Βοήθεια για asus laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
xristosgt

Βοήθεια για asus laptop

Δημοσίευση από xristosgt » 23 Οκτ 2014 20:49

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω
με ένα λάπτοπ ASUS K75VJ με i7 3630qm επεξεργαστή ,το πρόβλημα είναι ότι άλλαξα σκληρό δίσκο
και χρειάζομαι τα recovery disk όπου δυστυχώς τα έχω χάσει .Υπάρχει κάποιος φίλος να με βοηθήσει να τα βρώ γιατί η ASUS δεν μου τα δίνει.
Η asus θέλει το λάπτοπ εκεί + 80 ευρώ για να το κάνει Ελλάδα ηδάλως αν το στείλει Ολλανδία το ποσό είναι άγνωστο

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοήθεια για asus laptop

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Οκτ 2014 22:51

Μπορείς να κατεβάσεις νόμιμα τα windows 8, να τα περάσεις χρησιμοποιώντας τον κωδικό που βρίσκεται στο αυτοκόλλητο στην κάτω μεριά του laptop, ή κάτω από την μπαταρία.

Αν δεν υπάρχει αυτοκόλλητο ζητάς από την Asus το κλειδί των Windows με βάση το σειριακό του μηχανήματος να στο στείλουν με ένα email για να μπορέσεις να κάνεις εγκατάσταση και ενεργοποίηση.

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/downloads

Έπειτα μπορείς να περάσεις όλους τους drivers και προγράμματα που δίνει η Asus για το μοντέλο σου από την ιστοσελίδα της και ότι άλλο θεωρείς βασικό (πχ chrome, skype, office) και αφού τα περάσεις όλα μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου dvd αποκατάστασης μέσα από τον πίνακα ελέγχου, στα αντίγραφα ασφαλείας.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

xristosgt

Βοήθεια για asus laptop

Δημοσίευση από xristosgt » 23 Οκτ 2014 23:37

Φίλε μου καλέ μίλησα με την asus και τους ζήτησα το κλειδί και φυσικά δεν μου το δίνει ,και θέλουν να τους πάω το λάπτοπ εκεί η για να το φτιάξουν εδώ με κόστος 80 ευρό το λιγότερο η αν δεν μπορούν εδώ θα το στείλουν Ολλανδία με κόστος αρκετά μεγαλύτερο

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοήθεια για asus laptop

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Οκτ 2014 00:31

Πάει καιρός που έχω εγκαταλείψει το τεχνικό κομμάτι. Λοιπόν από ότι φαίνεται τα Windows 8 και 8.1 έχουν δικαίωμα να τα δίνουν χωρίς κλειδί. Το κλειδί είναι κρυπτογραφημένο στο BIOS και δεν υπάρχει "εύκολος" τρόπος να το μάθεις ούτε είναι αποθηκευμένο κάπου στην Asus για να στο πουν (τουλάχιστον έτσι λένε).

Εδώ θα βρεις ένα guide πως να εγκαταστήσεις τα 8.1 με ένα κλειδί το οποίο δεν κάνει ενεργοποίηση, να βρεις μετά το κλειδί του BIOS (step 4, δοκίμασε είτε τη μέθοδο 1 είτε την 3) και πως να αλλάξεις μετά το κλειδί της εγκατάστασης με αυτό που βρήκες και να κάνεις ενεργοποίηση: http://www.eightforums.com/installation ... post330277
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

xristosgt

Βοήθεια για asus laptop

Δημοσίευση από xristosgt » 24 Οκτ 2014 00:45

Γι'αυτό θέλω τα recovery disk για να αποφύγω όλα αυτά,αν και νομίζω πως δεν θα τα βρω και θα κάνω τη λύση που μου είπες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες