συμβουλες για αγορά smartphone

Android συσκευές και εφαρμογές.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 29 Δεκ 2014 14:10

γεια σας,εχω ενα xperia x10i αλλα ειναι μονοπυρηνη παλια συσκευη.
πρεπει να παρω κινητο και θα παρω απλα πριν παρω ηθελα την βοηθεια σας λυνοντας μου καποιες αποριες ωστε να αποφασισω τι πρεπει να παρω.

καταρχας διαθετω γυρο στα 200-300 ευρω.
ποια συσκευη android μου συστηνεται να παρω και ποια η γνωμη σας για τα κινεζικα κινητα γιατι υπαρχουν μερικα σε αυτα τα λεφτα που μου αρεσουν οπως xiaomi,lenovo,meizu,zte,huawei,coolpad,oneplus και μερικες ακομα αλλα ως επιτοπλυστων αυτες ειναι οι καλες.

υπαρχει φυσικα και το blackberry z30 που εχει και αυτο γυρο στα 260 ευρω.αλλα δεν ξερω τιποτα για την συγκεκριμενη μαρκα ουτε για το λειτουργικο.
πειτε μου σας παρακαλω τι γνωριζεται για το λειτουργικο και την συγκεκριμενη μαρκα.

1)λενε οτι λειτουργουν κανονικα οι android εφαρμογες,ειναι αληθεια;;;;

2)λενε οτι ειναι το καλυτερο λειτουργικο,ισχυει;;;και αν ναι γιατι;;;;

3)λενε οτι δεν κολλαει σε σχεση με το android.

4)λενε οτι ειναι ποιο ασφαλες.

και γενικα πολυ το προτεινουν καλυτερο απο το να παρεις μια συσκευει android.
ειναι ομως;;;;ποιο τελικα ειναι καλυτερο blackberry η android;;;;;;
αξιζει να παρει καποιος ενα blackberry;;;;;;

σας εχω βομβαρδισει με ερωτησεις αλλα σας ζητω συγνωμη για αυτο απλα επειδη θελω να παρω ενα κινητο και σκοπεβω να μου βγαλει μια τριετια θελω να παρω κατι καλο.
πρεπει να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα αγορασω.
ευχαριστω και ζητω την κατανοηση σας.

επισεις το android ειναι βασισμενο στον πυρηνα του λινουξ αρα κατα καποιο τροπο ειναι λινουξ;;;;
το blackberry τι ειναι;;;;

και κατι τελευταιο και ελπιζω να γλυτωσω το βρισιμο.....χαχαχαχ
υπαρχει κινητο με λειτουργικο ubuntu και ποιο ειναι αυτο;;;;;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Δεκ 2014 17:38

Απαντώντας από το τέλος στην αρχή:
Ubuntu touch, ουσιαστικά μπορεί να εγκατασταθεί σε όποια συσκευή τρέχει android 4+ (guide), θα κυκλοφορήσουν συσκευές με προ εγκατεστημένο ubuntu touch μέσα στο 2015 ενώ αν δεν κάνω λάθος αρχές του μήνα κυκλοφόρησε η Meizu ένα μοντέλο στην κινεζική αγορά.

Ναι το android είναι μια πολύ custom έκδοση linux και με την ίδια λογική αφού όλα έχουν βασιστεί στο unix όλα είναι unix...οι δυνατότητες του κάθε λειτουργικού ποικίλουν και αφορούν διαφορετικό τύπο συσκευών, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

Τα blackberry είναι πολύ διαδεδομένα στην Αμερική και την Αραβία καθώς παρέχουν δωρεάν υπηρεσίες (κλήσεις/sms) ανάμεσα σε κατόχους blackberry βάση συμφωνιών με τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών (verizon κ.α.). Εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ούτε διαδεδομένα ούτε παρέχεται τέτοια υπηρεσία οπότε εκτός αν σε βοηθάνε τα μοντέλα με το qwerty πληκτρολόγιο επειδή γράφεις μηνύματα/ανεβάσεις posts όλη την ώρα εγώ δεν θα πρότεινα την αγορά κάποιου bb.

4) Όχι περισσότερο από ότι άλλο κυκλοφορεί.
3) Ίσως, δεν τα έχω λειτουργήσει αρκετά. Στα χρήματα και τα χαρακτηριστικά πάντως που κοιτάς όλα πλέον είναι 4πύρηνα+ και με 2GB+ ram οπότε τι να κολλήσουν, ναι άμα τα ξεπατώνεις στα apps κάθε μερικές μέρες θέλουν ένα restart λογικό είναι.
2) Εμένα δεν μου άρεσε, γούστα είναι αυτά. Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσουν και τα windows phone... (είναι μπηχτή, ξέρει ποιος :D )
1) Περίπου. Μπορείς να κατεβάσεις (μόνο τις free) εφαρμογές από το play store που είναι διαθέσιμες παγκόσμια. Αν κάποια εφαρμογή έχει γεωγραφικούς περιορισμούς απλά δεν θα στην βγάζει. Δεν μπορείς να κατεβάσεις πληρωτέα εφαρμογή. Δεν τρέχουν εφαρμογές/λειτουργίες που χρειάζονται google services, πχ δεν μπορείς να αποθηκεύσεις το level/score σου σε ένα παιχνίδι στο google+ και να συνδέεσαι μέσω αυτού ή να κάνεις in-game αγορές.

xiaomi, meizu και one+ είναι πολύ δύσκολο να βρεις καθώς εξαντλούνται συνεχώς. Lenovo υπάρχουν κάποια πάρα πολύ αξιόλογα και οικονομικά μοντέλα που όμως δεν κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Τα υπόλοιπα κινέζικα δεν είναι τόσο καλά. Όσον αφορά την ελληνική αγορά προσωπικά προτείνω lg με κλειστά τα μάτια ακόμα και σε μεταχειρισμένο. Ψάξε αγγελίες για κάποιο G3 ή Nexus 5 και θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 01 Ιαν 2015 01:55

οκ λοιπον αποφασισα android.
τωρα ομως ποιο να παρω;;;;
αν ειχα 350 ευρο θα επερνα oneplus one,βασικα τα εχω αλλα αξιζει να τα δωσω με την εννοια οτι παιρνεις ενα κινητο και σε ενα μηνα ειναι παλιο γιατι βγαινουν καινουρια.

λιγο σε δευτερη κατηγορια βαζω το xiaomi mi3 me 64gbrom kai 2gbram στα 267 ευρω.

λιγο ποιο κατω βαζω το Huawei Honor 3C 2GB/16GB 4G 4G FDD LTE Android 4.4 Quad Core kirin 1.6GHz 5.0 inch HD 8.0MP
στα 180 ευρω.αυτο μου φαινεται καλο αλλα δεν ξερω τιποτα για τον επεξεργαστη του.θα συνεργαζεται με πλοηγους;;;;
γιατι απο ταχυτητα αν και 1,6ghz ειναι τετραπυρηνο οποτε λογικα δεν θα πολυκολλαει.

και ακομα ποιο κατω ειναι το Lenovo S960 Vibe X Smartphone 2G/16G 5" Full HD Gorilla Glass3 6.9mm thin MTK6589T 1080P το οποιο λεει 8πηρυνο της mediatek αλλα εδω υπαρχει ενα θεματακι...ο επεξεργαστης ειναι μικροτερος του 6592 που απο οσο εχω διαβασει δεν λειτουργουν σωστα οι πλοηγοι οπως ο navigon.

και τι κανω εγω τωρα;;;;
δινω πολλα παιρνω one plus που ειναι τουμπανο απο ολες τις αποψεις και εχω το κεφαλη μου ησυχο...

παιρνω το xiaomi που δεν ειναι σαν το Oneplus αλλα παλυ ειναιο αρκετα καλο και εχω παλι το κεφαλι μου ησυχο.....

η παιρνω καποιο απο τυα αλλα δυο και εχω αμφιβολιες για την ταχυτητα και τις λειτουργιες τους οπως με τους πλοηγου;;;;

αν και ετσι οπως τα βλεπω δεν νομιζω να εχει προβλημα το huawei.

ουφφφφφ δεν ξερω τι να κανω.

blackm76

Δημοσίευση από blackm76 » 01 Ιαν 2015 23:31

τι γνωμη εχετε για τα κινητα THL;;;

μια μικρη ερευνα που εκανα βρηκα οτι καλα κινητα ειναι τα xiaomi,oneplus,zte,huawei,coolpad,lenovo,meizu....
ηξερα οτι και τα thl ειναι καλα...και απο φιλους και απο σχολια αλλα στο ιντερνετ σε διαφορα site οι αποψεις διίστανται για αυτη την μαρκα.

εχει μερικα κινητα γυρο στα 200 ευρω που μου αρεσουν πολυ αλλα αμα ειναι να μην ειναι καλη μαρκα να μην τα παρω.

να ενα παραδειγμα.........
http://www.to2c.com/thl-5000-basic-...6 ... ttery.html

αυτο αν ειναι καλη η μαρκα το αγοραζω χτες.....χαχαχαχ
και ας μην εχει επεξεργαστη qualcomm snapdragon.

μου αρεσει πολυ και εχει 2gb ram.με καλυπτη απλα για την μαρκα δεν ειμαι σιγουρος και για την ακτνοβολια sar........
μονο απαντηστε οσο ποιο γρηγορα γινετε γιατι ειμαι ετοιμος να πατησω το κουμπι που λεει checkout with paypal....xaxaxax

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 02 Ιαν 2015 14:04

Δύσκολα θα βρεις άτομο με τέτοια κινητά να σου πουν την άποψη τους, ειδικά εδώ. Αν ρώταγες σε κάποιο forum αποκλειστικά με κινητά ίσως να έπαιρνες και κάποια απάντηση.

Από εκεί και πέρα έχεις φάει σκάλωμα με τα κινέζικα. Αν σκοπεύεις το κινητό που θα πάρεις να το κρατήσεις όσο το xperia καλό θα ήταν να μην πάρεις κινέζικο κανείς δεν εγγυάται ότι θα έχεις υποστήριξη/ανταλλακτικά. Η ίδια lenovo δεν παρέχει υποστήριξη στα κινητά της, την υποστήριξη την κάνουν οι μεταπωλητές που σημαίνει πως άμα κλείσει το site που αγόρασες το κινητό δε πα να έχει και 5 χρόνια εγγύηση, κλάφτην.

Αν δεν σε νοιάζει τότε απλά πάρε όποιο να 'ναι και άμα δεις ότι δεν σου αρέσει βάλτο πάλι στο κουτί του, πούλα το ebay πιο ακριβά από ότι το πήρες και πάρε άλλο.

Όσον αφορά την ακτινοβολία, ποιος νομίζεις είναι ο λόγος που τα περισσότερα κινέζικα δεν έρχονται στην Ευρωπαϊκή αγορά; Δεν παίρνουν CE, κυρίως λόγω μεγάλης ακτινοβολίας, αλλιώς χαζοί νομίζεις είναι οι Κινέζοι, δεν θέλουν να πουλήσουν;

Από ταχύτητα όσα κοιτάς καλά είναι, οι διαφορές τους είναι στην ποιότητα κατασκευής (πόσο εύκολα σπάνε/γρατζουνίζονται), στην ποιότητα της κάμερας και του φλας, την ένταση του μεγαφώνου και την ισχύ του σήματος 4g/wifi που αυτά μόνο αν έχει περάσει το κινητό από τα χέρια σου μπορείς να τα ξέρεις.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Android”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες