Αναβάθμιση windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pulp

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από Pulp » 17 Ιούλ 2014 20:02

Έχω ένα λάπτοπ , το οποιο μέσα είχε λειτουργικό windows xp.
Γίνεται να κάνω αναβάθμισή από windows xp σε windows 7 , η κάποιο άλλο λειτουργικό?

σημ.
αυτή τη στιγμή το laptop εχει περασμένα τα windows 7 αλλα σπασμένα, το λέω αυτό σε περίπτωση που γίνεται η αναβάθμισή από windows se windows αλλά λόγω ότι δεν εχεί τωρα τα γνήσια μέσα περασμένα xp.

εννοείτε υπάρχουν κωδικοί γνησιότητας.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Ιούλ 2014 20:55

Με όλον τον σεβασμό, και απ'όσο γνωρίζω από τους κανονισμούς του Forum, δεν γίνονται συζητήσεις που αφορούν σε 'σπασμένο' λογισμικό. Εκθέτουμε το Forum και τους υπευθύνους του απέναντι στις Εταιρείες και τα άλλα Fora.
Ζητώ συγγνώμη φίλε Pulp, αλλά ανέφερα το Θέμα σου στους υπευθύνους, και αναμένεται (μάλλον) 'κλείδωμα'.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη.

Άβαταρ μέλους
Pulp

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από Pulp » 17 Ιούλ 2014 23:29

sorry , ισως δεν έγινα κατανοητός Dgeorge , το οτι ανέφερα περι σπασμένου λογισμικού , το ανέφερα μονο και μονο από εγκυκλοπαιδικού περιεχομένου..

εγώ άλλο ζητάω, που δεν αφορά τη πειρατεία...
το αν μπόρω γνήσιο λογισμικό xp , να το κάνω αναβάθμισή σε windows 7.

αυτό. :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Ιούλ 2014 09:43

Πολλή Καλημέρα σου! :D :D
Συγγνώμη για την παρεξήγηση, τότε, κι ελπίζω το ίδιο να καταλάβουν κι οι αρμόδιοι.
Όσο για την αναβάθμιση, που ρωτάς, ρίξε μιά ματιά εδώ!

Το βρήκα, απλά μέσω Google, με κλειδί τη φράση 'Αναβάθμιση από XP σε...'.
Μου έβγαλε, επίσης, και επιλογές -εκτός από Windows7- και για Windows8, για XP SP2, SP3, κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Άβαταρ μέλους
Pulp

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από Pulp » 18 Ιούλ 2014 18:14

Ναι φίλε , δεν τρέχει τίποτα.:)
το έιχα βρεί και εγώ αυτό.
θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς , απλά ήθελα να μου διευκρινίσει κάποιος, 1ον αν το έχει κάνει και τι αποτελέσματα είχε? και 1ον και κύριων , το λάπτοπ που έχω εγώ δεν μπάινει στα windows ειναι φουλ σους ιους, και απλά ΄θηλα ναμου πει κάποιος αν υπαρχει τρόπος... δεν εχω το cd Των Windows xp παρα μόνο τον κωδικό γνησιότητας.

Thnx για την βοηθεια όπως και να χει.!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιούλ 2014 08:21

Από εδώ, κατεβάζεις σε ISO Format τα Windows XP Service Pack 3 Professional. Τα σώζεις κάπου στον δίσκο σου. Τα αποσυμπιέζεις από ISO Format και τα 'περνάς' σε κάποιο CD και...... Ιδού!
Εγκαθιστάς, βάζεις τον κωδικό γνησιότητας (CD_Key), που έχεις, όταν ζητηθεί, και όλα καλά.
Πρόσεξε, γιατί η σωστή εγκατάσταση σημαίνει FORMAT (και Εγκατάσταση)... Που σημαίνει, πάλι, πως ό,τι χρειάζεσαι, πρέπει να το φυλάξεις σε κάποιο back-up, πριν απ' όλη τη διαδικασία, καθώς θα διαγραφούν όλα και δια παντός μετά από FORMAT κι επανεγκατάσταση. :wink:
Αν οι κωδικοί γνησιότητας που έχεις αντιστοιχούν σε άλλα XP (π.χ. HOME), βάλε στο Google 'windows xp sp3 iso free download'. Θα σου εμφανιστεί αμέσως και η επιλογή για 'HOME'.
Να πας από Microsoft 'μεριά', διότι έχει και τη δυνατότητα (ανάλογα πάλι με τον κωδικό γνησιότητας που έχεις) να σου 'κατεβάσει' -πάντα σε ISO Format- τα XP σου σε Ελληνική, ή Αγγλική έκδοση.
Πρόσεχε!!! Ο κωδικός γνησιότητας (CD_Key) για την Ελληνική έκδοση, δεν ισχύει για Αγγλική έκδοση!!!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αναβάθμιση windows

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιούλ 2014 08:48

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, θέλεις:
1) Να τα σαρώσεις όλα μ'ένα καλό Format.
2) Να επανεγκαταστήσεις τα 'νόμιμα' Windows XP σου. και
3) Να τα αναβαθμίσεις (νόμιμα πλέον) σε Windows 7 (ή/και 8 ), ώστε να είσαι σωστός προς όλους.
Πολύ φοβάμαι, ότι, ακόμα και για αναβάθμιση από XP σε 7, πρέπει να 'δώσεις το κάτι-τις σου'.... Δεν είμαι και σίγουρος! ..........Πλην όμως............ Πολύ το φοβάμαι!
Σιγουρέψου (αφού 'στήσεις' τα νόμιμα XP σου), για το αντίτιμο της αναβάθμισης, ώστε -στη χειρότερη περίπτωση- την αναβάλεις για όταν θα έχεις 'μαζέψει' το όποιο αντίτιμο αυτό. :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες