Προβλήμα στη login σελίδα "ERROR: cookies are blocked due to unexpected output"

WordPress Plugins

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Προβλήμα στη login σελίδα "ERROR: cookies are blocked due to unexpected output"

Δημοσίευση από _tasos » 30 Οκτ 2014 13:51

Καλησπέρα,

Σε ένα WordPress που έχω έφτιαξα ένα plugin σύμφωνα με τις οδηγίες σε αυτό το link.

Και ενώ μπορούσα και δούλευα κανονικά στο site και ανέβαζα τις αλλαγές μου στο plugin σήμερα πήγα να κάνω login και έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

ERROR: Cookies are blocked due to unexpected output

Με ένα σχετικό Google search βρήκα κάποιους τρόπους για να λυθεί αλλά τίποτα δεν δούλεψε. Κυρίως πρότειναν να έχουν τα αρχεία UTF-8 encoding. Σβήνοντας εντελώς το φάκελο του plugin εξαφανίστηκε το μήνυμα.

Τελικά, έσβησα τον κώδικα από τα αρχεία και τα ανέβασα άδεια και το μήνυμα εξαφανίστηκε. Σιγά σιγά πρόσθετα κώδικα και για κάποιο περίεργο λόγο το μήνυμα αυτό δεν εμφανίστηκε πάλι.

Αυτή τη στιγμή τα αρχεία τα έχω σε ANSI κωδικοποίηση μιας και τα αρχεία του WordPress είναι επίσης σε ANSI, σύμφωνα με το Notepad++ που χρησιμοποιώ.

Γνωρίζετει κανείς για ποιό λόγο εμφανίζεται αυτό το μήνυμα;

Edit: Ενεργοποιώντας το DB_DEBUG παίρνω το παρακάτω μήνυμα:

Notice: wp_enqueue_style was called incorrectly. Scripts and styles should not be registered or enqueued until the wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, or login_enqueue_scripts hooks. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.3.) in /mnt/stor2-wc1-dfw1/371478/932464/www.megaairpark.gr/web/content/wp-inclu ... ctions.php on line 3370

Notice: wp_enqueue_script was called incorrectly. Scripts and styles should not be registered or enqueued until the wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts, or login_enqueue_scripts hooks. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.3.) in /mnt/stor2-wc1-dfw1/371478/932464/www.megaairpark.gr/web/content/wp-inclu ... ctions.php on line 3370

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/stor2-wc1-dfw1/371478/932464/www.megaairpark.gr/web/content/wp-inclu ... s.php:3370) in /mnt/stor2-wc1-dfw1/371478/932464/www.megaairpark.gr/web/content/wp-inclu ... ggable.php on line 1173

Edit 2: Το πρόβλημα ήταν τελικά στο functions.php του theme όπου καλούσα λάθος (προφανώς) τις wp_enqueue_style και wp_enqueue_script. Περίεργο βέβαια, διότι οι προβληματικές κλήσεις ήταν μέσα στο αρχείο περίπου 2 βδομάδες και χτύπησε το error τώρα (!!!). Τέλος, το warning αφορούσε κάποιους whitespace χαρακτήρες μετά το wp-config.php, μετά το κλείσιμο του PHP tag, το οποίο πλέον αφαιρέθηκε εντελώς.

Φαντάζομαι επειδή ξεκινάω τώρα να γράφω σε WordPress θα γίνουν πολλά τέτοια λάθη σε απλά πράγματα. Οπότε αν έχει κάποιος κάποιο link ή tutorial για best practices ας το ποστάρει γιατί θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμο... :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress Plugins”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες