luckyweek.eu/

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ioannisls
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από ioannisls » 28 Σεπ 2014 02:07

Καλησπέρα,
γενάρη του 2012 ... τελικά αποφάσισα να ασχοληθώ με τη γενική έννοια του "website". Οπότε με το φίλο μου το google έμαθα html και css.
Περίπου ένα χρόνο μετά ... αναβαθμίζω τις γνώσεις μου και με τη php, ενώ το Μάη του 2014 μπήκα στο κόσμο των "βάσεων δεδομένων".
Από την αρχή ... είχα ως σύμβουλο το www.freestuff.gr/ και χάρη σε αυτό και ειδικά στους χρήστες του .. κατάφερα μία ιδέα που είχα ξεκινώντας το 2012 ... να την φτάσω επιτέλους σε ένα πρώτο επίπεδο λειτουργίας και εμφάνισης.
Τόσο καιρό ρωτούσα ... αόριστα τις απορίες μου. Σήμερα τις ζητάω ειδικά.

Το site μου ονομάζεται Lucky Week.
url: http://luckyweek.eu/
fb page: https://www.facebook.com/luckyweek.eu (κάντε και κανένα like αν θέλετε)

... η θεματολογία του περιστρέφεται γύρω από τα τυχερά παιχνίδια του Ο.Π.Α.Π., το στοιχηματικό ποδόσφαιρο και λίγα πράγματα από ενημέρωση.

Αυτό που θα ήθελα από εσάς --> ΚΡΙΤΙΚΗ - ΣΧΟΛΙΑ- ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ - ΓΝΩΜΕΣ ...... καλές ή κακές ... ακόμη και το άχρηστο αποτελεί απάντηση αλλά θα ήθελα να την δω.
Από εκεί και πέρα ένα like στο fb ακόμη και ένα share σε κάποιο από τα social media σας θα ήταν ευπρόσδεκτο.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ...
Το site ακόμη είναι σε μία "beta" φάση, όσον αφορά κάποιες λεπτομέρειες. όχι ως τελική ιδέα.
Να τονίσω επίσης ότι το template του έχει δημιουργηθεί όπως όλα σε αυτό το site έχουν δημιουρηγθεί αποκλειστικά και μόνο με κώδικα. πέραν από κάποια ελάχιστα έτοιμα script (συνήθως σε java)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Προς όλους τους χρήστες. Όσοι θέλουν να διαφημιστούν ΔΩΡΕΑΝ μπορούν μέσα από το site μου. έχω κάποιες θέσεις για εικόνες διαστάσεων μέχρι 160px πλάτος και μέχρι 300px ύψος. Στις οποίες γίνεται τυχαία εμφάνιση από αυτούς που θέλουν να διαφημιστούν. Επίσης η μορφές που δέχομαι είναι jpg, png, gif και η κάθε εικόνα έχει δυνατότητα υπερσύνδεσης με ένα link της αρέσκειας σας. Όποιος επιθυμεί να βάλω κάτι δικό του, παρακαλείτε να μου στείλει εικόνα και διεύθυνση υπερσύνδεσης στο e-mail
luckyweekinfo@gmail.com

Επειδή ακόμη δεν έχω φτιάξει πολιτική για το ποιες διαφημίσεις θα επιτρέπω, θα σας απαντάω στο e-mail. Αλλά σε γενικές απόψεις πορνογραφικό υλικό και ομοίων θεμάτων υλικά δύσκολα θα γίνονται αποδεκτά. και όπως είπα και πριν ΔΩΡΕΑΝ

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από webdevgr » 28 Σεπ 2014 13:15

Διόρθωσε επειγόντως την κωδικοποίηση στις υποσελίδες σου!

ioannisls
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από ioannisls » 28 Σεπ 2014 15:40

δλδ?
http://luckyweek.eu/
Στατιστικά για το στοιχηματικό ποδόσφαιρο και τα τυχερά παιχνίδια

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από webdevgr » 28 Σεπ 2014 16:47

Σε IE11 - Windows tablet τα μισά εμφανίζονται κινέζικα... σε IE8 δεν ανοίγει καθόλου η σελίδα.

Στην κονσόλα το firefox-chrome χτυπάει το "Invalid App Id" προφανώς φορτώνεις κάποιο widget του facebook.

3.8ΜΒ μέγεθος σελίδας είναι νομίζω υπερβολικά για τέτοιο περιεχόμενο που έχει... και σχεδιαστικά μου θυμίζει λίγο σελίδες του 90.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν δούλεψες ή ότι δεν προσπάθησες, αλλά θέλει ακόμη πολύ δουλειά.

Εφόσον είσαι ακόμη στην αρχή, θα σου πρότεινα προγραμματιστικά να ασχοληθείς με κάποιο php framework που θα σου κάνει τη ζωή ακόμη πιο εύκολη, αλλά και σχεδιαστικά μπορείς να πατήσεις σε κάποιο css framework καθώς και να κλέψεις ιδέες από έτοιμα επαγγελματικά templates

Υ.Γ. Στην αρχή που δεν έχεις ακόμη επισκεψιμότητα δεν έχει νόημα να έχεις τόσες πολλές διαφημίσεις... οι διαφημίσεις για να έχουν απόδοση θέλουν μεγάλη επισκεψιμότητα... και στην περίπτωση σου μόνο κακό κάνουν καθώς βαραίνουν υπερβολικά τη σελίδα και ζαλίζουν τον επισκέπτη.

ioannisls
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από ioannisls » 28 Σεπ 2014 22:07

-> Το πρώτο για τον internet explorer ήταν ένα ρίσκο που πήρα από την αρχή. Λάθος μου, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι μη επιλύσιμο πρόβλημα.
-> Όντως facebook widget είναι. που ή είναι τα comments ή to like button
-> Η σελίδα φορτώνει όντως πάρα πολύ και φταίω επειδή δεν έχω κατεβάσει την αναλογία στις εικόνες, δηλαδή να τις φέρω στις διαστάσεις που χρειάζεται και μόνο.
-> Όσον αφορά ότι ο σχεδιασμός του θυμίζει λίγο σελίδες του 90, θα συμφωνήσω ... απλά για αρχή το κρατάω, γιατί ταυτόχρονα δεν πιστεύω ότι είναι τόσο άσχημο (σε αυτό θα ήθελα την άποψη σου).
-> βασικά θα κάνω μία αναζήτηση για το php framework και το css framework.
-> το υστερόγραφο επιλύεται με τη διόρθωση των εικόνων

Σε ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο σου.

Επίσης ... άλλη μία ερώτηση ... ποιο θεωρείς το ιδανικό μέγεθος μία σελίδας ;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Σεπ 2014 13:46

1) Δεν μου αρέσει το λογότυπο (πράσινα άλογα :o )
2) Δεν ταιριάζει το φόντο στα λογότυπα του ΟΠΑΠ (το πάμε στοίχημα είναι κακο-κομμένο και το extra5 σχεδόν δεν φαίνεται)
3) Το βιογραφικό σου καταλήγει σε 404
4) Αργεί πολύ να φορτώσει, μάλλον λόγω των εικόνων όπως είπες δεν το έψαξα πολύ.
5) Όσον αφορά το σχεδιασμό είναι απαρχαιωμένος μεν αλλά λειτουργικός κατ' εμέ. Στο στάδιο που έχεις φτάσει είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να το γυρίσεις σε responsive για κινητά κλπ, εκεί θα χρειαστείς άλλη έκδοση του site με κάποιο script που όταν βλέπει πως η ανάλυση είναι κάτω από 1024x768 να τους πηγαίνει στη mobile έκδοση.

Τώρα λες πως ψάχνεις για framework...δηλαδή πρώτα ξεκινάς να γράφεις ξερή ιστοσελίδα και μετά θα προσθέσεις framework από πάνω; Δεν έχει λογική η σκέψη σου, το framework είναι ένα εργαλείο με το οποίο θα στήσεις κάτι από την αρχή. Anyway καλή τύχη.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

ioannisls
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από ioannisls » 30 Σεπ 2014 15:43

giannis17 έγραψε:1) Δεν μου αρέσει το λογότυπο (πράσινα άλογα :o )
2) Δεν ταιριάζει το φόντο στα λογότυπα του ΟΠΑΠ (το πάμε στοίχημα είναι κακο-κομμένο και το extra5 σχεδόν δεν φαίνεται)
3) Το βιογραφικό σου καταλήγει σε 404
4) Αργεί πολύ να φορτώσει, μάλλον λόγω των εικόνων όπως είπες δεν το έψαξα πολύ.
5) Όσον αφορά το σχεδιασμό είναι απαρχαιωμένος μεν αλλά λειτουργικός κατ' εμέ. Στο στάδιο που έχεις φτάσει είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να το γυρίσεις σε responsive για κινητά κλπ, εκεί θα χρειαστείς άλλη έκδοση του site με κάποιο script που όταν βλέπει πως η ανάλυση είναι κάτω από 1024x768 να τους πηγαίνει στη mobile έκδοση.

Τώρα λες πως ψάχνεις για framework...δηλαδή πρώτα ξεκινάς να γράφεις ξερή ιστοσελίδα και μετά θα προσθέσεις framework από πάνω; Δεν έχει λογική η σκέψη σου, το framework είναι ένα εργαλείο με το οποίο θα στήσεις κάτι από την αρχή. Anyway καλή τύχη.
1) δεκτή η γνώμη σου ... και θέλω να το αλλάξω ... αν και σε άλογο πάλι :)
2) Χάλασαν όταν τα πήγα στις διαστάσεις που πρέπει να είναι και η αλήθεια είναι ότι δε πρόλαβα ακόμη να α φτιάξω.
3) Το γνωρίζω, γιατί το κατέβασα για να το ξαναφτιάξω.
4) ΚΑΙ οι εικόνες είναι που το αργούν (όχι τόσο πλέον. πλέον από 3,8 mb που φόρτωνε η σελίδας το έχω κατεβάσει γύρω στο 2). Ξέρω τι είναι αυτό που αργεί γενικά το site και είναι στις προσεχή επισκευές
5) Το σχεδιασμό τον κοίταξα κατά 90% στο λειτουργικό και 10% στο σχεδιαστικό. Και να σου πω την αλήθεια λόγω λειτουργικότητας και μόνο δεν θέλω να αλλάξω το σχεδιασμό του ακόμη και για κινητά. Εκτός και αν έχεις κάτι κατά νου, το οποίο θα με χαροποιούσε να τη μοιραστείς μαζί μου :)
6) Θα σου εξηγήσω πως έμαθα και ασχολούμαι με html, css, php, mysql και θα είναι η απάντηση μου στη τελευταία σου απορία. Είναι απλό. Τι ήθελα να κάνω; να σχεδιάσω ένα κουτί; έμαθα για το div αφού googlαρα. ότι έκανα ήταν και έψαχνα ήταν κώδικας. Έτσι έμαθα όσα ξέρω σήμερα, απλά ψάχνωντας αυτό που ήθελα να φτιάξω. Και απλά έμαθα για το PHP framework στο συγκεκριμένο θέμα.

Σε ευχαριστώ για τη άποψη σου ....

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

luckyweek.eu/

Δημοσίευση από giannis17 » 30 Σεπ 2014 16:05

6) Θα σου εξηγήσω πως έμαθα και ασχολούμαι με html, css, php, mysql και θα είναι η απάντηση μου στη τελευταία σου απορία. Είναι απλό. Τι ήθελα να κάνω; να σχεδιάσω ένα κουτί; έμαθα για το div αφού googlαρα. ότι έκανα ήταν και έψαχνα ήταν κώδικας. Έτσι έμαθα όσα ξέρω σήμερα, απλά ψάχνωντας αυτό που ήθελα να φτιάξω. Και απλά έμαθα για το PHP framework στο συγκεκριμένο θέμα.
Και καλά έκανες, κι εγώ που υποτίθεται το σπούδασα δεν μας έμαθαν τίποτε ουσιαστικό στη σχολή, μόνο τις βάσεις: html και css (εννοείται όχι τις τελευταίες εκδόσεις), λίγο javascript αυτά. Όλα τα υπόλοιπα ήταν γνώσεις που απόκτησα από προσωπική αναζήτηση και διάβασμα αλλά δεν κάθισα να πειραματιστώ με κάποιο e-shop ας πούμε.

Εσύ προσπαθείς να στήσεις ένα site στοιχημάτων (άσχετα αν θα παίρνεις ή όχι λεφτά, αν δεν είναι τζογαδόρος κάποιος δεν θα μπει ποτέ στην σελίδα σου), και ναι τα δεδομένα και τα στατιστικά σου τα παίρνεις έτοιμα από αλλού αλλά τον τελικό χρήστη δεν τον ενδιαφέρει.

Ο τελικός χρήστης θα δει κάτι που είτε του αρέσει είτε όχι (γούστα είναι αυτά σίγουρα δεν μπορείς να πιάσεις το 100%, κανείς δεν μπορεί) αλλά και με βάση αυτά που βλέπει στο site θα στοιχηματίσει κάποια χρήματα στο κοντινότερο πρακτορείο (φυσικό ή ηλεκτρονικό).

Εφόσον λοιπόν υπάρχει ο οικονομικός παράγοντας έστω και έμμεσα εσύ φαίνεσαι τελείως λάθος/ανειδίκευτος/αναξιόπιστος με το να πειραματίζεσαι πάνω σε μια τέτοια σελίδα, με αποτέλεσμα ελάχιστοι να ξαναμπούν στη σελίδα σου. Αν θες να πειραματιστείς κάντο σε localhost ή φτιάξε ένα blog "3 λαλούν και 2 χορεύουν ενώ κάτι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια" και κάνε εκεί όσα πειράματα θες.

Όταν πια θα έχεις έτοιμο το project σου τότε το ανεβάζεις, μέχρι τότε όμως το κρατάς για την πάρτι σου, under construction...και σίγουρα δεν μαζεύεις like και followers με τέτοιο αποτέλεσμα δουλειάς.

Φιλικά,
Γιάννης
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες