woocommerce και φιλτρα...

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 28 Ιουν 2014 21:28

Ρε παιδια δοκιμαζω ενα wp με woocomerce και ενω τα εχω κανει ολα σωστα και εχω βαλει στην sidebar τα φιλτρα, μόνο οταν είναι σαν αναπτυσσόμενο μενου δουλεύουν. Οταν είναι σαν λιστα δεν φιλτράρει τα προιόντα και τα δείχνει όλα. Τι να κάνω? Βασικά σαν bug φαίνεται...
Εικόνα

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 02 Ιούλ 2014 23:02

Ψαχνοντας με το keyword woocommerce στο forum επεσα σε ενδιαφεροντα θεματα, πιο πολυ για το ποια πλατφορμα ειναι καταλληλη και για τον αν μπορει να αναλαβει καποιος τυχαιος την κατασκευη eshop ή επαγγελματίας. Τοτε κατάλαβα οτι μπορει να εχω δωσει την αισθηση στο forum, με τις ερωτηήσεις μου οτι ειμαι στησιματίας ή αλεξιπτωτιστής. Να ξεκαθαρίσω οτί εκτος απο κάτι προχειροδουλειες / φτηνόδουλειες που ειχα αναλάβει παλιότερα και λαθος μου που το εκανα (η τελευταία δουλειά πριν απο 6-7 χρόνια τουλάχιστων). Τωρα το 95% των ερωτήσεων μου αφορούν δικά μου site που πειραματίζομαι μπας και βγάλω κάποια στιγμή κάτι καλό (πειραματισμος οχι τόσο απο θέμα web design/development αλλά απο θέμα ιδεας) και ενα 5% από φιλους ή γνωστους που εχουν φτιαξει ήδη ενα site και θελουν βοήθεια σε κάποιο κομμάτι. Βοήθεια που αν μπορώ εχει καλώς, αν δεν μπορώ εγω ή κάποιος φιλος, απλά δεν θα γίνει η δουλειά. Δηλαδή άτομα που δεν θα πηγαιναν σε επαγγελματια για να πεις οτι τους πηρα την δουλεια.

Βλεπω πολλους επαγγελματίες εδω μεσα που λενε ενα eshop δεν ειναι απλο θεμα και πρεπει να ανατεθει σε επαγγελματια. Σαφεστατα και υποστηρίζω αυτη την αποψη γιατι και στο δικο μου επαγγελμα υπαρχουν πολλοι αλεξιπτωτιστες που παιρνουν πολλες φορες ψιχουλα και χαλανε την πιατσα.Για αυτο και δεν θα αναλαμβανα πλεον εστω και αν ηξερα να κανω την δουλεια, καποιον "πελατη".

Υπαρχουν ομως πελατες που λενε θελω ενα site να χτυπησω ολη την αγορα της Ελλαδας, υπαρχουν ομως και ΠΑΡΑ πολλοι απελπισμενοι που εχουν ενα μαγαζακι και προσπαθουν απο φιλους και γνωστους να φτιαξουν μια παρουσια στο ιντερνετ δωρεαν μπας και πουλησουν δυο κομματια παραπανω. Ποσοι δηλαδη δεν εχουν παρει ενα φιλο που μπορει (εστω και οχι τοσο επαγγελματικα) να τους βοηθησει σε κατι που ψιλοξερει. Οταν ηθελα να βαψω το σπιτι μου και ρωτησα τιμες, ακουγα κατι χιλιαρικα. Τελικα με βοηθησαν 2-3 φιλοι. Ηταν εγκλημα δηλαδη που δεν πηγα στον επαγγελματια ή ηταν απαραδεκτοι αυτοι και αλεξιπτωτιστες, που βοηθησαν τον φιλο τους?

Τεσπα. Στο θεμα μας τωρα αφου εξηγησα οτι παρα ολες τις ερωτησεις μου (και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FREESTUFF για την μεγαλη βοηθεια), αφορουν δικα μου project να πω για το παρων νημα. Εγω το eshop που προσπαθω να φτιαξω αφορα το μαγαζι της μητερας μου με γυναικεια αξεσουαρ. Λογω κρισης προσπαθουμε μηπως καταφερουμε να αυξησουμε λιγο τις πωλήσεις μεσω ιντερνετ. Δεν υπαρχει ομως το οικονομικο περιθωριο για επαγγελματιες. Το μονο που υπαρχει ειναι ενα μικρο budget για μια τυπικη διαφημιση σε google. Ενα eshop που θελουμε να περναμε ευκολα προιοντα (αχ αυτες οι φωτογραφιες) και να εχει φιλτρα. Για αυτο και η σημαντικοτατη πρωτη ερωτηση. Π.χ. Παει καποιος στην κατηγορια ζωνες? Να μπορει να φιλτραρει μεγεθος π.χ. 45εκ., χρωμα πχ. μαυρο, υλικό πχ. πλαστικο κλπ. Τωρα εχω βρει την λυση οπως εξηγω παραπανω του dropdown φιλτρου που δουλευουν αλλα ειναι πολυ ασχημο να βλεπεις μια sidabar με 10 dropdown menu.

Πιστευετε οτι λαθος που ασχολουμε με woocomerce και υπαρχει καποια πλατφορμα που θα με βοηθουσε καλυτερα? απλα εχω πιο πολυ εμπειρια σε wp.

Ευχαριστω!!!
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 03 Ιούλ 2014 17:48

gotham78 έγραψε:Τοτε κατάλαβα οτι μπορει να εχω δωσει την αισθηση στο forum, με τις ερωτηήσεις μου οτι ειμαι στησιματίας ή αλεξιπτωτιστής.
Δεν βλέπω το λόγο να απολογείσαι για κάτι που, κατά πάσα πιθανότητα, δεν ισχύει.
gotham78 έγραψε:Βλεπω πολλους επαγγελματίες εδω μεσα που λενε ενα eshop δεν ειναι απλο θεμα και πρεπει να ανατεθει σε επαγγελματια. Σαφεστατα και υποστηρίζω αυτη την αποψη γιατι και στο δικο μου επαγγελμα υπαρχουν πολλοι αλεξιπτωτιστες που παιρνουν πολλες φορες ψιχουλα και χαλανε την πιατσα.Για αυτο και δεν θα αναλαμβανα πλεον εστω και αν ηξερα να κανω την δουλεια, καποιον "πελατη". .
Ένα e-shop δεν είναι απλό θέμα, πράγματι, κι αυτό διότι έχει να κάνει με οικονομικές συναλλαγές, και δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Αυτός είναι και ο λόγος που διαβάζεις αυτές τις συμβουλές, και όχι για να διώξουμε τους "κακούς αλεξιπτωτιστές" από το επάγγελμα. Στο κάτω-κάτω, αν παρόλες τις προειδοποιήσεις κάποιος αποφασίσει να το κάνει μόνος του, και "φάει τα μούτρα του", θα φταίει αποκλειστικά αυτός, έτσι δεν είναι;
gotham78 έγραψε:Πιστευετε οτι λαθος που ασχολουμε με woocomerce και υπαρχει καποια πλατφορμα που θα με βοηθουσε καλυτερα? απλα εχω πιο πολυ εμπειρια σε wp.
Αν είσαι τόσο εξοικειωμένος με το wp, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μάθεις κάτι νέο. Ειδικά στην περίπτωση που το woocommerce σε καλύπτει λειτουργικά.

gotham78

Δημοσίευση από gotham78 » 05 Ιούλ 2014 13:49

Geomagas σε αυχαριστώ παρα πολυ για το ποστ σου... Το βλεπω τωρα οτι δεν ειναι κατι απλο το eshop :( .

Ευτυχως το προβλημα με τα φιλτρα λυθηκε αλλαζοντας τα slug των κατηγοριων σε Αγγλικα. Γιατι τα εφτιαχνε αυτοματα στα Ελληνικα οταν εφτιαχνα την καθε κατηγορια.

Αποφασισα να το παλεψω με woocommerce τελικα και να επεμβω αρκετα σε επιπεδο css. Μια ερωτηση ομως γιατι δεν ξερω που να ψαχτω. Χρησιμοποιω τελικα για φιλτρα το plugin yith ajax woocommerce filter. Εχει τροπους εμφανισης (λιστα, χρωμα, dropdown και label). Μπορω σε μερικα φιλτρα να παρουσιαζονται οι επιλογες, η μια πλαι στην αλλη και οχι η μια κατω απο την αλλη?
Γιατι προτιμω να βλεπω π.χ. το μεγεθος ετσι:

Μεγεθος
S M L XL XXL

Παρά έτσι

Μεγεθος
S
M
L
XL
XXL
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 05 Ιούλ 2014 21:55

Δεν μπορώ να ξέρω τι elements είναι αυτά για να σου πω με σιγουριά, αλλά όποιοα και να 'ναι, θα πρέπει να τα κάνεις display: inline-block (αντί display: block).

Η υπόθεση που κάνω είναι ότι αφορά κάποια <li> μέσα σε κάποιο <ul> (εγώ έτσι θα το έκανα) αλλά αν δεν έχω link προς τη σελίδα, δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες