Στήσιμο Exchange Server 2010 σε Server 2008 R2

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
disalfa

Δημοσίευση από disalfa » 16 Νοέμ 2014 17:50

Γειά σας. Θα μπω κατευθείαν στο ψητό.
Θέλω οι exchange users του domain μου(disalfa.com) να μπορούν να στέλνουν και να δέχονται mails μέσω Outlook εντός και εκτός domain.

εχω πάρει την απόφαση να στήσω ένα mail server στο σπίτι για να εκπαιδευτώ γύρω απ' αυτό. Έχω αγοράσει το domain "disalfa.com" & μαζί πακέτο με 10 mail accounts. Ξεκινάω λοιπον και στήνω ένα Server 2008 R2 (SRV2008.disalfa.com - 192.168.1.250) με τους απαραίτητους roles (AD, DNS, IIS) και προσθέτω και 5 χρήστες. Έπειτα εγκαθιστώ και τον Exchange Server 2010 με επιτυχία.

Ερώτηση 1: Ποιά records πρέπει να δημιουργήσω στον DNS στον server μου; (Α. MX, κτλ)

Ερώτηση 2: Απο την πλευρά του papaki.gr (εκεί αγόρασα το domain) πρέπει να δημιουργήσω ΚΑΙ εκεί κάποια records;

Ερώτηση 3: Στον IIS τι πρέπει να ρυθμίσω ωστε να ειμαι οκ;

Ερώτηση 4: Στον Echange Server τι πρέπει να ρυθμίσω;

Ερώτηση 5: Πρέπει να έχω στατική IP;

Το ξέρω οτι είναι ένα βουνο ερωτήσεις αλλα προσπάθησα μια φορά να κάνω το configuration μόνος μου απο youtube videos/tutorials και τα έκανα σαλάτα. Το μόνο που κατάφερα ήταν να μπορούν οι χρήστες να στέλνουν ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ στο domain mails. Έσβησα τα πάντα και ξανάρχισα απο την αρχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 17 Νοέμ 2014 09:07

5. Απαραίτητα
4. Πολύ γενική ερώτηση που δεν γίνεται να απαντηθεί
3. Λογικά τίποτα, με την εγκατάστασή του ο exchange τα έχει ετοιμάσει όλα (owa)
2. Aν κρατήσεις dns του papaki, θα πρέπει να βάλεις όλα τα records να κοιτάν τον τοπικό σου server.
1. Αν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. Αν θέλεις να κρατήσεις τους δικούς σου dns, θα πρέπει στο πάνελ του παπάκι, να ζητήσεις να τους κάνεις register για τα .com domains και μετά να αλλάξεις τους dns του domain σου με τους δικούς σου.

Υπάρχουν πολύ πιο οικονομικές και απλές λύσεις για 10 accounts.

disalfa

Δημοσίευση από disalfa » 17 Νοέμ 2014 11:15

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες