Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
asxeto_s

Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Δημοσίευση από asxeto_s » 18 Νοέμ 2014 21:40

Καλησπέρα
Φτιάχνω κάτι στο Photoshop και θέλω να εκτυπωθεί σε διχρωμία. Μπορεί να μου πει κάποιος πώς πετυχαίνουμε σίγουρα τη διχρωμία καθότι είμαι και λίγο άσχετος με τα θέματα αυτά.. Απ΄ότι έχω καταλάβει παίζουν μάλλον διάφοροι τρόποι αλλά είναι λίγο μπέρδεμα.
Εχω μια ασπρόμαυρη φωτογραφία σαν φόντο αλλά χρώμα στα γράμματα του κειμένου. Πρέπει να βάλω την φωτο και ότι άλλο έχω σε μαυρόασπρο στο black στα channels και το χρώμα στο Cyan? Ολο το θέμα είναι στα channels?

Ευχαριστώ!

m_fotis

Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Δημοσίευση από m_fotis » 21 Νοέμ 2014 20:39

Καλησπέρα.
Γίνε λίγο πιο σαφής αν μπορείς. Διχρωμία είναι και το «σέπια».
Αν από τα γραφόμενα σου κατάλαβα καλά, θέλεις πάνω σε ασπρόμαυρη φωτογραφία να γράψεις γράμματα με χρώμα.
Δεν το κάνεις από τα channels αυτό. Μην πειράζεις τα channels αν δεν γνωρίζεις πως λειτουργούν.
Στο αρχείο που έχεις φτιάξει στο photoshop, βάλε σε ένα layer την φωτογραφία που θες για backgground.
Μετέτρεψε τη σε ασπρόμαυρη (γίνεται με διάφορους τρόπους στο PS).
Σε ένα νέο layer γράψε το χρωματιστό κείμενο που θες.

Αν το ζητούμενο σου ήταν αυτό, τότε σώζεις το αρχείο και είσαι οκ.
Αν δεν είναι αυτό που ζητάς, τότε δώσε περισσότερες πληροφορίες ή και κάποιο παράδειγμα αν μπορείς. :)

asxeto_s

Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Δημοσίευση από asxeto_s » 27 Νοέμ 2014 21:50

Βασικά δουλεύω σε CMYK.
Ναι, θέλω ασπ/μαυρη τη φωτο και τα γράμματα με χρώμα (πχ πράσινο). Δηλαδή όλο το αρχείο θέλω όταν το κελισω και πάει για τύπωμα να έχει 2 καθαρά χρώματα (μαύρο κ πράσινο).
Αυτό που ρωτάω είναι πώς γίνεται πχ το πράσινο ή το μαύρο να είναι καθαρά (100%) και να μην έχουν στοιχεία και απο άλλα χρώματα.

Δεν ξέρω αν τα λέω καλά.. :-?

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Δημοσίευση από nbc » 28 Νοέμ 2014 09:56

Αν στείλεις το αρχείο για ψηφιακή εκτύπωση, δεν έχει σημασία πως θα το κάνεις, καθώς δεν ενέχεται διαχωρισμός χρωμάτων. Φτιάξ' το όπως θες και θα τυπωθεί (ούτως ή άλλως) τετραχρωμία.

Αν το στείλεις για offset, τότε αλλάζει το πράγμα. Θα πρέπει να φτιάξεις 2 channels και να προσδιορίσεις στον λιθογράφο ποιο channel θα τυπώσει με τι χρώμα, συνήθως κωδικό Pantone.

Ο ευκολότερος και καλύτερος τρόπος είναι να φορτώσεις την grayscale φωτό ως background σε κάποιο πρόγραμμα σύνθεσης (Quark XPress), ή γραμμικής σχεδίασης (CorelDraw, Illustrator) και να υπερθέσεις τα γράμματα με κάποιο χρώμα - όποιο να'ναι - από την κλίμακα Pantone ή το 100% ενός εκ των CMY. Αρκεί να ΜΗΝ είναι σύνθετο (CMYK, RGB, κλπ).

Αν δουλεύεις στο Photoshop, τότε κάνε την εξής διαδικασία:

1. Φορτώνεις την εικόνα. Βεβαιώνεσαι πως είναι flattened (όχι layers). Επίσης, δεν πρέπει να είναι ξεγυρισμένη.
2. Την κάνεις CMYK
3. Κάνεις ένα αντίγραφο (Image -> Duplicate)
4. Κάνεις το αντίγραφο Grayscale (Image -> Mode -> Grayscale), και
5. το κάνεις copy (Ctrl+A -> Ctrl+C)
6. Κλείνεις το αντίγραφο
7. Καθαρίζεις το original (Ctrl+A -> Delete)
8. Επιλέγεις το Black Channel (Ctrl+4)
9. Κάνεις paste την εικόνα (Ctrl+V)

Τώρα έχεις ένα CMYK έγγραφο, με τη φωτό στο Black και τα υπόλοιπα channels κενά. Αυτό που σου μένει είναι να γράψεις το κείμενο σε κάποιο από τα άλλα channels, κατά προτίμηση το Yellow (γιατί τυπώνεται στις 0 μοίρες και θα έχεις τη μικρότερη απώλεια). Το πως θα γράψεις το κείμενο θέλει λίγο προσοχή. Μπορείς να δουλέψεις με masks (alpha channels), αλλά ίσως είναι ευκολότερο να κάνεις το ίδιο κόλπο με τη φωτό.

Δηλαδή, duplicate το document, κείμενο σε layers, και αφού τελειώσεις, delete την εικόνα, flatten, grayscale, copy και paste στο Y layer της αρχικής. Στη συνέχεια, λες στον λιθογράφο όπου Y -> Pantone Green ή κάποιο άλλο.

Αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις εκτός Photoshop, όπως σου είπα παραπάνω, είναι ευκολότερο και καλύτερο, καθώς το κείμενο θα τυπωθεί γραμμικά και θα έχει τη μέγιστη δυνατή ανάλυση.

asxeto_s

Πώς φτιάχνω διχρωμία?

Δημοσίευση από asxeto_s » 28 Νοέμ 2014 12:17

Ok. Ευχαριστώ με βοήθησες πολύ!
Το έχω νομίζω.. Mάλλον για Offset γιαυτο. Ουσιαστικά χρώμα δεν επιλέγω εγώ απο τη παλέτα του photoshop μόνο στο τυπογραφείο απτη "σκάλα" του τυπογράφου. Τώρα αν ήθελα να βάλω ας πούμε και κάποια μαύρα γράμματα ή μια γκρι σκιά θα έκανα την ίδια διαδικασία επιλέγοντας το Black στα Channels. Οκ κατάλαβα το όλο πνεύμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες