Μεταφορα σελιδας σε Joomla η Wordpress και 1η θεση στη Google

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 27 Αύγ 2014 17:57

Καλησπερα. Ηθελα τη βοηθεια σας σε σχεση με ενα ερωτημα. Εχω φτιαξει μια στατικη ιστοσελιδα την οποια δε μπορω να αναβαθμιζω συνεχως και επειδη δε μπορει να ξοδεψει χρηματα για να γινει δυναμικη ο ιδιοκτητης προτεινα μεταφορα σε cms για πιο οικονομικα. Η σελιδα εινσι 1η στα αποτελεσματα σε παρα πολλες λεξεις κλειδια. Αν τη μεταφερουμε σε joomla/wp υπαρχει κινδυνος να χασει τη θεση η σελιδα;
Ευχαριστω.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 27 Αύγ 2014 23:40

φυσικα θα εχει σκαμπανεβάσματα
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 28 Αύγ 2014 15:48

nackgr έγραψε:φυσικα θα εχει σκαμπανεβάσματα
Δηλαδη θα πεσει; Ισως να μην ημουνα πολυ σαφης. Δε συζηταμε για τα λογικα σκαμπανευασματα που μπορει να εχει απο τη google αλλα για τη διαφορα στησιματος αν θα επηρεασει τη θεση.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Αύγ 2014 15:55

Το ότι θα πέσει το rank είναι το μόνο σίγουρο. Θα μεγαλώσει το load-time λόγω του πιο βαριού cms από ότι το στατικό html συν ότι τα cms προσπαθώντας να ανεβάσουν το SEO πέφτουν σε παγίδες όπως διπλές λέξεις κλειδιά κ.α. που ουσιαστικά μετρώνται αρνητικά για το rank.

Τώρα αν θα πέσει θέση έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό που υπάρχει στις λέξεις κλειδιά. Δεν είναι απίθανο το rank να πέσει στο μισό αλλά να παραμείνει στην ίδια θέση στα αποτελέσματα επειδή δεν υπάρχει ανταγωνιστικό link με καλύτερο rank.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

seeder

Δημοσίευση από seeder » 28 Αύγ 2014 20:19

Εγω πιστευω αν κανεις την μεταφορά σωστά , διατηρωντας τα ιδια URLs η κανοντας 301 redirct απο τα παλια στα νεα δεν θα εχεις σημαντικό πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 28 Αύγ 2014 21:13

μην την πειράξεις καθόλου εαν θες την γνώμη μου. ακομα κ 301 redirect εαν χρησιμοποιησεις θα επηρεάσει... το μονο που θα σε βοηθησει ειναι να το μετατρέψεις σε php κ να φτιαξεις ενα δικο σου cms διατηρώντας το ιδιο περιεχόμενο κ πάντα με τα ιδια url κ 301 redirect.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 29 Αύγ 2014 02:40

grigorakis4 έγραψε:μην την πειράξεις καθόλου εαν θες την γνώμη μου. ακομα κ 301 redirect εαν χρησιμοποιησεις θα επηρεάσει... το μονο που θα σε βοηθησει ειναι να το μετατρέψεις σε php κ να φτιαξεις ενα δικο σου cms διατηρώντας το ιδιο περιεχόμενο κ πάντα με τα ιδια url κ 301 redirect.
Αυτη θα ηταν η ιδανικη λυση αλλα επειδη ειναι αρκετα συνθετη η σελιδα που ζηταει (δημιουργια μενου-υπομενου, μεταφορα σελιδων στα μενου, διαχειριση πολλαπλων αρχειων για καθε σελιδα, διαχειριση φωτογραφιων slideshow για καθε σελιδα, νεα κειμενα-διορθωση παλαιων, φωτογραφιες σε σταθερα σημεια, διαφημιζομενους κλπ) δεν εχει το budget για τετοια υλοποιηση. εχω δικο μου ετοιμο cms το οποιο χρειαζεται προσαρμογες για να φτασει εκει που το θελει ο πελατης και αν ηταν πιο απλα αυτα που ζητουσε θα το ειχα κανει αλλα επειδη ζηταει μια αμεση υλοποιηση και οικονομικη δε μπορω ουτε θελω να το αναλαβω.
Υπαρχει ανταγωνισμος σε λεξεις-κλειδια. Εξαιτιας αυτου σας ρωταω γιατι ο πελατης ειπε οτι προτιμαει να μεινει με στατικη σελιδα και ψηλα παρα με δυναμικη και χαμηλα.
Σας ευχαριστω ολους σας. Νομιζω οτι πηρα την απαντηση μου.
Καλη συνεχεια.

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης