σπουδες δημοσιογραφιας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
katiatt

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από katiatt » 16 Αύγ 2014 02:45

SOS καλησπερα παιδια...θελω να με βοηθησετε...ειμαι 20 χρονων εχω μεινει 2 χρονιες απο απουσιες γιατι ειχα ενα τροχαιο και τωρα απο σεπτεμβρη θα παω νυχτερινο... το προβλημα μου ειναι οτι θελω να σπουδασω δημοσιογραφια...αν παω νυχτερινο και θελω να δωσω πανελληνιες πρεπει να παω δυο χρονιες, ενω αν θελω μονο να παω το απολυτηριο θα παω μια χρονια...σκεφτομαι να παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1, ξερετε αν βοηθανε μετα στο να βρεις δουλεια? αν δεν παω στο εργαστηρι σπουδων του αντ1 ή σε καποιο ιεκ,τοτε πρεπει να παω δυο χρονιες νυχτερινο για να δωσω πανελληνιες και να περασω στο πανεπιστημιο δημοσιογραφιας...τι να κανω?? υπαρχει καποιο αλλο ιεκ που ξερετε εσεις να μου προτεινετε? που να μου βρει δουλεια ομως καπου...με ενδιαφερει η τηλεοραση,παρουσιαση,ραδιοφωνο...δεν ειμαι ψωνιο...κουλαρετε...απλα μ αρεσει...βοηθηστε με γιατι πρεπει τελη αυγουστου να κανω την εγγραφη και μεχρι τοτε πρεπει να ξερω τι θα κανω...σας παρακαλω...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Αύγ 2014 11:34

Κάποιοι γνωστοί δημοσιογράφοι που είχα (και μιλάω για παλιότερα, όχι τώρα που ότι και να κάνεις τελικά το πιθανότερο είναι να παραμείνεις άνεργη) είχαν δουλέψει λίγο διάστημα σε μικρές εφημερίδες οι οποίες έπεσαν έξω και μετά αυτό που βρήκαν δεν ήταν ικανοποιητικό. Τελικά δούλεψαν σε deliverάδικα, σερβιτόροι και fastfoodάδικα που τα λεφτά ήταν καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από Hermeia » 16 Αύγ 2014 17:35

αν μπορείς να πληρώσεις τις τιμές του Αντ1, ουσιαστικά εξαγοράζεις κι ενα χρόνο απο τη ζωή σου !

κ να'χεις υπόψη ότι (όλα τα ιδιωτικά), προσπαθούν σκληρά κ καταφερνουν να βρουν δουλεια - μόνο στους διακεκριμένους καλούς μαθητές τους - Η κόντρα για την επιβίωση είναι σκληξρή παντου (ή και να σου βρουν δουλειά, αν δεν είσαι καλη/καλός στη δουλειά σου, δεν την διατηρείς για πολύ..)

καλη σταδιοδρομία & καλο κουράγιο φίλε/φίλη
!
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Αύγ 2014 13:23

Εάν σε ενδιαφέρει μπορώ να σε φέρω σε επαφή με φίλη μου που τελείωσε φέτος δημοσιογραφία στον ant1 να ρωτήσεις.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από EneMe » 21 Αύγ 2014 12:03

Συγνώμη κιόλας που θα πω κακό λόγο, αλλά και μόνο από το μήνυμά σου, θέλεις δουλειά...

Έλλειψη κεφαλαίων, έλλειψη τόνων, λάθος στίξη, κλπ... μόνο η ορθογραφία είναι ικανοποιητική.

Αν θέλεις να γίνεις δημοσιογράφος με προοπτική, πρέπει να χειρίζεσαι αβίαστα, άψογα και καθημερινά (από συνήθεια κι όχι ανάγκη) και τον γραπτό και τον προφορικό λόγο, μαθαίνοντας βέβαια και τις διαφορές τους!

Άσχετα με αυτό, σαν δουλειά δεν έχει ιδιαίτερες προοπτικές γιατί υπάρχει υπερπροσφορά και πολύ λίγες θέσεις.
Ο τελευταίος "πραγματικός" δημοσιογράφος που γνώρισα (απολυμένος μεγάλης οικονομικής εφημερίδας) δούλευε σε μεγάλο μεσιτικό γραφείο δείχνοντας σπίτια στους ενδιαφερόμενους ενοικιαστές/αγοραστές. Πληρωμή κάτω του βασικού και bonus από την απόδοση (με τέτοια, νεκρή κτηματαγορά, καταλαβαίνεις...)

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

σπουδες δημοσιογραφιας

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Αύγ 2014 09:00

Παιδιά βρισκόμαστε στο μέσο μιας φοβερής οικονομικής κρίσης με την ανεργία να έχει σκαρφαλώσει στο 30%. Ο κόσμος έχει περάσει και χειρότερα (πολέμους, λιμούς κτλ.). Όλα αυτά κάνουν κύκλο.

Το χειρότερο που συμβαίνει αυτή την περίοδο είναι πως περνάει μια απογοήτευση στα νέα παιδιά και όλοι του μεταδίδουν το "μη σπουδάσεις, μη διαβάσεις, άνεργος θα είσαι και θα δουλεύεις σε σουβλατζίδικο"

Μέγα λάθος. Μια μέρα τα πράγματα θα γυρίσουν. Ναι δεν είναι απίθανο το παιδί εως ότου του αποδώσει η δημοσιογραφία, να χρειαστεί να δουλέψει ως delivery. Δεν αποκλείεται τελικά στην πορεία να δει πως δεν είναι η δημοσιογραφία αυτή που του ταιριάζει....

Υπάρχουν παραδείγματα, που κάποιος νόμιζε πως η τάδε δουλειά θα είναι αχτύπητη και θα έχει σίγουρη αποκατάσταση, σπούδασε και τα δεδομένα άλλαξαν προς το χειρότερο. Άλλοτε, όμως, τα δεδομένα αλλάζουν προς το καλύτερο. Μπορεί η ζωή να κάνει ανεβοκατεβάσματα, αλλά δεκαετία με τη δεκαετία γίνεται καλύτερη.

Αυτό να έχουν υπόψιν τους τα νέα παιδιά, να προσπαθούν και να μην απογοητεύονται. Καλύτερα να δοκιμάσεις και ας αποτύχεις.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες