Σωστη εγκατασταση προγραμματων

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Mac2014

Δημοσίευση από Mac2014 » 21 Δεκ 2014 17:36

Γεια σας, δω κ μια εβδομαδα πηρα το MacBook Pro Retina Display 13.3inch MGX82, κανω εγκατασταση προγραμματων οπως το skype, VLC και οταν το κλεινω κ ξανανοιγω το pc εχουν εξαφανιστει μονο ερωτηματικα βγαζει στην κατω μπαρα, μολις παταω πανω στα ερωτηματικα εμφανιζονται παλι, δεν κανουν εγκατασταση στο launchpad κ δεν γινεται ουτε να ανοιγουν παντα τα βιντεο μου με το προγραμμα που θελω εγω.Πρωτη φορα χρησιμοποιω mac κ δεν μπορω να βγαλω ακρη μονος μου, αν μπορει καποιος ας με διαφωτισει.Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Δεκ 2014 22:36

Πως τα κανεις ακριβως εγκατάσταση?
Τα περισσοτερα προγραμματα τα κατεβαζεις καταρχιν πλεων απο το appstore.
Αν τα κατεβαζεις απο browser, σνηθως κατεβαινουν σε αρχειο DMG που ειναι ηκονικο αρχειο (image).
Αν πατησεις διπλο κλιν να ανοιξει, θα βγαλει στο desktop ενα ηκονικο δισκο και μεσα το προγραμμα.
Το πατας, το κανεις copy και πας στο φακελο "applications" απο την συντομευση που εχει ο finder στα αριστερα, και πατας δεξι και paste.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Mac2014

Δημοσίευση από Mac2014 » 25 Δεκ 2014 23:07

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ καλες γιορτες.
Δεν εκανα copy στο φακελο applications εκανα διπλο κλικ στο προγραμμα κ προχωρουσα την εγκατασταση, μερικα πηγαιναν στο Launckpad κ αλλα οχι.Το skype το vlc κ μερικα αλλα προγραμματα δεν τα εχει οποτε απο browser τα κατεβασα.Τα πεταξα στον καδο κ εκανα την εγκατασταση οπως μου ειπες τωρα δεν τα βγαζει με ερωτηματικα στο Dock.Για το προγραμμα που δεν μπορουσα να αλλαξω την προεπιλογη τελικα ηταν γιατι ο εξωτερικος μου δισκος ηταν ntfs.Επελεξα ενα βιντεο απο υπολογιστη κ στις πληροφοριες το αλλαξα.Μια αλλη απορια μου ειναι οταν πεταω το προγραμμα στον καδο, αδειαζω κ τον καδο το προγραμμα απεγκαθισταται σωστα?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Δεκ 2014 13:00

Για να λύσω την σύγχυση, τόσο στο Mac OS όσο και στο Linux δεν υπάρχει αυτό που ξέρουμε από τα windows σαν εγκατάσταση προγραμμάτων, δεν υπάρχει registry. Όλες οι επιλογές αποθηκεύονται σε αρχεία και όχι σε βάσεις δεδομένων, η "εγκατάσταση" λοιπόν είναι απλά ένα copy paste για τα περισσότερα προγράμματα. Μερικά που χρειάζονται αυτόματη εκκίνηση ή πρόσβαση σε πόρους του λειτουργικού είτε έχουν οδηγίες πως να κάνεις edit κάποια αρχεία χειροκίνητα ή έχουν δικό τους setup το οποίο στην ουσία απλά κάνει αυτές τις αλλαγές αυτόματα.

Επίσης στο Mac OS τα εκτελέσιμα αρχεία είναι "ντουλάπια αρχείων" (τα γνωστά cabs, cabinets των windows), δηλαδή εμπεριέχουν όλα τα αρχεία ρυθμίσεων και βιβλιοθήκες του προγράμματος. Οπότε ναι σβήνοντας το εκτελέσιμο ενός προγράμματος σβήνει και ότι σχετίζεται με αυτό.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Mac2014

Δημοσίευση από Mac2014 » 12 Ιαν 2015 14:47

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, αλλα οταν απεγκαταστω ενα προγραμμα , οταν το ξαναεγκαταστησω οι ρυθμισεις ολες εχουν παραμεινει, αρα λογικα κατι αφηνει, ετσι δεν ειναι? Περασα το appcleaner νομιζω οτι τα αφαιρει ολα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 13 Ιαν 2015 00:21

ναι είναι πολλά προγράμματα που αποθηκεύουν ρυθμίσεις και στον φάκελο του user αλλά μιλάμε για αρχεία text λίγων kb, και να μη τα σβήσεις ποτέ δεν έχεις πρόβλημα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες