αγορα σκληρου ssd

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από devilfw » 10 Δεκ 2014 03:59

Γεια σας!
Θα ηθελα να μαθω αν θα ειχε νοημα να εγκαταστησω τα windows 7 σε εναν σκληρο ssd και ολα τα υπολοιπα ,απο παιχνιδια μεχρι προγραμματα επεξεργασιας βιντεο και φωτογραφιας σε εναν κλασικο δισκο sata.
Να δωσω δηλαδη κανα 50αρια ευρω για εναν 60αρι ssd και να βαλω μονο τα windows...
γιατι αν ειναι να αγορασω εναν ssd και να βαλω μεσα τα παντα..ε θα θελω κανα 1000ρικο...και δεν...
οποτε πειτε μου αν εχει καποιο νοημα να κανω κατι τετοιο η αν θα ειναι ανουσιο!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Δεκ 2014 12:21

Δώσε 20 ευρώ παραπάνω και πάρε 120gb SSD
Περνάς μέσα windows/προγράμματα και 2-3 παιχνίδια που παίζεις πιο πολύ και κρατάς όλα τα υπόλοιπα στον sata.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
devilfw

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από devilfw » 10 Δεκ 2014 12:41

αρα δεν εχει νοημα να βαλω μονο για να τρεχουν τα windows απο κει....

αν κανω αυτο που λες φιλε μου..να φορτωσω λογισμικο και ας πουμε και κανα premiere... αλλα τα αρχεια βιντεο τα εχω σε αλλο σκληρο...οχι στον ssd...θα εχει παλι νοημα; ή απο τη στιγμη που τα αρχεια που θα αποροφαει το προγραμμα θα βρισκοντε αλλου δεν θα εχω καμια καλυτερη ταχυτητα;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Δεκ 2014 13:11

1) μόνο τα windows όχι δεν έχει τόσο νόημα
2) τα προγράμματα θα ανοίγουν πιο γρήγορα, οι λειτουργίες που κάνουν disk caching θα δουλεύουν πολύ πιο γρήγορα (φίλτρα, pre-render κλπ) αλλά το load και save/render των αρχείων θα παραμείνει σχετικά ίδιο αφού γίνεται στον sata και με την ίδια cpu.

Εκτός αν έχεις i7 δεν θα δεις μεγάλη διαφορά με το να έχεις και τα αρχεία στον ssd. Προγράμματα όπως το premierre, vegas, after effects είναι cpu/ram leechers και σπάνια φτάνει να ζορίσει το σκληρό (εκτός κατά το load).

Το after effects σε μένα (8 πυρήνες στα 4ghz, 8gb ram) ζορίζεται στην cpu, αν ήταν i7 αντί για AMD θα μπορούσα να κάνω real time render με 4-5 εφέ, αντ' αυτού έχω γύρω στο 0,72 ratio και ο sata μένει σχετικά χαλαρός στα 12-15MB/s
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από sibas » 11 Δεκ 2014 13:21

Σαφώς και μόνο τα win να έχεις υπάρχει μεγάλη διαφορά, προσθέτοντας όμως και τα άλλα έχεις ακόμα μεγαλύτερη απόδοση.
Έχει ομως να κάνει και με το τι cpu έχεις, πόσα ram και τι ram διαθέτης, τι motherboard, και τι έξτρα hdd έχεις για να κάνεις το όποιο video edit.. θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο.

Ενδεικτικά το δικό μου PC
AMD FX-8150
RAM 16GB
AMD Radeon HD 7900
SSD 120 GB
2 x HDD 1000GB

σχεδόν μέσα σε μια ώρα έγινε render ένα ψευτό annimation με 2 ώρες βίντεο και πάνω από 17 ώρες να ανέβει στο youtube :hammer:

Άβαταρ μέλους
devilfw

αγορα σκληρου ssd

Δημοσίευση από devilfw » 22 Δεκ 2014 11:18

o δικος μου ειναι
AMD FX 6350
RAM 24 GB
AMD RX9 280X
2 X HDD 1000
1 X HDD 2000
SSD 256 GB

Απάντηση