Πολύ αργό XAMPP

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jako

Πολύ αργό XAMPP

Δημοσίευση από jako » 26 Ιουν 2014 20:22

Καλησπέρα,

Έχω εγκαταστήσει σε ένα Pc στο γραφείο που χρησιμοποιούσαμε μέχρι πρόσφατα σαν data server και λειτουργούσε με Windows Server , το λογισμικό XAMPP ώστε να μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα υποτυπώδες intranet με βάση δεδομένων.
Το αρχικό πρόβλημα που βρήκαμε μπροστά μας ήταν πως η θύρα 80 για τον Apache ήταν κατειλημμένη από άλλο πρόγραμμα. Από ότι είδα στο ίντερνετ συμβαίνει συχνά και συνιστούν την αλλαγή της θύρας από 80 σε 8080. Την άλλαξα όπως έπρεπε και πλέον ο xampp λειτουργεί κανονικά (σχετικό).

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι.

Το ένα είναι πως εγκατέστησα στον Xampp ένα λογισμικό παρόμοιο με το Wordpress. Όταν έκανα τα tests μου στον προσωπικό μου XAMPP που έχω στο PC λειτουργούσε και λειτουργεί ακόμα σφαίρα, αντίθετα στο γραφείο σέρνετε. Από ότι είδα στο κοντρόλ πάνελ του XAMPP η καθυστέρηση φαίνεται να οφείλετε στο ότι ψάχνει συνεχώς τις πόρτες τόσο του Apache όσο και της MySql. Τι μπορώ να κάνω για να γίνει πιο γρήγορο? να πω επίσης πως κατάφερα στο σπίτι να ενωθώ μαζί με το PC μου από λαπτοπ και λειτουργεί επίσης γρήγορα.

Σας ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Πολύ αργό XAMPP

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Ιουν 2014 23:42

Αν ο υπολογιστής στο γραφείο είναι κανένας μονοπύρηνος με 2 GB RAM και ο δικός σου στο σπίτι είναι ανώτερος, μπορεί να είναι αυτός ο λόγος. Γενικά για να πάρεις σωστή απάντηση πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
canopus

Πολύ αργό XAMPP

Δημοσίευση από canopus » 02 Ιούλ 2014 10:05

Καλημέρα,

βρες το αρχείο hosts.

C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

και δες να είναι έτσι:

127.0.0.1 localhost
1 localhost

χωρίς # και . μπροστά τους.

το ανοίγεις με notepad σαν Administrator, αν έχει # και . βγάλε τα και σώσε.

Apostolis_38

Πολύ αργό XAMPP

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 02 Ιούλ 2014 15:06

Δοκίμασε τα εξής ώστε να μην ψάχνει:
Στο http.conf το βάζεις να κάνει listen στην ip του μηχανήματος και port 80 (ή 8080).
Στo my.ini να κάνει bind πάλι στο ip του μηχανήματος.
Ορισε την ip και στο hosts.

Αυτά με την προϋπόθεση οτι έχεις static ip στο pc σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης