Ερώτηση για γλώσσες

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
argate7

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από argate7 » 14 Αύγ 2014 11:30

Καλημέρα,

Θα ήθελα μια βοήθεια για το wordpress. Έχω ένα control panel το οποίο έχει 4 επιλογές. Ανάλογα με την επιλογή θέλω να μου ανοίγει το wordpress με το κατάλληλο where clause στο select. Θέλω να είναι σε 4 διαφορετικές γλώσσες. Εγώ μέσα στη βάση στον πίνακα wp_posts έχω προσθέσει 1 column που εκεί δηλώνω κάθε φορά (προς το παρόν χειροκίνητα) ποια γλώσσα είναι. Θέλω όμως να κάνω retrieve και στο back-end και στο front-end ανάλογα με το ποια γλώσσα έχω επιλέξει. Δε θέλω να παίξω με translators. Θέλω στην ουσία μία γραμμή να την περνάω 4 φορές (μία για κάθε γλώσσα) και στο τέλος της να επιλέγω και ποια θα είναι η γλώσσα του. Σε ποια αρχεία php πρέπει να μπω και να πειράξω το where? τόσο για το select του στο back-end όσο και για το select του front-end.

Στη συνέχεια θα χρειαστεί να ψάξω και για το insert και εκεί σκεφτόμουν να παίξω με sessions για να παίρνει αυτόματα την τιμή της γλώσσας, ανάλογα με την επιλογή του από το control panel.

argate7

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από argate7 » 14 Αύγ 2014 15:05

Λοιπόν, βρήκα το εξής..

Αλλάζοντας λίγο το where(στο αρχείο query.php που είναι μέσα στο wp-includes) και φέρνοντας το στα μέτρα μου, λειτουργεί αυτό που θέλω και για το front-end αλλά και για το back-end με μία μόνη μικρή λεπτομέρεια... Μου εξαφανίζει εντελώς το μενού. Και το θέμα είναι πως ενώ πάω να το φτιάξω εκ νέου μέσα από το admin, αυτό την ώρα που κάνω το "save menu" εξαφανίζεται και πάλι. Αλλά όταν αφαιρέσω τα κριτήρια από το where μου παίρνει όλες τις αλλαγές που είχα κάνει στο μενού, χωρίς όμως φυσικά να λειτουργεί με τον τρόπο που θέλω εγώ το υπόλοιπο site.

Καμιά ιδέα πάνω σε αυτό?

argate7

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από argate7 » 22 Αύγ 2014 10:50

Το συγκεκριμένο πρόβλημα για όποιον ενδιαφέρεται και έχει παρόμοιο πρόβλημα λύθηκε πειράζοντας 2 αρχεία. Το ένα είναι το post.php και το δεύτερο είναι το query.php. Αυτά για να υπάρχουν ως λύση στο αρχείο μας!!

Τώρα έχει προκύψει ένα άλλο θέμα. Προσπαθώ να περάσω 2 sessions από το login και δεν περνάνε μέσα. Τη σελίδα wp-login.php την καλώ από τον κώδικα μου και στα session δίνω τιμές από το url με $_GET και στη wp-login.php κάνω echo τα 2 sessions και παίζουν μια χαρά. Όταν όμως προσπαθώ να περάσω το login και να πάρω μαζί μου τις τιμές των session κάτι γίνεται και χάνονται οι τιμές. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

argate7

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από argate7 » 22 Αύγ 2014 16:51

Με έξτρα πείραγμα στον πυρήνα του wp και κυρίως στο wp-config.php και το wp-login.php, έπαιξε αυτό που ήθελα. Στην ουσία γίνεται ένα unregister_global και χάνει τις τιμές που του περνούσα. Βρήκα σε ποιο σημείο γίνεται όλο αυτό και πλέον περνάω τις τιμές που θέλω.

gvre
Επικοινωνία:

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από gvre » 22 Αύγ 2014 17:16

Tip: Μην πειράζεις το core του wp, επειδή στο επόμενο update οι αλλαγές σου θα χαθούν.

Webmate
Επικοινωνία:

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από Webmate » 23 Αύγ 2014 13:32

Απλά κάνε ένα μικρό plugin!

argate7

Ερώτηση για γλώσσες

Δημοσίευση από argate7 » 24 Αύγ 2014 19:45

Και πως με ένα plugin θα μπορέσω να πείραξε τα αρχεία που βρίσκονται στον πυρήνα του wp?

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης