποστάλθηκαν όλα, ακόμα και από τον 'κάδο ανακύκλωσης'....
Και επιτέλους!... Μετά από 'Shut-down' και 'Start', το @@@@@μημένο μήνυμα δεν ξαναβγήκε!..... Μετά από ~1,5 - 2 εβδομάδες ψάξιμο!!!!

Παιδιά δεν ξέρω πλέον τι 'παίζει'!... Η ίδια η Microsoft, στη φρενήρη προσπάθειά της να 'σπρώξει' τα καινούργια της Windows, δημιουργεί επιπλέον προβλήματα στους κατόχους των WindowsXP της, ή -κάποιοι- έχουν 'χακέψει' τόσο πολύ το Site της, ώστε πάει η οποιαδήποτε DGeorge Logic και 'φυτεύει' οποιαδήποτε μακακία θέλει;
Έχει γίνει το Site της Microsoft τόσο 'ξέφραγο' αμπέλι, ή είναι άλλο ένα από τα 'παιχνιδάκια' της;

Πάντως όσον αφορά σε 'μένα, θεώρησα καλό να σας ενημερώσω/προειδοποιήσω, ότι το Tool: Regcure Pro της Pareto Logic, (τουλάχιστον όσον αφορά σε επισκευή Internet Explorer) από το επίσημο Site της Microsoft, όχι μόνο δεν λειτουργεί, αλλά έχει και προβληματικότατη απεγκατάσταση!!!!!! Μείνετε μακρυά του! :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Ιούλ 2014 21:46

Δεν έχουν "χακέψει" το site της Microsoft εσύ έχεις κατεβάσει μια χαζομάρα που πετάει διαφημίσεις με malware και νομίζεις οτι προέρχεται από τα site που ανοίγεις.

Καθαρισμός με malwarebytes και απαραίτητα χρήση adblock.
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2014 08:06

Φίλε κι αδελφέ συνFreestuffίτη Γιάννη, Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου. :D
Το malwarebytes (χθες το πρωί) δεν βρήκε τίποτα. Το Avast (σε Πλήρη Σάρωση) δεν βρήκε επίσης τίποτα. Το adblock plus είναι -επίσης- εγκατεστημένο.
Φαίνεται, πως -αν πρόκειται για κακόβουλο λογισμικό- είναι ατσάλινης θωράκισης, ή πολύ καλό stealth.
Ίσως μάλιστα αυτό να έχει προσβάλει τον Internet Explorer 6 μου, και να μην επισκευάζεται, παρά μόνο με Format κι επανεγκατάσταση των πάντων.... :-?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 21 Ιούλ 2014 11:58

δοκίμασε μια και αυτό: http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2014 12:06

Σ' ευχαριστώ, πάρα πολύ, φίλε Γιάννη. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία.
Νά'σαι καλά! :pint: :pint:

Φίλτατε Γιάννη (cordis), μπορείς να είσαι ήσυχος!
Με κάτι παλληκαρόπουλα σαν αυτόν εδώ τον Γιάννη (giannis17) και (μέχρι πρότινος) τον hitca έχεις αρκετά ισχυρούς διαδόχους του Γιώργου (GeoStuff) και του Διονύση (deninho) τουλάχιστον στον τομέα 'Υλικό-Hardware'.
Πάρε τους με το μαλακό :lol: Τους χρειαζόμαστε!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2014 18:46

giannis17 έγραψε:δοκίμασε μια και αυτό: http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/
Καλησπέρα και από το PC στο σπίτι. :D
Η εφαρμογή 'κατέβηκε' φυσιολογικότατα! Πλην όμως κι αυτή δεν ξεκινάει, βγάζοντας μάλιστα το ίδιο ακριβώς μήνυμα, με αυτό στην περίπτωση του IE6. "Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα και η εφαρμογή θα 'κλείσει'."
EneMe έγραψε:Απορώ πώς αντέχεις!
Σε βλέπω κάπως έτσι αύριο-μεθαύριο...
Υποψιάζομαι :think: 'ζήλια φθονερή' στα γραφόμενά σου :P λόγω του ότι, δεν σε ανέφερα στο post μου προς τον cordis.
1) Κατ'αρχάς δεν καταλαβαίνω τον λόγο, για τον οποίο υπονοείς, ότι θα 'καταντήσω' έτσι!
2) Μετά, ο τύπος δεν έπαθε -δα- και τίποτα... Το ότι επιτέθηκε σ' ένα πληκτρολόγιο, και σε μιά οθόνη CRT δεν λέει απολύτως τίποτα! Μάλλον θέλει να τα ανακυκλώσει και να πάρει πιο μοντέρνα... :D
Αν προσέξουμε όλοι στο 'ζουμί', ο τύπος δεν επιτίθεται στη CPU!!!! :wink: :wink:
Άρα φίλε EneMe, μπορείς να συνεχίσεις να βράζεις στο ζουμί της ζηλοφθονίας σου, όσο θέλεις... :P
Οι 'μπηχτές' σου δεν με αγγίζουν!

...Αλήθεια τώρα... Αυτό το "Πώς αντέχεις", που μου έγραψες, σε τι αναφερόταν; :question: :think: :question:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες