Wireless internet

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Wireless internet

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 21 Νοέμ 2003 22:06

av 8es va xrisimopiiseis to desktop sav server pou 8a mirazei diktio
fisika kai prepei va eivai avoikto idios av mirazeis me nat meso
isdn n pstn ... twra ama eisai fragkatos kai mporeis va ta skas
pare mia adsl kai mia polisiskebi dslmodem+ap kai eisai etoimos
pare kai dio kartoules asirmates gia ta dio pcakia kai afou ri8miseis
to routeraki sou va avoigei on demand tnv sivdesi dev 8a xriazese
to desktop va eivai avoikto ...
fisika kati tetoio eivai psilo pavakribo (n siskebi router+modem+ap
eivai apo tis akriboteres kai 8elei arketes gvoseis gia va to stiseis sosta)
tnv stigmi pou afivovtas avoikto tov ipologisti afou kavovtas intrenet
forward apo mia pigi internet (pstn isdn gprs adsl leased ....)

kati allo to 11g dev eivai akoma pistopiimevo se oles tis siskebes
me pistopiisi ipireswn kai afto giati dev exei perasei sosta to iso tis sivdesis
perimevete va bgouve arketes siskebes gia 11g priv proxoriesete stis agores ego protivo ipomovi toulaxistov mexri tov febrouario .
av kai idi arketes eteries avakivosav ipostiriksi sto 11g iparxouv akoma
polla keva stnv ilopiisi tou protokolou.

o prokatoxos tou to 11b dixvei simadia 8etika akoma (mexri va bgouve
arketes siskebes sto 11g :P) opote eivai 8ema prosopikwv epilogov psitebw
egw agorasa eva 11g ap to opoio exei diksei kala simadia alla dev exei piasei pote pavo apo 35mbit/s sivdesi (to protipo ipagorebei 54mbit/s)
opote pistebw oti exei akoma va givei douleia sto hardware tous
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
oikos

Wireless internet

Δημοσίευση από oikos » 23 Νοέμ 2003 22:39

Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να έχεις ένα desktop, ένα laptop και μια γραμμή ISDN. Και το λαπτοπ να πηγαίνει βόλτα στα δωμάτια χωρίς να χάνει την επαφή του με την ISDN που είναι fixed σε κάποιο συγκεκριμμένο σημείο του σπιτιού;

Αν είναι έτσι, τότε ξέρω πως υπάρχουν συσκευές bluetooth που επικοινωνούν ασύρματα με τη netmod και κάνουν τη δουλειά του ISDN modem σε άλλο δωμάτιο. Ξέρω ένα συγκεκριμμένο μοντέλο που υπάρχει στην Ελλάδα και λέγεται "Blue Fritz", αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο, οπότε δεν μπορώ να πω και εντυπώσεις.
Τώρα, αν δεν το θέλεις σε USB, αλλά σε PCMCIA, πώς θα συνδέεται με τη netmod? Δεν μιλάμε πια για modem (με καλώδιο) αλλά για ασύρματη δικτύωση με άλλη συσκευή που ήδη είναι συνδεδεμένη στο internet. Οπότε χρειάζεσαι είτε τον router που προαναφέρθηκε, είτε ένα desktop PC που θα δουλεύει αντί για router.
Η τελευταία περίπτωση που θα μπορούσε να αναφερθεί για τα ελληνικά δεδομένα, είναι οι πειραματικές προσπάθειες των ασύρματων κοινοτήτων στις διάφορες πόλεις, όπου σε μερικές παρέες μοιράζουν ασύρματα μια DSL ανάμεσα στους φίλους γείτονες για να μοιράζονται το κόστος και τα ωφέλη από κοινού. Πρόκειται για καθαρά ερασιτεχνική προσπάθεια που σίγουρα αξίζει τον κόπο, αλλά δεν είναι κάτι το στάνταρ. Η νομοθεσία δεν είναι ακόμη ξεκαθαρισμένη για το αν απαγορεύεται αυτό, έχω ρωτήσει προσωπικά κάποιον εκπρόσωπο της ΕΕΤΤ. Αυτό που απαγορεύεται σίγουρα, είναι η χρήση της ISM band για εμπορικούς σκοπούς.

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα λίγο...

Άβαταρ μέλους
GS
Επικοινωνία:

Wireless internet

Δημοσίευση από GS » 25 Νοέμ 2003 06:56

oikos έγραψε:Αν κατάλαβα καλά, θέλεις να έχεις ένα desktop, ένα laptop και μια γραμμή ISDN. Και το λαπτοπ να πηγαίνει βόλτα στα δωμάτια χωρίς να χάνει την επαφή του με την ISDN που είναι fixed σε κάποιο συγκεκριμμένο σημείο του σπιτιού;

Αν είναι έτσι, τότε ξέρω πως υπάρχουν συσκευές bluetooth που επικοινωνούν ασύρματα με τη netmod και κάνουν τη δουλειά του ISDN modem σε άλλο δωμάτιο. Ξέρω ένα συγκεκριμμένο μοντέλο που υπάρχει στην Ελλάδα και λέγεται "Blue Fritz", αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι τέτοιο, οπότε δεν μπορώ να πω και εντυπώσεις.
Me prolaves vlepw! To vrika kai egw kai nomizw pws einai auto pou xreiazomai! http://www.avm.de/de/index.html?Produkt ... ex.js.html

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες