Ποια είναι τα βήματα για μια συνεργασία με χορηγό;

ζήτηση και προσφορές διαφήμισης μέσω σελίδων στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pitmar

Δημοσίευση από pitmar » 18 Σεπ 2014 11:52

Καλημέρα σας.
Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου δώσετε τα φώτα σας όσον αφορά τον τρόπο συνεργασίας με χορηγό.

Επικοινώνησε μαζί μου ένας υποψήφιος που θέλει να γίνει χορηγός στο blog μου και ζητάει να μάθει τρόπους συνεργασίας, τοποθέτηση banner και το κόστος προώθησης.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που μου ζητάνε κάτι τέτοιο. Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω. Οι βασικές μου απορίες είναι οι εξής:
1. Πού κυμαίνονται οι τιμές; Ποια είναι η πιο οικονομική τιμή που θα μπορούσα να ζητήσω;
2. Πώς γίνεται η πληρωμή; Με paypal;
3. Δεν θα μου ζητήσει απόδειξη; Με ποια δικαιολογία εγώ πληρώνομαι στο blog;
4. Χρειάζεται κάποια περαιτέρω διαδικασία εκ μέρους μου για να είμαι νόμιμη ή απλά πληρώνομαι μέσω π.χ. paypal χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω;
5. Επειδή κάνω συχνά διαγωνισμούς στο blog και ο νικητής παίρνει πάντα κάποιο δώρο, μπορώ να ζητήσω και τέτοιου είδους συνεργασία με τον χορηγό δηλαδή να προσφέρει εκείνος το δώρο;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Το blog μου είναι http://www.taskylonea.com

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 18 Σεπ 2014 23:27

γεια σας, πρώτα από όλα χαίρομαι κάποιος έχει δείξει ενδιαφέρον για την ιστοσελίδα σου.
1. η τιμές είναι διάφορα μπορεί να ξεκινάνε από 1 ευρό την ήμερα έως χιλιάδες.
2. και αυτό εξαρτάτε paypal, κατάθεση τραπεζικού, κλπ.
3. απόδειξη δεν υπάρχει, εκτός αν είσαι εταιρεία
4. δεν κάνει τίποτα παραπάνω
5. αν σε ενδιαφέρει και συμφωνεί δεν τρέχει τίποτα.

πιστεύω ότι σας ικανοποίησα :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2014 12:32

από την στιγμή που σου δίνουν λεφτά το σίγουρο είναι ότι θα θέλουν να τους κόψεις κάποιο παραστατικό, εάν δεν έχεις σου κόβουν εκείνοι, σου κρατάνε τον φόρο και το περνάς κι εσύ μετά στην εφορία σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 19 Σεπ 2014 16:41

cordis έγραψε:από την στιγμή που σου δίνουν λεφτά το σίγουρο είναι ότι θα θέλουν να τους κόψεις κάποιο παραστατικό, εάν δεν έχεις σου κόβουν εκείνοι, σου κρατάνε τον φόρο και το περνάς κι εσύ μετά στην εφορία σου.
Συγνώμη που ρωτάω εδώ. Αλλά επειδή είμαι στη φάση που θέλω να διακόψω για ένα διάστημα το ΤΕΒΕ. Μπορώ έτσι νόμιμα να δουλεύω στον τομέα μου, δηλαδή στην παροχή υπηρεσιών internet, διαφημίσεις κλπ; Δηλαδή να κόβει ο πελάτης το παραστατικό και εγώ να το δηλώνω σαν έσοδο;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Σεπ 2014 16:55

takis1985 έγραψε:
cordis έγραψε:από την στιγμή που σου δίνουν λεφτά το σίγουρο είναι ότι θα θέλουν να τους κόψεις κάποιο παραστατικό, εάν δεν έχεις σου κόβουν εκείνοι, σου κρατάνε τον φόρο και το περνάς κι εσύ μετά στην εφορία σου.
Συγνώμη που ρωτάω εδώ. Αλλά επειδή είμαι στη φάση που θέλω να διακόψω για ένα διάστημα το ΤΕΒΕ. Μπορώ έτσι νόμιμα να δουλεύω στον τομέα μου, δηλαδή στην παροχή υπηρεσιών internet, διαφημίσεις κλπ; Δηλαδή να κόβει ο πελάτης το παραστατικό και εγώ να το δηλώνω σαν έσοδο;
αυτο που ζητας λεγεται Τίτλος κτήσης υπηρεσιας .... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17558

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 20 Σεπ 2014 01:28

fiskilis έγραψε:
takis1985 έγραψε:
αυτο που ζητας λεγεται Τίτλος κτήσης υπηρεσιας .... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17558
μπράβο δεν ήμουν ενημερωμένο για αυτό :lol:

pitmar

Δημοσίευση από pitmar » 20 Σεπ 2014 15:28

Kinhthra έγραψε:γεια σας, πρώτα από όλα χαίρομαι κάποιος έχει δείξει ενδιαφέρον για την ιστοσελίδα σου.
1. η τιμές είναι διάφορα μπορεί να ξεκινάνε από 1 ευρό την ήμερα έως χιλιάδες.
2. και αυτό εξαρτάτε paypal, κατάθεση τραπεζικού, κλπ.
3. απόδειξη δεν υπάρχει, εκτός αν είσαι εταιρεία
4. δεν κάνει τίποτα παραπάνω
5. αν σε ενδιαφέρει και συμφωνεί δεν τρέχει τίποτα.

πιστεύω ότι σας ικανοποίησα :lol:
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και κατατοπιστική απάντησή σου. Καλό Σαββατοκύριακο.

pitmar

Δημοσίευση από pitmar » 20 Σεπ 2014 15:30

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “προσφορά και ζήτηση διαφήμισης σε ιστοσελίδες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες