H SUPERFOODS δικαιώνεται,δίνοντας τέλος στις παραπλανητικές ηλεκτρονικές διευθύνσεις

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

H SUPERFOODS δικαιώνεται,δίνοντας τέλος στις παραπλανητικές ηλεκτρονικές διευθύνσεις

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2014 13:24

Η εταιρεία Superfoods ενημερώνει το καταναλωτικό κοινό ότι σύμφωνα με την υπ'αρ. με Α.Π. 721/2012 απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, διεγράφη το όνομα χώρου (domain name) www. super-foods.gr από τον μέχρι πρότινος φορέα του και μεταβιβάσθηκε στον κ. Ιωάννη Λιακόπουλο, ιδιοκτήτη της εταιρείας Astra Medical Hellas Superfoods Ε.Π.Ε. και ήδη κάτοχο και δικαιούχο τόσο του εθνικού εμπορικού σήματος SUPERFOODS, όσο και του κοινοτικού SUPERFOODS NATURE'S BEST SELLERS αλλά και του ονόματος χώρου (domain name) www. superfoods.gr.

Η δικαστική αυτή απόφαση-σταθμός, δίνει τέλος στην παραπλάνηση με domain παραφυάδες και αποτελεί έμπρακτη αναγνώριση της υγιούς επιχειρηματικότητας. Με την απόφαση αυτή αναγνωρίζεται εκ νέου ότι η εταιρεία Superfoods είναι ο αποκλειστικός δικαιούχος του εμπορικού σήματος SUPERFOODS και μπαίνει επιτέλους φραγμός στην καπηλεία του εμπορικού σήματος από μη δικαιούχους, καθώς και στην παραπλάνηση του καταναλωτικού κοινού από τη χρήση παραπλήσιων ονομασιών που έχουν ως αποκλειστικό και μόνο σκοπό, την πρόκληση σύγχυσης στους καταναλωτές και την αθέμιτη εκμετάλλευση της εμπορικής φήμης και αξιοπιστίας των προϊόντων και της κυρίαρχης θέσης τους στην αγορά των συμπληρωμάτων διατροφής.

Η απόφαση δημιουργεί νέα δεδομένα, καθώς πλέον προστατεύεται τόσο ο κάτοχος του αρχικού domain name, όσο και της αρχικής ιδέας και της μοναδικότητας των προϊόντων του ενώ παύει κάθε παραπλάνηση του καταναλωτή. Η Astra Medical Hellas Superfoods Ε.Π.Ε. θα συνεχίσει τη μάχη υπέρ της μοναδικότητας και της νομιμότητας και στο κομμάτι των key words ενός web-site αλλά και στο κομμάτι των ad words καθώς θεωρεί αθέμιτη την πρακτική που εφαρμόζουν κάποια web-sites να χρησιμοποιούν τα εμπορικά σήματα και το domain name σαν key word ή ad word για να αυξήσουν την επισκεψιμότητά τους.

Η εταιρία, είναι διατεθειμένη να δώσει πληροφορίες και να παρέχει βοήθεια σε όσες εταιρίες αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

πηγή: epixeiro.gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

formes

Δημοσίευση από formes » 23 Οκτ 2014 18:08

Πιο ευκολα καταλαβαινει γυναικα 70 ετων το offside και το αναγνωρίζει κιόλας παρα δικαστης τι ειναι server και τι name server!

Ας μη σχολιασω λοιπον αναλυτικά αλλα ας πω Ναι προστασια απο κακοβουλη χρηση μονο του ιδιου domain οχι τα συναφη!

Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει αυτο!

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 28 Οκτ 2014 09:45

Ο όρος "superfoods" είναι πολύ γενικός όρος, όπως λέμε "συμπληρώματα διατροφής" και δε νομίζω ότι μπορείς να το διεκδικήσεις από κάποιον άλλο.
Φυσικά, όταν κάποιοι δεσμεύουν ονόματα με σκοπό να τα μεταπουλήσουν και όχι να τα αξιοποιήσουν, σε αυτό το "νταβατζιλίκι" προσωπικά λέω ΟΧΙ!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Οκτ 2014 11:04

"Τα Νέα".... Αυτό κι αν είναι 'Γενική Έκφραση'. Κι όμως κάποιος σκέφτηκε και το έκανε Νομιμότατα Κατοχυρωμένο τίτλο Εφημερίδας.
Ακόμα και παγκόσμια υπάρχει η ίδια φιλοσοφία, να δημιουργούνται επωνυμίες (εταιρειών ή/και προϊόντων) από συνηθισμένους όρους/φράσεις.
Ο όρος "superfoods" δεν είναι καθόλου παρόμοιος, όπως λέμε "συμπληρώματα διατροφής". Η φράση "συμπληρώματα διατροφής" επεξηγεί την ουσία κάποιων σκευασμάτων.
Αντίθετα, η φράση "υπερτροφές", "υπερτρόφιμα" είναι καθαρά εμπορικό ευφύημα. Όποιος το πρωτοσυνέλαβε, για σκοπό εμπορικής εκμετάλλευσης, -κατ' εμέ- έχει κάθε δικαίωμα να το διεκδικήσει.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 30 Οκτ 2014 00:42

DGeorge έγραψε:"Τα Νέα".... Αυτό κι αν είναι 'Γενική Έκφραση'. Κι όμως κάποιος σκέφτηκε και το έκανε Νομιμότατα Κατοχυρωμένο τίτλο Εφημερίδας.
Ακόμα και παγκόσμια υπάρχει η ίδια φιλοσοφία, να δημιουργούνται επωνυμίες (εταιρειών ή/και προϊόντων) από συνηθισμένους όρους/φράσεις.
Ο όρος "superfoods" δεν είναι καθόλου παρόμοιος, όπως λέμε "συμπληρώματα διατροφής". Η φράση "συμπληρώματα διατροφής" επεξηγεί την ουσία κάποιων σκευασμάτων.
Αντίθετα, η φράση "υπερτροφές", "υπερτρόφιμα" είναι καθαρά εμπορικό ευφύημα. Όποιος το πρωτοσυνέλαβε, για σκοπό εμπορικής εκμετάλλευσης, -κατ' εμέ- έχει κάθε δικαίωμα να το διεκδικήσει.
Αγαπητέ DGeorge,

(κατά την άποψή μου πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση) όπως προανέφερα και σωστά συμπλήρωσες, ο όρος που έφερα για παράδειγμα (τυχαία καθαρά) "συμπληρώματα διατροφής" επεξηγεί κάποια σκευάσματα. Αντίστοιχα και ο όρος "υπερτροφές" ορίζει μία νέα κατηγορία τροφών και επεξηγεί τις ιδιότητες τους... Δεν καταλαβαίνω τη διαφωνία σου σε αυτό. Επεξήγηση ο ένας, επεξήγηση και ο άλλος... :D

Σωστά παραθέτεις ότι είναι εμπορικός όρος, παρόλα αυτά, η καταγωγή του δεν έχει κάτι να προσδώσει σε αυτό. Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ κάτι, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί όροι που έχουν δημιουργηθεί με τον ίδιο τρόπο στο πέρασμα των χρόνων, καθότι η Γλώσσα είναι ένα ζωντανό όργανο και εξελίσσεται. Επομένως, δυσικό και επόμενο είναι να προκύπτουν νέοι όροι / νέες λέξεις συνεχώς.

Τώρα, αν η εταιρεία αυτή που αναφέρεται παραπάνω "πρωτοσυνέλαβε" όπως λες τον όρο αυτό, καλά κάνουν και τον διεκδικούν. Δε γνωρίζω από πού προήλθε ο όρος αυτός, αν είναι καν ελληνικός.

Με "Τα Νέα" που προανέφερες (προσωπικά πάντα μιλώντας) δε μου κάνει το ίδιο αίσθηση, καθότι πλέον έχει γίνει θεσμός, μέσα σε τόσα χρόνια. Ήταν μία έξυπνη κίνηση που κάποιος σκέφτηκε και έκανε πράξη. Το ίδιο είναι κι όταν κάποιος κατοχυρώνει ένα domain. Σκέφτεται πρώτος ότι π.χ. θα κατοχυρώσω το Freestuff.gr.
Είναι παράξενο να διεκδικείς μετά το domain επειδή εσύ έχεις μία δραστηριότητα συναφή και π.χ. ο Cordis δεν αξιοποίησε το domain, αλλά το άφησε κενό.

Από την άλλη, ξαναλέω, δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου αυτό που γίνεται από κάποιους ανθρώπους, να αναγάγουν σε επιχείρηση και να εκμεταλλεύονται την ανάγκη κάποιων ανθρώπων που έχουν στήσει επιχειρήσεις ή θέλουν να ξεκινήσουν μία νέα και να χρυσοπουλάνε τα domain. Σάμπως βάλανε και αυτοί το χέρι τους και βοήθησαν στο να αναδειχθεί π.χ. ο Ολυμπιακός (olympiakos.com/gr/net/eu και κάθε άλλο extension), ή ο Παναθηναϊκός, ή το Freestuff, ή κάθε τι άλλο.

Τα γράφω χωρίς παρεξήγηση. Πάντα προσωπική μου άποψη, χωρίς να σημαίνει ότι έχω και δίκιο... Είναι απλά μία άποψη.

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 30 Οκτ 2014 15:33

καλησπέρα,
μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο εξής σενάριο;

Κάποιος αγόρασε το 2005 το όνομα abcde15.gr ή ipay.gr και μετά κάποιος πήγε το 2014 και αγόρασε το abcde-15.gr ή i-pay.gr.

O δεύτερος, με τις παύλες δηλαδή έχει κανονικά εταιρεία i-pay.gr ΜΕΠΕ ενώ ο πρώτος έχει απλά το domain σαν domain χωρίς να το κάνει κάτι.

Αν τα συμφέροντα των 2 συγκρούονται, ποιός είναι αυτός που το δικαιούτε στο τέλος;
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Οκτ 2014 09:11

charavge έγραψε: Αγαπητέ DGeorge,

........................Τα γράφω χωρίς παρεξήγηση. Πάντα προσωπική μου άποψη, χωρίς να σημαίνει ότι έχω και δίκιο... Είναι απλά μία άποψη.
Εννοείται, ότι κι εγώ γράφω, ό,τι θεωρώ ως λογικό. Δεν έχω σχετική Γνώση, κι επομένως ούτε εγώ διεκδικώ το 'δίκιο', ή το 'σωστό'! :wink:
Εννοείται -ακόμα-, ότι όπως με έμαθαν καλά σ'αυτόν εδώ τον χώρο, δεν παρεξηγούμαι εύκολα.

Άλλωστε, πώς θα μπορούσα να αμφισβητήσω την ελευθερία στην άποψη του φίλου-μέλους, όταν ζητώ κι εγώ ακριβώς την ίδια ελευθερία για μένα;

Μόνο ευθείες/πλάγιες, άδικες, και απροκάλυπτες επιθέσεις δεν αντέχω!
Εκεί βγάζω 'νυχάκια' και 'δοντάκια'!

Όσο κουβεντιάζουμε απλά, όμορφα, και πολιτισμένα, δεν βλέπω -μα κανένα- λόγο παρεξήγησης.... Νά' σαι καλά! :pint:

Φίλε Punkis συγχώρα με.... Δεν σε αγνοώ.... Απλώς δεν γνωρίζω απάντηση στο πρόβλημά σου.

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 31 Οκτ 2014 17:53

Εντάξει DGeorge ευχαριστώ! ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει...
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Νοέμ 2014 08:38

Για να διεκδικήσεις domain από άλλον που το κατοχύρωσε πιο νωρίς, πρέπει εκτός από registered, το όνομα της δικής σου εταιρείας να είναι όνομα φήμης!

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 13 Ιαν 2015 20:22

Να ρωτήσω και εγώ το εξής, Εγώ έχω το xxxx.eu με το xxxx.gr υπάρχει σύγκρουση; δηλαδή μπορεί κάποιο Ευρωπαϊκό domain με την ίδια ονομασία να έρθει σε σύγκρουση με κάποιο Ελληνικό;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης