5.000.000 κλεμμένοι gmail λογαριασμοί και τα passwords τους

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2014 17:07

Δημοσιεύθηκαν πριν μερικές ημέρες 5.000.000 gmail λογαριασμοί μαζί με τα passwords τους. Κάποιοι αναφέρουν ότι έχει δημοσιευτεί κάποιο από τα παλιά τους passwords και όχι αυτό που έχουν τώρα. Γενικά γράφουν ότι έγινε η "κλοπή" σταδιακά από πολλά μικρά sites και όχι μαζικά από ένα μεγάλο.

Για καλό και για κακό τσέκαρε αν το password του gmail σου έχει βγει δημόσια μέσα από αυτήν την σελίδα: https://isleaked.com/en.php

Διάβασε περισσότερα για αυτό το θέμα και ενημερώσου για το πως θα προστατεύσεις τον λογαριασμό σου στο gmail.

5 million Gmail passwords leaked
http://money.cnn.com/2014/09/10/technol ... index.html

A List of 5 Million 'Gmail Passwords' Leaked, But There's No Need to Panic
http://mashable.com/2014/09/10/5-millio ... ords-leak/

5 Million Online Passwords Leaked, Check Yours Now [Updated]
http://lifehacker.com/5-million-gmail-p ... 1632983265

5 Million Google Passwords Leaked
http://www.inforisktoday.co.uk/5-millio ... ked-a-7299
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Σεπ 2014 21:37

εκανα ελεγχο και μου εδειξε οτι και ο δικος μου βασικος λογαριασμος Gmail ειναι στους κλεμενους, αλλα εχω επιβεβαιωση μεσω κινητου παντα με pin, αυτο μου δινει ασφαλεια πιστευω ικανη και οντως αναφερει σε μενα αλλο παλιο κωδικο αρχικο

lousifer231
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lousifer231 » 12 Σεπ 2014 08:45

και η 3 λογαριασμοί είναι οκ

Κώδικας: Επιλογή όλων

No! Your account probably is not in public access! However, we are strongly recommend to change your password periodically.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2014 10:50

Κι εμένα ηταν οκ οι λογαριασμοί μου. Αν κι εχω κι εγω ενεργοποιημενο το pin μέσω mobile.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MarSam » 12 Σεπ 2014 11:11

Εμένα η εν λόγω ιστοσελίδα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Διάβασα αναφορές κι από άλλες πηγές και πουθενά δεν τεκμηριώνεται ότι χάκαραν την Google. Μάλλον πρόκειται για passwords μικρών sites στα οποία γράφτηκαν χρήστες χρησιμοποιόντας ως user name το gmail τους. Στο islieaked έχουν αναρτήσει μια δήλωση ότι δε συλλέγουν τα mail, αλλά ποιος το πιστοποιεί αυτό; Κι αν απλά θέλουν να δουν ποια mail είναι active για να προχωρήσουν σε μαζικά spam;

Άβαταρ μέλους
MarSam
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MarSam » 12 Σεπ 2014 11:30

Χμ... Και το Forbes φαίνειται να συμφωνεί μαζί μου (http://www.forbes.com/sites/kashmirhill ... ds-leaked/). Αν κάποιος λογαριασμός έχει παραβιαστεί, η Google τον έχει ήδη απενεργοποιήσει ή έχει εμηνερώσει τον ιδιοκτήτη του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2014 14:56

MarSam έγραψε:Διάβασα αναφορές κι από άλλες πηγές και πουθενά δεν τεκμηριώνεται ότι χάκαραν την Google. Μάλλον πρόκειται για passwords μικρών sites στα οποία γράφτηκαν χρήστες χρησιμοποιόντας ως user name το gmail τους.
αυτό λέμε. :)
- follow me @twitter

animaonathens

Δημοσίευση από animaonathens » 15 Σεπ 2014 19:35

MarSam έγραψε:Εμένα η εν λόγω ιστοσελίδα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Διάβασα αναφορές κι από άλλες πηγές και πουθενά δεν τεκμηριώνεται ότι χάκαραν την Google. Μάλλον πρόκειται για passwords μικρών sites στα οποία γράφτηκαν χρήστες χρησιμοποιόντας ως user name το gmail τους. Στο islieaked έχουν αναρτήσει μια δήλωση ότι δε συλλέγουν τα mail, αλλά ποιος το πιστοποιεί αυτό; Κι αν απλά θέλουν να δουν ποια mail είναι active για να προχωρήσουν σε μαζικά spam;
και τότε πως (αυτή η σελίδα) ξέρει τα δύο πρώτα ψηφία απο το password μου; Που μου τα έγραψε σωστά αλλά είναι το προηγούμενο password που είχα. Τουτέστιν, δεν είναι "φρέσκα" τα password. Προφανώς αυτό έγινε πάνω απο ένα χρόνο πρίν (τόσο είναι το password που μου έδειξε) και τα δημοσίευσαν τώρα, μετά απο όταν έκαναν την δουλειά τους. Προφανώς.

Σημείωση: Δεν γράφομαι σε "μικρά" sites και γενικότερα είναι ένα email που δεν το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Δίνω άλλο πλέον, αυτό απλα το τσεκάρω (να βλέπω τα σπαμαρίσματα που μου έρχονται lool)

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 15 Σεπ 2014 22:53

Εμένα πάλι σχετικό μήνυμα μου έστειλε η wordpress.com κ όχι η Google.
Στο wordpress άλλαξα password.
Στη σελίδα που δίνετε παραπάνω ο λογαριασμός μου gmail δεν συμπεριλαμβάνεται.
Είμαι 'ήσυχη' εγώ τώρα δηλαδή?!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Σεπ 2014 23:51

Ήσυχος δεν ειναι ποτε κανεις. :)
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες