Σχετικά με τα πειρατικά παιχνίδια!

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
magic

Δημοσίευση από magic » 17 Νοέμ 2003 14:28

Από εδώ και πέρα όσα μηνύματα αφορούν cracks ή οτιδήποτε άλλο παράνομο θα σβήνονται. Υπάρχουν άλλα forums για αυτή την δουλειά και όχι αυτό. :lol:

rollin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rollin » 17 Νοέμ 2003 16:38

Min pernete(or download) peiratika games.
Sevasmos se osous ta ftiaxnoun, tous aksizei!

Άβαταρ μέλους
chilloutpan

Δημοσίευση από chilloutpan » 17 Νοέμ 2003 18:12

To Kalytro einai wntos ayto pou eipes magic.H peiratia den tha papsei kai egw kai oloi mas tha exoume tis kopoies,wstoso kalo tha htan na mhn ginetai logos gi'auytes mesa sto foroum.Ta paixnidia pou axizoun polla PREPEI na ta agorasoume gia na sthrixoume thn prospatheia twn kataskevastwn kai aytoi me thn seira tous tha mas antameipsoun sto apwtero mellon me mia exisou kalh h akoma kalhterh prospatheia.H peiratia tha synexizei na yparxei,alla an mh ti allo as thn periorisoume sto bathmo pou boroume.Telika RAY opws kai na xei ta epixeirhmata sou me epeisan se megalo bathmo.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 17 Νοέμ 2003 20:16

chilloutpan έγραψε:To Kalytro einai wntos ayto pou eipes magic.H peiratia den tha papsei kai egw kai oloi mas tha exoume tis kopoies,wstoso kalo tha htan na mhn ginetai logos gi'auytes mesa sto foroum.Ta paixnidia pou axizoun polla PREPEI na ta agorasoume gia na sthrixoume thn prospatheia twn kataskevastwn kai aytoi me thn seira tous tha mas antameipsoun sto apwtero mellon me mia exisou kalh h akoma kalhterh prospatheia.H peiratia tha synexizei na yparxei,alla an mh ti allo as thn periorisoume sto bathmo pou boroume.Telika RAY opws kai na xei ta epixeirhmata sou me epeisan se megalo bathmo.
de leo, axiologi i prospatheia pou ginetai gia na ftiaxtoun afta ta paixnidia.. mipos omos i timi tous einai polles fores ipervoliki? afto stelnei ton kosmo stis kopies.. i timi... giati den kanoun kai oi etaireies ena vima pros tous katanalotes? de ginetai na dinoume 45 euro kai vale gia kathe paixnidi...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 17 Νοέμ 2003 21:48

Το πρόβλημα είναι η τιμή. Όπως και με τα μουσικά CD. Αν τα CD ήταν πιο φτηνά δεν θα υπήρχε πειρατεία. Ούτε εμένα μ'αρέσει να παίρνω πειρατικά CD γι'αυτό διαλέγω πολύ καλά αυτό που θα πάρω.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Νοέμ 2003 03:14

Σκεφτείτε πόσο κάνει ένα αυθεντικό παιχνίδι για PS2 και ποιος είναι ο μισθός του ανειδίκευτου εργάτη στην Ελλάδα.

Ο πατέρας που θέλει να κάνει χαρούμενο το γιο του τα Χριστούγεννα δεν είναι σε θέση να δώσει 2 μεροκάματα για ένα και μόνο παιχνίδι που θα το τερματίσει/βαρεθεί το παιδί του σε 2 μέρες.

Τώρα θα μου πείτε τι φταίει ο προγραμματιστής και η Sony κατ'επέκταση για το ότι η Ελλάδα έχει μπουρ**λοοικονομία....

Θα σας πω τη μεγάλη αλήθεια που κανείς δε λέει:

Επειδή έχω ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα στα σχολικά μου χρόνια κυρίως, πάντοτε οι παιχνιδομηχανές άφηναν κάποια "τρύπα" ώστε να μπορεί να λειτουργήσει μια πειρατική παραοικονομία γύρω από τα παιχνίδια τους. Σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις τα πειρατικά τσιπάκια έβγαιναν από τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής παιχνιδομηχανών.

Γιατί συνέβαινε αυτό; Μα πολύ απλο: Ποιος θα αγοράσει μια παιχνιδομηχανή που δεν παίζει με τίποτα αντίγραφα; Θα είναι καταδικασμένος να παίζει λίγα και ακριβά παιχνίδια. Και όπως ξέρουμε το gaming στις μικρές ηλικίες είναι αλκοολίκι...

Η πρώτη ερώτηση του πιτσιρικά που θα αγοράσει ένα sony πχ είναι: "Αυτό τσιπάρεται;" Και πάντοτε ο πρόθυμος μαγαζάτορας έχει πολλά κουτιά με τσιπάκια και τα κατάλληλα ηλεκτρονικά σχέδια για να τα εγκαταστήσει.

Επομένως οι εταιρείες παραγωγής προτιμούν να αφήνουν ένα παράθυρο ανοιχτό στην παραοικονομία παρά να εξαφανιστούν εντελώς από το προσκήνιο της αγοράς. Μπορεί να χάνουν λίγα χρήματα από τα παιχνίδια, κερδίζουν όμως περισσότερα από τις πωλήσεις των συσκευών, τις διαφημίσεις και τις λοιπές συμφωνίες.

Έτσι συμβαίνει και με τα audio cds, όπου μπορεί να κλέγονται οι καλλιτέχνες αλλά στην ουσία αν δεν υπήρχε παραοικονομία κανείς δε θα μαζευόταν ούτε στα κέντρα ούτε στις συναυλίες τους, ούτε οι ίδιοι θα έκλειναν συμφωνίες με ΜΜΕ. Αν δεν υπήρχαν οι κόπιες ούτε το 1/10 δεν θα τους έμενε από τους ακροατές τους.

Κλείνοντας πάρτε το χαμπάρι: Η παραοικονομία σε ελεγχόμενα ποσοστά είναι το δεκανίκι της οικονομίας. Ποτέ μια παιχνιδομηχανή δεν έκλεισε λόγω της πειρατείας, ούτε κανένας καλλιτέχνης χρεωκόπησε πάλι λόγω της πειρατείας...
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Ray

Δημοσίευση από Ray » 18 Νοέμ 2003 12:49

Φίλε chilloutpan,

Θέλω να πω ότι χαίρομαι που βλέπεις θετικά κάποια από τα επιχειρήματα μου, επάνω στο θέμα της πειρατείας…

Σκοπός μου δεν ήταν να τα βάλω με παιδιά που κατεβάζουν πειρατικά αντίγραφα, απλά να σκεφτούμε λίγο παραπέρα το πρόβλημα…

Για μένα προσωπικά πειρατεία πράττει κάποιος, όχι όταν κατεβάζει κάποιο λογισμικό για να πάρει μια καλύτερη εικόνα για αυτό, έτσι ώστε να προβεί στην αγορά του μετά, αλλά όταν μεταπουλά την κόπια που κατέβασε…

Για να φέρω και ένα παραδειγματάκι, θα πω για το Borland C++ Builder… Έψαχνα για κάποιο διάστημα ένα εργαλείο, όπου θα μπορούσα να υλοποιώ τα προσωπικά μου project η και κάποιες εργασίες για το πανεπιστήμιο… Η Borland μου έδωσε την evaluation έκδοση με 2 μήνες χρόνο λειτουργίας… Τελικά το αγόρασα, διότι ήταν αυτό που έψαχνα…

Και ένα ποιο πρόσφατο παράδειγμα είναι το Call of Duty, ένα νέο FPS, που προσωπικά το λάτρεψα… Πρώτα κατέβασα το demo από την ιστοσελίδα της εταιρείας και τρελάθηκα με την ατμόσφαιρά του… Ψάχνω να το βρω στην Ελλάδα και ούτε που ξέρανε τον τίτλο… Υπήρχε μόνο σε αμερικάνικα sites, που θα ερχόταν μετά από 20 μέρες αν έκανα παραγγελία (συν εχτρα κόστος ταχυδρομείο/τέλη)… Επόμενο βήμα, τι άλλο, από επίσκεψη στο warez site και σε μερικές ώρες κυνηγούσα γερμανούς στο PC μου… Το παιχνίδι είναι φοβερό και δεν βλέπω την ώρα να το αγοράσω, έτσι ώστε να χαθώ στην multiplayer πλευρά του…

Για αυτό αγοράζω 4-5 τίτλους διαμάντια, έτσι ώστε και εγώ να απολαμβάνω το παιχνίδι και οι δημιουργοί του να εισπράττουν την χαρά του να χρηματοδοτήσουν περισσότερο την δημιουργία τους…

Το να κατεβάζω δεκάδες τίτλους, που δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ μαζί τους το θεωρώ χάσιμο bandwidth, άλλωστε δεν υπάρχει και ο χρόνος ποια να ασχολούμαι με το hobby μου, όσο θα ήθελα! (τακτική που ακολουθούσα και σαν φοιτητής όταν είχα 2Mbit γραμμή στο δωμάτιό μου)

Επίσης συμφωνώ με αυτά που λέει ο cdhyper, απλά νόμιζα ότι οι εταιρείες που παράγουν παιχνιδομηχανές, τα ‘παίρνουν’ από τα παιχνίδια και όχι από την πώληση του hardware…

Φιλικά,

Χρήστος

Άβαταρ μέλους
magic

Δημοσίευση από magic » 18 Νοέμ 2003 13:46

File ray simfwnw me tin prosopiki sou apopsi peri peirateias.Nomizw to megalitero eglima einai na oikonomaei kapoios me tin douleia allwn.Pantws gia na leme kai tou strabou to dikio polles etairies kleinoun oxi logw peirateias alla logw twn kakwn tous epilogwn.Oloi kserete ti egine me tin 3dfx.Elpizw na min ginei to idio me tin nvidia.Oso gia ta games otan mia etairia bgazei titlous patates poios tha tous parei?Logiko den einai na paei gia kleisimo?Epomenws oi etairies paixnidiwn pou sebontai ton xristi kseroun pos na ton ikanopoioun kai den kolonoun oute stous peirates oute se tipota.

Άβαταρ μέλους
Ethir
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ethir » 18 Νοέμ 2003 14:48

cdhyper έγραψε:Σκεφτείτε πόσο κάνει ένα αυθεντικό παιχνίδι για PS2 και ποιος είναι ο μισθός του ανειδίκευτου εργάτη στην Ελλάδα.
Kai na simpliroso...ena paixnidi gia PS2 i gia opoiadipote alli konsola sinithos exei 69evro. Skepsou tora oti me tria tetia paixnidi simplironeis to poso pou xreiastike gia na agoraseis tin idia tin konsola.

Άβαταρ μέλους
kdami4

Δημοσίευση από kdami4 » 20 Νοέμ 2003 01:36

cdhyper έγραψε:Σκεφτείτε πόσο κάνει ένα αυθεντικό παιχνίδι για PS2 και ποιος είναι ο μισθός του ανειδίκευτου εργάτη στην Ελλάδα.

Ο πατέρας που θέλει να κάνει χαρούμενο το γιο του τα Χριστούγεννα δεν είναι σε θέση να δώσει 2 μεροκάματα για ένα και μόνο παιχνίδι που θα το τερματίσει/βαρεθεί το παιδί του σε 2 μέρες.

Τώρα θα μου πείτε τι φταίει ο προγραμματιστής και η Sony κατ'επέκταση για το ότι η Ελλάδα έχει μπουρ**λοοικονομία....

Θα σας πω τη μεγάλη αλήθεια που κανείς δε λέει:

Επειδή έχω ασχοληθεί εκτενώς με το θέμα στα σχολικά μου χρόνια κυρίως, πάντοτε οι παιχνιδομηχανές άφηναν κάποια "τρύπα" ώστε να μπορεί να λειτουργήσει μια πειρατική παραοικονομία γύρω από τα παιχνίδια τους. Σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις τα πειρατικά τσιπάκια έβγαιναν από τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής παιχνιδομηχανών.

Γιατί συνέβαινε αυτό; Μα πολύ απλο: Ποιος θα αγοράσει μια παιχνιδομηχανή που δεν παίζει με τίποτα αντίγραφα; Θα είναι καταδικασμένος να παίζει λίγα και ακριβά παιχνίδια. Και όπως ξέρουμε το gaming στις μικρές ηλικίες είναι αλκοολίκι...

Η πρώτη ερώτηση του πιτσιρικά που θα αγοράσει ένα sony πχ είναι: "Αυτό τσιπάρεται;" Και πάντοτε ο πρόθυμος μαγαζάτορας έχει πολλά κουτιά με τσιπάκια και τα κατάλληλα ηλεκτρονικά σχέδια για να τα εγκαταστήσει.

Επομένως οι εταιρείες παραγωγής προτιμούν να αφήνουν ένα παράθυρο ανοιχτό στην παραοικονομία παρά να εξαφανιστούν εντελώς από το προσκήνιο της αγοράς. Μπορεί να χάνουν λίγα χρήματα από τα παιχνίδια, κερδίζουν όμως περισσότερα από τις πωλήσεις των συσκευών, τις διαφημίσεις και τις λοιπές συμφωνίες.

Έτσι συμβαίνει και με τα audio cds, όπου μπορεί να κλέγονται οι καλλιτέχνες αλλά στην ουσία αν δεν υπήρχε παραοικονομία κανείς δε θα μαζευόταν ούτε στα κέντρα ούτε στις συναυλίες τους, ούτε οι ίδιοι θα έκλειναν συμφωνίες με ΜΜΕ. Αν δεν υπήρχαν οι κόπιες ούτε το 1/10 δεν θα τους έμενε από τους ακροατές τους.

Κλείνοντας πάρτε το χαμπάρι: Η παραοικονομία σε ελεγχόμενα ποσοστά είναι το δεκανίκι της οικονομίας. Ποτέ μια παιχνιδομηχανή δεν έκλεισε λόγω της πειρατείας, ούτε κανένας καλλιτέχνης χρεωκόπησε πάλι λόγω της πειρατείας...
Έχει δίκιο ο cdhyper.Αυτό το αποδεικνύει και η επιτυχία που είχε το playstation σε σχέση με τις άλλες κονσόλες της εποχής του.Κυριάρχησε στην αγορά λόγο της "δυνατότητας" του να τσιπάρεται και να παίζει αντεγραμένα παιχνίδια.Και η Sony φυσικά συνέχισε την επιτυχημένη της συνταγή με το PS2 το οποίο αν και σε hardware είναι σαφώς κατώτερο από π.χ το X-BOX, το δεύτερο δεν πρόκειται να το ξεπεράσει σε πωλήσεις.Η συνταγή αυτή είναι η ισορροπία που έχει καταφέρει να κρατήσει η Sony ανάμεσα στα μούφα παιχνίδια που έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της συντρηπτικής πλειοψηφίας των PS κατόχων, και στην υποστήριξη της κονσόλας από τις εταιρίες λογισμικού οι οποίες κυκλοφορούν συνέχεια νέα παιχνίδια για αυτή.Δεν μπορώ να φανταστώ με το φτωχό μου μυαλό τι έχει κάνει η Sony και διατηρεί αυτή την ισορροπία.Γιατί δεν ξέρω πολλές εταιρίες που να παράγουν παιχνίδια όταν είναι βέβαιο οτι πάρα πολλά αντίτυπα τους θα πωληθούν στην παράνομη αγορά.Και μη μου πείτε οτι δεν αγοράζουν όλοι αντεγραμένα γιατί δεν έχω δει PS που να μην έχει τσιπάκι ή το cdάκι με το οποίο παίζει τα μούφα.Είμαι πολύ περίεργος να δω μέχρι πόσο μπορεί να κρατήσει αυτό!!!

Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και στα PC τα οποία δεν χρειάζονται ούτε καν τσιπάκι για να παίξουν αντεγραμμένα παιχνίδια.Με ένα crackάκι που μπορείς να βρεις πανεύκολα έχει το παιχνίδι που θέλεις,πληρώνοντας στη χειρότερη περίπτωση 3 ευρώ τον πειρατή σου.Πόσο όμως μπορούν να αντέξουν οι εταιρείες με αυτή τη κατάσταση;Και ποιος από μας τους gamers δεν θέλουμε οι εταιρείες να βγάζουν καινούρια και όλο και καλύτερα παιχνίδια;

Άβαταρ μέλους
broylis

Δημοσίευση από broylis » 20 Νοέμ 2003 14:56

Συμφωνώ απόλυτα στα όσα ακούστικαν περί πειρατείας...Είναι αδικία για όλους εκείνους που έχουν επενδύσει χρόνο και χρήμα για να φτιάξουν ένα εξαιρετικό παιχνίδι να μπόρει ο καθένας με κόστος 3 ευρώ να το έχει στη διάθεση του...Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρά...Πόσα νοικοκυριά έχουν την οικονομική ευκαίρια να διαθέτουν 120 ευρώ το μήνα προκειμένου το παιδάκι τους να απολαμβάνει 2 καινούργια παιχνιδάκια το μήνα?Καλό θα είναι λοιπόν και οι εταιρίες να λαμβάνουν υπ'όψη τους τον κατανωλωτή και να κάνουν τις τιμές πιο προσιτές...

Επειδή βέβαια όλα αυτά είναι σε θεωρητικό επίπεδο, τουλάχιστον στη πράξη μπορούμε να στηρίζουμε τα καλά παιχνίδια με το να τα αγοράζουμε ετσι ώστε στο μέλλον να έχουμε πληθώρα αξιόλογων νέων τίτλων...Καλύτερα λιγότερα παιχνίδια και αξιόλογα παρά καταιγισμός αδιάφορων τίτλων...

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 20 Νοέμ 2003 19:37

broylis έγραψε:
Επειδή βέβαια όλα αυτά είναι σε θεωρητικό επίπεδο, τουλάχιστον στη πράξη μπορούμε να στηρίζουμε τα καλά παιχνίδια με το να τα αγοράζουμε ετσι ώστε στο μέλλον να έχουμε πληθώρα αξιόλογων νέων τίτλων...Καλύτερα λιγότερα παιχνίδια και αξιόλογα παρά καταιγισμός αδιάφορων τίτλων...
Gia auto thapte eleuthera oti den goustarete....
Oste na prosexsoune kai oi ipoloioi :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Νοέμ 2003 23:36

ένα γενικό σχόλιο.. ;)
αυτή η πολιτική υπάρχει σε όλο το forum του freestuff.gr από τότε που ξεκίνησε.. κάποιες στιγμές ίσος να μας είχαν ξεφύγει κάποια κρούσματα, τα οποία φυσικά διαγράψαμε... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 21 Νοέμ 2003 00:30

Παναγιώτη,
ξέρεις ότι τυχαίνει να συμφωνώ με τις πιο πολλές απόψεις σου. σίγουρα όλα έχουν μια σκοπιμότητα. ας πούμε τα copy controlled cd (τα οποία δεν είναι μεν απόρθητα αλλα ανεβάζουν τον πήχη ελαφρώς) τώρα τα ανακάλυψαν? προσπαθούν αν κρατάνε μια ισορροπία απλώς!
επίσης συμφωνώ ότι κανένας καλλιτέχνης δεν φαλίρισε από κόπιες ή ετραιρεία. το καλό παιχνίδι/σιντί θα πουλήσει και αυθεντικό.
μία ένσταση θα φέρω μόνο σε ένα σημείο (χωρίς να είμαι βέβαια καταρτισμένος επί του θέματος) γνωρίζω ότι αυτές οι εταιρείες έχουν marketing 2 σταδίων. i.e. πουλάω τη μηχανή σε τιμή κόστους (σχεδόν) και βγάζω τα λεφτά απο τα παιχνίδια....
α όχι λάθος: απο τις άδειες των παιχνιδιών!
(δεν φέρνω καμία ένσταση τότε!)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Νοέμ 2003 00:38

H peirateia odhgei thn timh tou software se enan faulo kyklo. Oi etaireies software ependyoun se ena proion to opoio prosdokoun na poulisoun se kapoia timh wste na exoun kerdos. Erxetai o peiratis kai dinei se ena megalo pososto twn ypopsifiwn agorastwn to proion paranoma, oi etaireies ependyoun perissotera kefalaia gia na veltiwsoun to proion, na vgaloun nea ekdosh kai na katapolemhsoun thn peiratia, auksanoun to kostos kai me dedomenh thn zhthsh auksanetai kai h timh. Epishs me thn parembash tou peirath h zhthsh tou proiontos katevainei, me apotelesma h etaireia na moirazei ek neou to prosdokwmeno kerdos se ligotero arithmo proiontwn->ypshloteres times. Auta en oligois apo mokrooikonomikhs pleuras ginontai apo thn peirateia. Egw pali symfwnw oti den ginetai na dinw 60 Euro ton mhna na parw to paixnidi pou mou aresei, sthn kalyterh periptwsh... Telos pantwn, periergh h katastash, pantws me to software einai ligo kalyterh h katastash afou mporeis na vreis poly kala programmatakia freeware kai open source.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες