Ενα site .gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
johnl1924

Ενα site .gr

Δημοσίευση από johnl1924 » 16 Δεκ 2014 23:58

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας για την πρώτη (και μοναδική) ερασιτεχνική δημιουργία site.

To site είναι για εξειδικευμένο συνεργείο VW, AUDI, SEAT, SKODA, SUBARU, OPEL, FORD.

Βρίσκεται σε κανονική λειτουργία, περίπου 5 χρόνια και την βελτιώνω με τις ανύπαρκτες γνώσεις μου σε προγραμματισμό.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ενα site .gr

Δημοσίευση από EneMe » 17 Δεκ 2014 13:50

Μαντεύω ότι δεν έχεις δει την σελίδα σε ανάλυση οθόνης με πλάτος 1920pixels για να διαπιστώσεις πόσο χαοτική είναι.
Η αλήθεια είναι ότι σε οποιαδήποτε ανάλυση κι αν το δεις, το χάος παραμένει χάος.
Μου έκανε εντύπωση ότι όλη η σελίδα είναι responsive, αλλά ψάχνοντας στον κώδικα είδα ότι έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το template: http://www.shape5.com/demo/index.php?soul_search/ το οποίο απορώ πώς έφερες σε αυτή την κατάσταση.
Λυπάμαι, αλλά δεν μου άρεσε τίποτα. Υπάρχει πολλή και άχρηστη πληροφορία, αταίριαστα χρώματα και μεγάλα προβλήματα τυπογραφίας.
Για παράδειγμα, σε ιστοσελίδα για κατάστημα δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν άρθρα για την Ίμβρο, ακόμα κι αν κατάγεστε από εκεί.
Προτείνω να επισκεφθείς αντίστοιχες σελίδες και να πάρεις ιδέες για το σχεδιαστικό κομμάτι και την ποσότητας της πληροφορίας.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Ενα site .gr

Δημοσίευση από webdevgr » 17 Δεκ 2014 18:27

Αγαπητέ johnl1924, αν αυτή η σελίδα είναι η ηλεκτρονική βιτρίνα της επιχείρησης σου και έχεις ως στόχο με τη χρήση της να προβληθείς, τότε λυπάμαι αλλά έχεις χάσει το νόημα.

Αν και είσαι ερασιτέχνης στη δημιουργία ιστοσελίδων, είσαι όμως επαγγελματίας (θέλω να πιστεύω) στον χώρο των συνεργείων αυτοκινήτων.

Σαν επαγγελματίας λοιπόν στο χώρο σου θα έπρεπε να εμπιστευτείς την ηλεκτρονική προβολή της επιχείρησης σε κάποιον επαγγελματία στο χώρο των ιστοσελίδων.

Δε νομίζω ότι αυτή η σελίδα μπορεί να αντέξει οποιαδήποτε κριτική. Και μόνο που κατάφερες να κατακρεουργήσεις ένα επαγγελματικό template είναι αρκετό για να αποτρέψεις τους άλλους να μπουν στη διαδικασία κριτικής και συμβουλών.

johnl1924

Ενα site .gr

Δημοσίευση από johnl1924 » 18 Δεκ 2014 23:16

Καταρχήν ευχαριστώ γιο τον χρόνο που ξοδέψατε να δείτε την σελίδα και σέβομαι την άποψη σας. Εξάλλου δικαίωμα του καθενός, είναι να του αρέσει κάτι ή όχι.
Επιτρέψτε μου όμως να απαντήσω.
Αγαπητέ eneme με την λέξη χάος και άχρηστη πληροφορία τι ακριβώς εννοείς; Το site έχει 2 menu και links από όλες σχεδόν τις φωτογραφίες σε αντίστοιχα άρθρα ή κατηγορίες. Χάος καταλαβαίνω ότι μπαίνει ο επισκέπτης και χάνεται. Που ακριβώς θα χαθεί αν ένας επισκέπτης μπει στην σελίδα ψάχνωντας π.χ. service για audi; Έχει πολλούς τρόπους να βρει αυτό που ψάχνει, χωρίς να περιφέρεται σε menu και σε κρυμένα άρθρα. Δοκίμασε να μπεις στην σελίδα και από μικρότερες οθόνες. Σου προτείνω να μπεις στο
responsinator. Άχρηστη πλροφορία ποια είναι; Ποιος λέει ότι σε σελίδα συνεργείου, δεν μπορεί να υπάρχει άλλο περιεχόμενο; Πολλές φορές, αυτό το άλλο περιεχόμενο είναι που κάνει τον επισκέπτη να ξαναγυρίσει στην σελίδα και όχι να την δει μία φορά και να την αρχειοθετήσει στο μυαλό του. Είδα μία σελίδα από ένα συνεργείο, οκ πάμε παρακάτω.
Προβλήματα τυπογραφίας εννοείς τις διαφορετικές γραμματοσειρές στα σήματα των εταιριών; Τα χρώματα ακολουθούν τα σήματα.

Αγαπητέ gigeni. Ναι η σελίδα είναι η ηλεκτρονική βιτρίνα του συνεργείου και την δουλειά της την κάνει πολύ καλά. Φαίνεται από τα αποτελέσματα. Το νόημα που έχω χάσει ποιο ακριβώς είναι, όταν η σελίδα έχει πάνω από 5.000 επισκέψεις τον μήνα; Δες την εικόνα που επισυνάπτω. Οι αριθμοί μάλλον λένε το αντίθετο. Υπάρχει λόγος να διαφημίζεσαι σε άλλον, όταν μπορείς να το κάνεις μέσα από την δική σου σελίδα;
Το συνεργείο το έχει φίλος δεν είναι δικό μου.
Κατακρεούργησα το template; Σιγά μην το εκτέλεσα ... Σοβαρά τώρα, θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς.
Ποιος λέει ότι αν κάτι φτιαχτεί από επαγγελματία δεν μπορεί να αλλάξει; Ποιος λέει ότι από την στιγμή που το template δεν είναι δωρεάν, αλλά έχει αγοραστεί απαγορεύεται να προσαρμοστεί όπως θέλω εγώ ή ο οποιοσδήποτε το αγοράσει; Πολύ στενές έννοιες, στερεότυπα κουλτούρε και καλούπια που δεν μου αρέσουν.
Συνημμένα
3.jpg

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Ενα site .gr

Δημοσίευση από webdevgr » 19 Δεκ 2014 00:32

Η σελίδα ξεχειλίζει ερασιτεχνισμο και προχειρότητα... Αν εσένα σου αρέσει οκ.

Παρόλα αυτά το θέμα το ανοιξες στη κατηγορία "θέλω τη γνώμη για τη σελιδα μου" κι αυτό κάναμε.

Εκτός κι ήθελες απλά να τη διαφημίσεις...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ενα site .gr

Δημοσίευση από giannis17 » 19 Δεκ 2014 17:30

Και σελίδα στο blogspot μπορεί να έχει "αποτελέσματα" όσον αφορά την επισκεψημότητα. Πέρα από την επισκεψημότητα όμως υπάρχουν κι άλλα πράγματα που κάνουν διαφορά (με βασικότερα τα return of investment και bounce rate) Για να έχεις λοιπόν ουσιαστικά αποτελέσματα και όχι μόνο επισκεψημότητα πρέπει να δώσεις προσοχή και στην λεπτομέρεια όπως το εικαστικό, το θεματολογικό, την ευχρηστία, social media, διαφήμιση κ.α.

Επίσης, όπως λέει ο gigenis, ζήτησες απόψεις. Σε κάποιους θα αρέσει σε άλλους όχι, τώρα μιας και εδώ οι περισσότεροι είμαστε επαγγελματίες βλέποντας την σελίδα σου λογικό είναι να κάνουμε κακή κριτική. Είναι σαν να κάνει κριτική ο Ελύτης σε στιχάκι που έγραψε ένα παιδάκι δημοτικού.

Τέλος μεγάλο ρόλο σε οποιαδήποτε προωθητική ενέργεια (είτε ιστοσελίδα, είτε φυλλάδια, είτε διαφήμιση σε media) παίζει το κοινό στο οποίο αναφέρεσαι και εσύ καθαρά αναφέρεσαι σε άνδρες άνω των 30 που δεν έχουν και μεγάλη άποψη για την τεχνολογία. Εκεί ναι έχεις επιτυχία αλλά σε λίγα χρόνια που οι 30άριδες θα είναι οι σημερινοί 20άριδες η σελίδα αυτή δεν θα αξίζει μία.

Φιλικά,
Γιάννης
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

johnl1924

Ενα site .gr

Δημοσίευση από johnl1924 » 19 Δεκ 2014 22:01

gigeni, η σελίδα είναι ερασιτεχνική. Αν διάβαζες το αρχικό post, θα το έβλεπες. Η προχειρότητα που λες "την ακούω βερεσέ", μιας και το μόνο που κάνεις είναι να δηλώνεις δεν μου αρέσει, χωρίς να διευκρινίζεις τι είναι αυτό. Νόμιζα ότι απευθυνόμενος σε πιο έμπειρους, θα μου έλεγαν το τι πρέπει να αλλάξει για να γίνει η σελίδα καλύτερη. Μπορεί να κατάλαβα λάθος τον λόγο ύπαρξης της κατηγορίας. Αλλά και πάλι δεν θα με πείραζε αν δεν χρησιμοποιούσες τις εκφράσεις που χρησιμοποίησες. Το αν χρειάζομαι διαφήμιση ή όχι, φαίνεται πάρα πολύ απλά. Βλέπεις κάποιο link στην υπογραφή μου όπως έχεις εσύ; Ποιος θέλει να κάνει διαφήμιση; Κάνε μια αναζήτηση να δεις αν χρειάζομαι διαφήμιση ή όχι.

Γιάννη η σελίδα υπάρχει σήμερα. Σε 10 χρόνια που οι σημερινοί 20αρηδες θα είναι 30αρηδες μπορεί να μην υπάρχει κανείς από εμάς. Εξάλλου η σελίδα βελτιώνεται συνεχώς. Μόνο οι πάνω των 30 έχουν αυτοκίνητο; Οι κάτω των 30 δεν κάνουν service; Το αποτέλεσμα δεν το λένε οι αριθμοί, αλλά το βλέπουμε στο ποιος έρχεται στο συνεργείο.

Για να κλείσει αυτό το θέμα, επαναλαμβάνω ότι δικαίωμα του καθενός είναι να του αρέσει κάτι ή όχι, να θέλει να βοηθήσει ή όχι, αλλά κανείς δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως ο gigenis.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Ενα site .gr

Δημοσίευση από webdevgr » 19 Δεκ 2014 22:40

Έχεις δίκιο, η κατηγορία θα έπρεπε να λέγεται "Πείτε καλά λόγια για τη σελίδα μου"

Ζήτησες γνώμη και σου την δώσαμε. Συγνώμη αν δεν σου άρεσε. Και μάλιστα σου είπαμε δύο άνθρωποι ότι έχεις καταστρέψει ένα εμπορικό template αλλά εσύ δεν θες να το καταλάβεις!

Αγόρασες ένα template από μια εταιρεία που ζει κάνοντας αυτή τη δουλειά.... και του άλλαξες τα φώτα νομίζοντας ότι το έφερες στα μέτρα σου.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ, το template το αγόρασες γιατί θεώρησες ότι ήταν ιδανικό για τη δουλειά που το ήθελες; Αν ναι τότε γιατί το άλλαξες; Κι αν το άλλαξες γιατί δεν σε ικανοποιούσε, τότε γιατί το αγόρασες και δεν έφτιαξες ένα δικό σου;

Όσον αφορά τα στατιστικά που ανέβασες, μπράβο σου! κι εύχομαι αυξήσεις κι άλλο! αλλά γιατί τα ανέβασες; για να ψαρώσουμε;

Έχεις 5,5 χιλιάδες μοναδικούς επισκέπτες το μήνα κι από αυτούς το 85% είναι νέοι επισκέπτες (χμμ)

Από που έρχονται αυτοί οι επισκέπτες και σε ποιες σελίδες κατευθύνονται; Αν οι επισκέπτες έγραψαν στο google "Ίμβρος η χαμένη πατρίδα μας" (όπου και είσαι πρώτος) και οδηγήθηκαν στην ανάλογη σελίδα, ποιο το όφελος για τον ιδιοκτήτη του συνεργείου.

Επίσης οι 5,5 χιλιάδες επισκέπτες πόση ώρα έμειναν στη σελίδα και πόσα κλικ έκαναν σε άλλες σελίδες της ιστοσελίδας; Και στην τελική ποιο το κέρδος του συνεργείου από αυτή την επισκεψιμότητα; Έχετε κάποιους μετρήσιμους στόχους; Αυξήθηκαν οι πωλήσεις; Αυξήθηκαν τα ραντεβού; και πως κάνατε τις μετρήσεις;

Αν αντί για 5,5 χιλιάδες επισκέπτες είχατε 5,5 εκατομμύρια επισκέπτες, θα είχατε κάποιο κέρδος ή θα αυξάνονταν μόνο το ηλεκτρονικό πρεστιζ σας... ενώ ταυτόχρονα θα αυξάνονταν οι απαιτήσεις σε server και τα έξοδα;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να είχατε μια πιο όμορφη σελίδα με μόνο τις απαραίτητες πληροφορίες που θέλετε να επικοινωνήσετε στους υποψήφιους πελάτες ενός συνεργείου;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να έχετε 500 στοχευμένους επισκέπτες στη σελίδα από το να έχετε 5000 ξέμπαρκους κι άσχετους επισκέπτες;

Πράγματι το forum υπάρχει για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον... αρκεί αυτός που μπήκε για να μάθει, να έχει όρεξη να μάθει και να μην αρπάζεται με το παραμικρό.

Και τέλος θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς σε πείραξε από αυτά που έγραψα. Ποιες είναι οι άσχημες εκφράσεις που χρησιμοποίησα; Απλά μίλησα για ερασιτεχνισμό... τον οποίο παραδέχθηκες κι ο ίδιος. Ίσως δεν το καταλαβαίνεις αλλά τέτοιες δουλειές (εφόσον φτιάχνονται για συγκεκριμένη δουλειά και δε γίνονται για χαβαλέ) κάνουν κακό στην αγορά και στο χώρο.

Υ.Γ. Καλώς ήρθες στο θαυμαστό χώρο του joomla και των CMS... αλλά δεν φτάνει μόνο ένα install και το ανέβασμα ενός template για να βγει ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα. Το Web Development θέλει κώδικα και το Web Design θέλει αισθητική!

Καλή συνέχεια!!

Cretan1986

Ενα site .gr

Δημοσίευση από Cretan1986 » 24 Δεκ 2014 16:13

johnl1924 καλή αρχή στο πειραματισμό σου με διαμόρφωση website και στο μέλλον γιατί όχι και κατασκευή εξ'ολοκλήρου από εσένα. Εφόσον είσαι ερασιτέχνης και το δηλώνεις δεν χρείαζεται να μπω σε διαδικασία κριτικής. Είναι μια αρχική προσπάθεια, που μπορεί να βελτιωθεί αρκετά αισθητικά και λειτουργικά και είμαι σίγουρος πως μπορεις να το καταλάβεις και συ συγκρίνοντας την με ένα αντίστοιχο site από πραγματικό επαγγελματία.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν θες να ασχοληθείς πιο εντατικά και να βελτιωθείς και να βελτιώσεις το site είναι να διαβάζεις στο internet tutorials για web development ή ακόμα καλύτερα να αγοράσεις βιβλία σχετικά με το θέμα, να αποκτήσεις κατανόηση και να δεις πως μπορείς να εφαρμόσεις ό,τι έμαθες στο project σου. Καλη επιτυχία!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες