Δεν ξεκινάει το Format στο laptop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
bill801

Δημοσίευση από bill801 » 01 Αύγ 2014 00:55

Έχω ένα laptop της acer που το αγόρασα πριν 1 χρόνο με εγκατεστημένα τα windows 8 (χωρίς να μου έχουν εφοδιάσει με το CD ή το key) και όλα πήγαιναν μια χαρά (πετούσε, ταχύτατο παντού). Πριν λίγο καιρό άρχισε να μειώνεται η ταχύτητα και κυρίως αργεί πάρα πολύ η εκκίνηση (15΄ περίπου). Απεγκατεστησα αρκετά προγράμματα, αλλά τίποτε. Σκέφθηκα να κάνω format και να εγκαταστήσω τα windows 7 τα οποία κατέβασα από το internet σε φλασάκι usb 8 GB και άλλλαξα και το boot στο bios. Με το που μου ανοίγει το παράθυρο για να ξεκινήσει το format μου βγάζει μήνυμα σε νέο παράθυρο: "Windows setutup cannot find a location to store temporary installation files. To install windows, make sure that a partition on your boot disk has at least 683 megabytes (MB) of free space. Error code 0x80070490. Μήπως κανένας φίλος έχει καμιά ιδέα? :hammer:

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 01 Αύγ 2014 11:14

an eftikses sosta to flashaki tote:

katevase apo edo ....
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php
kane diagrafh ta partition ston hd kai ksekina to pc me to win 7 flashaki

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Αύγ 2014 18:02

Είναι πολύ πιθανό να έχεις πρόβλημα με τον δίσκο σου γι' αυτό σου εμφανίζει αυτό το μήνυμα. Στην πραγματικότητα δεν μπορεί να γίνει εγγραφή δεδομένων.

*** κακώς (κατά την γνώμη μου) επιχείρησες να κάνεις format. Τώρα τί έχεις, τί σου έμεινε; φαντάζομαι ούτε το serial της αρχικής εγκατάστασης.....

Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να αφαιρείται ο (πιθανώς) προβληματικός δίσκος (ή αντίστοιχα οποιαδήποτε συσκευή) και μετά να γίνονται δοκιμές.

Πώς θα εξηγήσεις σε τεχνικό ότι έχεις εγγύηση (άν ισχύει ακόμη, μάλλον την έχασες..);
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

bill801

Δημοσίευση από bill801 » 04 Αύγ 2014 23:29

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Απ' ότι καταλαβαίνω και εγώ κάτι τέτοιο φαίνεται το πιο πιθανό. Επειδή έφευγα διακοπές αποφάσισα και προσέφυγα στην πιο προσιτή λύση που μου ήλθε τελευταία στιγμή στο μυαλό: "Επαναφορά συστήματος" και δούλεψε μια χαρά. Κάποια στιγμή όμως θ' αποφασίσω format. Προς το παρόν ο υπολογιστής πετάει!
bill801

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες