Τερματισμος σελιδας, ναι η οχι ?

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
view-x

Δημοσίευση από view-x » 20 Οκτ 2014 02:20

Γειά σας , θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα δίλημα.Εχω ενα site με δωρεαν εικόνες το οποίο δεν μου αφήνει ούτε το hosting.Δεν ειναι μεγάλο το ποσο συντήρησης αλλά δεν βλέπω και τόν λόγο να πληρώνω αυτό το ποσο τον χρόνο χωρίς λόγο.Περίμενα 4 χρόνια περίπου να αποδώσει αλλά τίποτα και με έχει κουράσει.Αυτό που λυπάμαι είναι η πολύ δουλειά πού έκανα για αυτό αφού έχω ανεβάσει 5300 αρχεία.Παρό ολα αυτά σκέφτομαι να το τερματίσω.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω?

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 20 Οκτ 2014 02:48

Χωρίς να μιλάω συγκεκριμένα για το site σου, αλλά πιο γενικά, οι επιλογές σου είναι μάλλον μία από τις παρακάτω:

1) Προσπάθησε να σκεφτείς κάποιον τρόπο πέρα απ' ό,τι έχεις δοκιμάσει μέχρι στιγμής με τον οποίο να βγάζει -έστω- το hosting του (με δεδομένο το ότι μπορεί να "τρέχει" μόνο του, χωρίς να σου τρώει χρόνο). Ίσως και να πρέπει να αλλάξεις/προσθέσεις κάτι στο site.

2) Δες αν κάποιος θέλει να αγοράσει το site όπως είναι (με το περιεχόμενο), ή το platform μόνο του (αν το έχεις κατασκευάσει μόνος και δεν είναι έτοιμο).

3) Let it go.

formes

Δημοσίευση από formes » 20 Οκτ 2014 12:01

Δε νομίζω οτι θα αποδωσει! Προφανώς το Hοsting δεν πρέπει να είναι πάνω από 5ευρώ το μήνα!

Αν μιλάμε για τέτοιο ποσό και δεν το θές ούτε για χόμπι ή συναισθηματικό λόγο δεν υπάρχει άλλος τρόπος! Το αφήνεις

Εναλλακτικά ψάξε δωρεάν φιλοξενία σε κάποιον φίλο εδώ στο φόρουμ ή στείλε σε 5-10 εταιρίες-φωτογραφεία και συναφή επαγγέλματα για να σου πληρώσουν το Ηosting με ανταλλαγή διαφήμιση!

Βέβαια αν όπως λες δεν πάει......

Τι θα αλλάξει σε ένα σε δύο σε τρία χρόνια;

Tip: Γύρνα το σε blogger

view-x

Δημοσίευση από view-x » 20 Οκτ 2014 13:01

Ευχαριστώ για τίς απαντήσεις, το ποσο που πληρώνω είναι 150 τον χρόνο αν και μου το κατέβασε τώρα στα 100.Η αλήθεια είναι οτι είμαι συνεργάτης άλλον site που πουλάν φωτογραφίες (όχι οτι βγάζω και τίποτα σπουδαίο απο εκεί) και δεν έχω χρόνο για το δικό μου.Εχω γινει ανταγωνιστής του ευατού μου με τίς δωρεάν χαχά.Εβαλα κάποια μπάνερ που οδηγούν στην συλογή μου για πωλήσεις αλλά ούτε και αυτά μου φέρνουν τίποτα.Αν έβρισκα τρόπο να συντηρώ δωρεάν θα το κρατούσα επειδή όπως είπα σκέφτομαι τήν δουλειά πού έκανα για αυτό.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Οκτ 2014 13:21

αν αισθάνεσαι ότι σε πηγαίνει πίσω, είναι καιρός να το κλείσεις. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 20 Οκτ 2014 16:29

Όσο πιο γρήγορα το παρατήσεις τόσο καλύτερα. Να ξέρεις όμως ότι όταν μου πάτωσε ένα site που κάποτε είχε πάει καλά λόγω google, βελτίωσα την ιδέα και έβγαλα ένα νέο στο ίδιο niche και έπιασε χωρίς να έχω ανάγκη τη google. Καμιά φορά η αποτυχία σου δίνει πολύτιμη γνώση.

Άβαταρ μέλους
grafieromeno

Δημοσίευση από grafieromeno » 20 Οκτ 2014 20:49

Φιλαράκο επειδη με συγκίνησες σου προσφέρω εγω δωρεάν Hosting με Unlimitted Bandwidth και Unlimitted space. στείλε μου prive και θα τα πουμε.Δεν πρεπει να πηγαίνει τοση βιοενέργεια χαμένη ακομα και αν πλεον υπαρχει το google images.

view-x

Δημοσίευση από view-x » 21 Οκτ 2014 00:37

grafieromeno έγραψε:Φιλαράκο επειδη με συγκίνησες σου προσφέρω εγω δωρεάν Hosting με Unlimitted Bandwidth και Unlimitted space. στείλε μου prive και θα τα πουμε.Δεν πρεπει να πηγαίνει τοση βιοενέργεια χαμένη ακομα και αν πλεον υπαρχει το google images.
Σε ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
grafieromeno

Δημοσίευση από grafieromeno » 24 Οκτ 2014 07:24

Εφαγα μια ωρίτσα και εφτιαξα ενα utility να "τραβηξει ολα τα Data απο τον server σου"
Στην Συνεχεια τα ανέβασα σε μια Database
Στην συνέχεια πηρα και ολα τα Large Images και μπηκαν σε φακελους με υποκατηγοριες
Κατόπιν ενα fast και easy CMS και ενα boostrap starter admin.

μετα απο ολα αυτα σου εστεισα ενα site που θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο οτι ειχες.
εμπα δες το

http://www.roufianoi.gr/

πμ.
Για να σου δώσω το username και password για την διαχειρηση
Δεν εχω βαλει ακομα το search και τα Images στην αρχικη σελιδα
θα ειναι random 1 apo καθε κατηγορια :))))))))

view-x

Δημοσίευση από view-x » 24 Οκτ 2014 13:00

grafieromeno έγραψε:Εφαγα μια ωρίτσα και εφτιαξα ενα utility να "τραβηξει ολα τα Data απο τον server σου"
Στην Συνεχεια τα ανέβασα σε μια Database
Στην συνέχεια πηρα και ολα τα Large Images και μπηκαν σε φακελους με υποκατηγοριες
Κατόπιν ενα fast και easy CMS και ενα boostrap starter admin.

μετα απο ολα αυτα σου εστεισα ενα site που θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο οτι ειχες.
εμπα δες το

http://www.roufianoi.gr/

πμ.
Για να σου δώσω το username και password για την διαχειρηση
Δεν εχω βαλει ακομα το search και τα Images στην αρχικη σελιδα
θα ειναι random 1 apo καθε κατηγορια :))))))))
Πολύ καλη δουλειά, τι να πώ δέν έχω λόγια :clap: :clap: :clap: Χίλια ευχαριστώ.Να μου ελεγες και κάποιες λεπτομέρειες για τήν οργάνωση του.Θα τα πούμε.

Άβαταρ μέλους
grafieromeno

Δημοσίευση από grafieromeno » 24 Οκτ 2014 13:03

Σημερα μολις σου τελειωσω και την αρχικη και το search θα τα πουμε φιλαρακο.
δες το ΠΜ σου

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 27 Οκτ 2014 19:46

view-x έγραψε:Γειά σας , θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα δίλημα.Εχω ενα site με δωρεαν εικόνες το οποίο δεν μου αφήνει ούτε το hosting.Δεν ειναι μεγάλο το ποσο συντήρησης αλλά δεν βλέπω και τόν λόγο να πληρώνω αυτό το ποσο τον χρόνο χωρίς λόγο.Περίμενα 4 χρόνια περίπου να αποδώσει αλλά τίποτα και με έχει κουράσει.Αυτό που λυπάμαι είναι η πολύ δουλειά πού έκανα για αυτό αφού έχω ανεβάσει 5300 αρχεία.Παρό ολα αυτά σκέφτομαι να το τερματίσω.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω?
Εγώ πάντως βλέποντας τη συμπεριφορά του κυρίου που σου προσέφερε τη δωρεάν φιλοξενία, θα το σταματούσα το site! Πού ξέρεις τι θα κάνει αμα τα πάρει και μαζί σου :P

view-x

Δημοσίευση από view-x » 28 Οκτ 2014 12:25

Khronos έγραψε:
view-x έγραψε:Γειά σας , θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα δίλημα.Εχω ενα site με δωρεαν εικόνες το οποίο δεν μου αφήνει ούτε το hosting.Δεν ειναι μεγάλο το ποσο συντήρησης αλλά δεν βλέπω και τόν λόγο να πληρώνω αυτό το ποσο τον χρόνο χωρίς λόγο.Περίμενα 4 χρόνια περίπου να αποδώσει αλλά τίποτα και με έχει κουράσει.Αυτό που λυπάμαι είναι η πολύ δουλειά πού έκανα για αυτό αφού έχω ανεβάσει 5300 αρχεία.Παρό ολα αυτά σκέφτομαι να το τερματίσω.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω?
Εγώ πάντως βλέποντας τη συμπεριφορά του κυρίου που σου προσέφερε τη δωρεάν φιλοξενία, θα το σταματούσα το site! Πού ξέρεις τι θα κάνει αμα τα πάρει και μαζί σου :P
Κυρία είναι .Τι ακριβώς εννοείς δεν ξέρω...

view-x

Δημοσίευση από view-x » 04 Νοέμ 2014 23:23

Kάτι παράξενο συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω τί.Εχω να πάρω απάντηση απο την grafieromeno πάνω απο βδομάδα.Το πρώτο που σκέφτηκα είναι άν έχει πάθει κάτι.Το σάιτ που μου έφτιαξε έπρεπε ήδη να ήταν on line.Μήπως τυγχάνει να γνωρίζει κάποιος το άτομο αυτό?

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 05 Νοέμ 2014 00:03

Αν παρακολουθούσες και τα υπόλοιπα θέματα που άνοιξε ή συμμετείχε ο/η grafieromeno θα είχες καταλάβει ότι ήθελε απλά να κάνει φιγούρα κι όχι να βοηθήσει... λυπάμαι που πίστεψες το αντίθετο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες