Οι 12 πιο καλοπληρωμένες γλώσσες προγραμματισμού, όχι εδώ αλλά στις ΗΠΑ.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Δεκ 2014 11:07

Alex κατ' αρχάς αυτό που ζητάς δεν έχει σχέση με προγραμματισμό, είναι ηλεκτρονικό/μηχανολογικό. Σίγουρα μπορεί να γίνει προγραμματίζοντας κάποιον μικρο-ελεγκτή, είτε PLC είτε arduino, αλλά αυτό είναι δουλειά κάποιου ηλεκτρολόγου-μηχανικού ή μηχανικού-Η/Υ και όχι προγραμματιστή με την έννοια που υπάρχει τα τελευταία χρόνια. Είναι τόσο απλό που μπορεί να φτιαχτεί και χωρίς προγραμματισμό μόνο με μερικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα:

http://www.instructables.com/id/Digital ... ansistors/

Τα περισσότερα τεχνολογικά gadget (ειδικά όσα σχετίζονται με αυτοματισμούς και ασύρματες επικοινωνίες) φέρουν πολύ απλά κυκλώματα που μπορούν να αναπαραχθούν με υλικά υποδεκαπλάσια από την αξία του επώνυμου προϊόντος, το θέμα είναι πως ο χρόνος και οι γνώσεις που απαιτούνται για να κάτσει κάποιος να φτιάξει κάτι τέτοιο συνήθως δεν αξίζουν τον κόπο παρά μόνο αν έχει ήδη τις γνώσεις και το κάνει από μεράκι (hobby). Όλοι έχουμε ένα θείο που την δεκαετία του 70 είχε φτιάξει δικό του ενισχυτή, ηχεία, πομπό FM, συναγερμό κ.α. που τότε ήταν όλα πανάκριβα (ήθελες 3 μισθούς για 1 καλό ενισχυτή).
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 14 Δεκ 2014 07:50

Τότε βρε Γιάννη γιατί ο προγραμματιστής που θεωρείτε το δεύτερο καλύτερο επάγγελμα να ζητάει μεροκάματο 100 ευρό και ένας εργάτης σε χωράφι με κάτι τέλος παντός που θεωρείτε το χειρότερο επάγγελμα να παίρνει 25 και να δουλεύει μέσα στη ζέστη να λιποθυμάει και μέσα στο κρύο να παθαίνει πνευμονία η γνώση δοσμένη είναι ο προγραμματιστής εργάτης της γνώσης είναι και σε πολλή καλές συνθήκες γιατί προσπαθεί ο ένας να φάει τον άλλον για επιβίωση αφού ο πρώτος χρειάζεται τον τελευταίο αλλιώς δεν μπορεί να υπάρξει ζωή τουλάχιστον αξιοπρεπής. :-?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 14 Δεκ 2014 08:32

Ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα αλλά για να σου λύσω την απορία είναι όλα θέμα εξειδίκευσης. Αγρότης/εργάτης μπορεί να γίνει σχετικά οποιοσδήποτε και ακόμα και μέτριος να είναι στη δουλειά του θα επιβιώσει μια χαρά, από την άλλη ένας προγραμματιστής ή γιατρός χρειάζεται πολύ διάβασμα, ίσως μια δόση ταλέντου, συνεχή εκπαίδευση σε νέες τεχνολογίες κλπ και αν δεν είναι πάνω από μέτριος δεν μπορεί να επιβιώσει κάνοντας το επάγγελμα του, το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν λίγοι καλοί προγραμματιστές, γιατροί κλπ άρα η ζήτηση διαμορφώνει τα φουσκωμένα κασέ.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Δεκ 2014 11:46

Αν και όντως ξεφεύγουμε θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση. Νομίζω ότι είναι ένας συνδυασμός παραγόντων, δεν είναι μόνο θέμα γνώσης/ταλέντου/προσόντων που κάνει τους προγραμματιστές να πληρώνονται καλά στη σύγχρονη εποχή.

Ένας γιατρός ή κάποιο άλλο επάγγελμα, πιθανόν να χρειάζεται περισσότερες γνώσεις, πιο πολύ διάβασμα, ταλέντο, συνεχή ενημέρωση κλπ. πώς φτάσαμε όμως ένας ποδοσφαιριστής/τραγουδιστής/προγραμματιστής να πληρώνεται περισσότερο ακόμα και από γιατρό; (στην Ελλάδα, απ'όσο έχω μιλήσει με γιατρούς, οι προγραμματιστές πληρωνόμαστε περισσότερο λόγω remote. Καλά οι ποδοσφαιριστές δεν το συζητάω μας περνάνε εύκολα. Στο εξωτερικό ακόμα οι γιατροί πληρώνονται πάρα πολύ καλύτερα, όπως και οι δικηγόροι... ή οι χρηματιστές που πληρώνονται με πολλαπλάσιο τρόπο από όλα τα παραπάνω επαγγέλματα...).

Νομίζω ότι υπεύθυνο γι'αυτό είναι και πόσους μπορείς να επηρεάσεις με το επάγγελμα σου. Δηλαδή ένας προγραμματιστής πλέον, μπορεί να φτιάξει κάτι και θεωρητικά να επηρεάσει τις ζωές εκατομμυρίων (π.χ. το facebook που έχει 600M επισκέπτες το μήνα). Η τεχνολογία έχει μπει πλέον στη ζωή μας, σχεδόν όλοι μπαίνουν στο internet, σχεδόν όλοι έχουν smartphones κλπ. Αυτός είναι και ο λόγος που αυξήθηκε (και αυξάνεται πολύ χρόνο με το χρόνο) ο μισθός των προγραμματιστών.

Αντίστοιχα ένας αγρότης/γιατρός ενώ είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό που κάνει και δε θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς αυτούς (ενώ χωρίς προγραμματιστές θα μπορούσαμε), δε μπορεί να το προσφέρει σε μεγάλο scale το ίδιο εύκολα. Ούτε ο ένας μόνος του (ή έστω ομάδα 5-10 ατόμων) μπορεί να επηρεάσει εκατομμύρια ανθρώπους. Ομάδα 5-10 καλών προγραμματιστών μπορούν να φτιάξουν κάτι και να αλλάξουν τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων (πρόσεξε, δεν μπαίνω στη λογική αν την αλλάζουν προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Οπότε το "scale" ενός επαγγέλματος αυξάνει την χρησιμότητα του, επηρεάζει την ζήτηση του άρα και τους μισθούς... σκέψου πόσοι γνωστοί σου έχουν μια "ιδέα" που να είναι σχετική με την τεχνολογία και φαντάζονται ότι μπορεί κάπως να αλλάξει τον κόσμο. Έτσι έχει δημιουργηθεί ένα "startup ecosystem" με επενδυτές, προγραμματιστές, enterpreneurs κλπ. και πέφτουν πάρα πολλά λεφτά σε ιδέες (οι οποίες τελικά αποτυγχάνουν οι περισσότερες). Πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι φούσκα αλλά είναι ακόμα μεγαλύτερη κουβέντα...

AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 14 Δεκ 2014 16:48

To facebook είναι μια εφαρμογή που έχει εισοδήματα από την διαφήμιση γιατί κάποιοι έμποροι θέλουν να μεγαλώσουν της αγορές τους και όχι μόνο έμποροι αλλιώς από προσωπική χρήση βρίσκω μια εφαρμογή ελεύθερη και χωρίς κόστος που το χρησιμοποιώ οπότε δεν το θεωρείς κερδοφόρος επιχείρηση χρησιμοποιείτε σαν μέσο κέρδους
το ότι οι προγραμματιστές πληρώνονται καλύτερα θα κρατήσω μια δική μου εκδοχή που γεννήθηκε μετά την απάντηση σου ότι έπεσαν χρήματα στον τομέα αυτό για να μπορέσει να αναπτυχθεί αυτός ο τομέας γρήγορα ενώ ιατρική η γεωργία είναι επαγγέλματα τα οποία θεωρητικά έχουν προσδιοριστεί στην κοινωνία και έχω καλυφθεί νομίζω αν και το κοινωνικό οικονομικό ζήτημα νομίζω παραμένει μετέωρο.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 14 Δεκ 2014 17:34

AlexFreestuff έγραψε:To facebook είναι μια εφαρμογή που έχει εισοδήματα από την διαφήμιση γιατί κάποιοι έμποροι θέλουν να μεγαλώσουν της αγορές τους και όχι μόνο έμποροι αλλιώς από προσωπική χρήση βρίσκω μια εφαρμογή ελεύθερη και χωρίς κόστος που το χρησιμοποιώ οπότε δεν το θεωρείς κερδοφόρος επιχείρηση χρησιμοποιείτε σαν μέσο κέρδους
το ότι οι προγραμματιστές πληρώνονται καλύτερα θα κρατήσω μια δική μου εκδοχή που γεννήθηκε μετά την απάντηση σου ότι έπεσαν χρήματα στον τομέα αυτό για να μπορέσει να αναπτυχθεί αυτός ο τομέας γρήγορα ενώ ιατρική η γεωργία είναι επαγγέλματα τα οποία θεωρητικά έχουν προσδιοριστεί στην κοινωνία και έχω καλυφθεί νομίζω αν και το κοινωνικό οικονομικό ζήτημα νομίζω παραμένει μετέωρο.
Το μοντέλο που έχει η κάθε εταιρεία για να βγάζει χρήματα ποικίλει, άλλες δουλεύουν όπως το google και το facebook με διαφημίσεις (και βγάζουν δις, είναι από τις πιο πλούσιες εταιρείες στον κόσμο και κερδοφόρες), άλλες σαν SaaS όπου αγοράζεις συνδρομή κλπ. Εξαρτάται.

Επίσης η πληροφορική επηρεάζει σχεδόν όλους τους άλλους τομείς. Μιας και μιλάμε για ιατρική, ο Vinod Khosla υποστηρίζει ότι σε λίγα χρόνια το 80% των γιατρών δε θα χρειάζονται και αργά ή γρήγορα θα αντικατασταθούν από μηχανές, η google ρίχνει επίσης πολλά λεφτά σε healthcare startups και πάει λέγοντας. Οπότε δεν έχει τελειώσει το innovation και οι επενδύσεις στην ιατρική, ίσα ίσα! Που είναι από τους πιο hot κλάδους αυτή τη στιγμή, απλά συνήθως έρχονται σε συνδυασμό με την τεχνολογία όλα αυτά (άρα περισσότερες δουλειές και περισσότερη ζήτηση/ανάγκη για προγραμματιστές).

AlexFreestuff

Δημοσίευση από AlexFreestuff » 15 Δεκ 2014 03:28

Η μηχανή και η τεχνολογία θα μείνει πάντα το εργαλείο του ανθρώπου από την εποχή που ο σαρλο πόζαρε σε τεράστια γρανάζια που υπάρχουν ακόμα τέτοιες μηχανές φτάσαμε στον μικρόκοσμο της τεχνολογίας που μπορούμε να διασχίσουμε ρομποτικά όλο το εσωτερικό ενός ανθρώπου και να κάνουμε επεμβάσεις με μια κάμερα και μια ίνα που διεισδύει στης αρτηρίες ότι φτιάχνετε είναι προς όφελος τις ανθρωπότητας και του καλύτερου τρόπου ζωής άλλο αν κάτι έχει πάει λάθος σε πολλούς ανθρώπους :pint:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Δεκ 2014 16:35

και σε κάποια φάση ο άνθρωπος θα είναι εργαλείο της μηχανής και της τεχνολογίας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Ιαν 2015 00:04

Φαίνεται πως αυτή η φάση θα αργήσει ακόμα αρκετά, καθώς ο ισχυρότερος υπολογιστής πάνω στη γη παραμένει - μακράν προηγούμενος - ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Πριν δύο χρόνια (Σεπτέμβριος του 2012) κατασκευάστηκε στην Ιαπωνία ένας υπολογιστής με 82.944 επεξεργαστές, προγραμματισμένος να προσομοιώσει την λειτουργία ενός και μόνο ανθρώπινου εγκεφάλου. Αποτέλεσμα: για κάθε 40 λεπτά λειτουργίας του ο υπολογιστής κατάφερνε να προσομοιώνει ΕΝΑ δευτερόλεπτο ανθρώπινης νοημοσύνης. Αν λοιπόν αυτός ο υπολογιστής αναλάμβανε να προσομοιώσει τον εγκέφαλο ενός μέτριου προγραμματιστή, τον δικό μου για παράδειγμα, θα χρειαζόταν να λειτουργεί αδιάκοπα επί 2,5 χρόνια προκειμένου να προσομοιώσει ένα τυπικό, όχι ιδιαίτερα παραγωγικό, δικό μου οχτάωρο στην καθημερινή μου εργασία. Το κόστος για έναν Έλληνα εργοδότη του δικού μου οχτάωρου είναι περίπου 100€ (μαζί με τις εισφορές και τα διάφορα άλλα κόστη), επομένως αισθάνομαι λογικά ασφαλής ότι δεν θα αντιμετωπίσω ανταγωνισμό από τη γιαπωνέζικη μηχανή για πολύ-πολύ καιρό ακόμα!

Όταν κάποτε βέβαια οι γιαπωνέζοι θα έχουν καταφέρει να επιταχύνουν το μηχάνημα κατά 2.400 φορές, ρίχνοντας ταυτόχρονα το ημερήσιο κόστος λειτουργίας του κάτω από τα 100€, και έχοντας καταφέρει να του κάνουν upload το μυαλό κάποιου καλού, εργατικού, ευσυνείδητου και συνεννοήσιμου προγραμματιστή, χωρίς να χαλάσουν κάτι από τον χαρακτήρα και τις δεξιότητές του κατά τη διαδικασία του uploading, τότε θα είναι καιρός να στραφώ προς αναζήτηση κάποιου άλλου επαγγέλματος. :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες