Facebook At Work, φτιάξτε ένα εταιρικό κοινωνικό δίκτυο.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιαν 2015 19:10

Περίπου πριν έξι μήνες, το Facebook ανέφερε ότι εργάζεται πάνω σε ένα νέο προϊόν που στοχεύει στην αγορά των επιχειρήσεων, το προϊόν αυτό παρουσιάζετε και επίσημα με την ονομασία "FB@Work".

Σήμερα η εταιρεία λανσάρει της εφαρμογές για iOS και Android με την ονομασία «Work», μαζί με μια έκδοση του Facebook Work προσβάσιμη μέσω της ιστοσελίδας του. Με αυτό θα αφήσει τις επιχειρήσεις να δημιουργήσουν τα δικά τους κοινωνικά δίκτυα μεταξύ των υπαλλήλων τους που θα ενεργούν σαν το ίδιο το Facebook.

Οι εργαζόμενοι μπορούν να δημιουργήσουν ξεχωριστό log-ins για το Facebook Work, ή μπορούν να συνδεθούν με το ήδη υπάρχον προφίλ τους για να έχουν πρόσβαση στα πάντα από ένα μέρος.

Το προϊόν βάζει το Facebook αντιμέτωπο με τα Microsoft Yammer, Slack, Convo, Socialcast, και έναν τεράστιο αριθμό άλλων που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το "κοινωνικό δικτύου για την επιχείρηση". Ακόμα και το LinkedIn ανέφερε χθες το βράδυ ότι εξετάζει την κατασκευή προϊόντος για συνεργάτες ώστε να επικοινωνούν και να μοιράζονται περιεχόμενο.

http://techcrunch.com/2015/01/14/facebo ... s-android/

Εγώ χρησιμοποιώ Slack, αλλά εάν μπορεί να το κάνει αυτό και το Facebook γιατί να τρέχεις από εδώ και από εκεί;

Τι γνώμη έχετε για αυτό; Όλα στο Facebook;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
neundex
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neundex » 14 Ιαν 2015 23:15

Μιας και αναφέρεις το Slack - το οποίο χρησιμοποιώ κι εγω, να σου πω πως εκτός του λειτουργικού κομματιού, το οποίο θα είναι σίγουρα σημαντικός παράγοντας επιλογής, βασικό ρόλο πιστεύω πως θα παίξει και το τί γίνεται σε επίπεδο design & UX. Το design του facebook είναι ανύπαρκτο. Το design και το usability του slack, σε κάνουν να θες να το χρησιμοποιείς. Ίσως για μερικούς χρήστες να παίξει κι αυτό το ρόλο του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιαν 2015 01:01

Δύσκολα θα φτάσει το slack στο ux του. :) αλλα ειναι μονο chat αυτο...

Εγω εχω βαλει και το bot να πετιέται και να λέει βλακείες. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
neundex
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neundex » 15 Ιαν 2015 09:18

Ένα απο τα βασικά καλά του είναι τα integrations που έχει. πχ βάζεις Trello, Dropbox + GitHub κι έχεις όλο το project, όλη την επικοινωνία με τον πελάτη σε ένα μέρος. Βασικό. Με δυνατότητα αναζήτησης σε όλο το ιστορικό. Δεν χάνεσαι σε email: που έστειλε αυτό τότε; πότε μου είπε το άλλο; κ.ο.κ. Τα έχεις όλα μαζεμένα σε ένα μέρος.

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 12 Φεβ 2015 18:26

Όταν δουλεύω στο πισι, γιατί να πιάνω το κινητό μου να συννενοηθώ; εαν δεν βγεί για Desktop και Mac, δεν έχει νόημα... Slack λοιπόν...

Εσύ neundex, έχεις την free έκδοση;

Άβαταρ μέλους
neundex
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neundex » 12 Φεβ 2015 19:10

ναι την free η οποία -προς το παρόν τουλάχιστον- με καλύπτει μια χαρά. νομίζω πάντως, πως το @Work είναι διαθέσιμο και μέσα από τις σελίδες του fb. δεν τρέχει μόνο σαν mobile εφαρμογή. οπότε μπορείς να το χρησιμοποιείς κανονικά μέσα από browser. Τώρα στο κατα πόσο θα έφτιαχναν desktop app, όπως έχει το slack δεν ξέρω, αλλά δεν το βλέπω και πολύ πιθανό..

makis902

Δημοσίευση από makis902 » 08 Μαρ 2015 21:29

Μα γιατί πρέπει για όλα ο κάθε άνθρωπος να έχει λογαριασμό σε κάποιο social media και γιατί και ο κάθε εργαζόμενος έτσι πως πάει το πράμα ;

Θέλω να πω ποιά είναι η ανάγκη να γίνεται αυτό ; Είμαι τόσο αντικοινωνικός μήπως ; Δεν μπορούμε την επικοινωνία αυτή να την κάνουμε άνετα μέσω email skype και άλλων παρά πρέπει να δίνουμε όλα μας τα στοιχεία και να περιγραφόμαστε στο κάθε κοινωνικό δίκτυο κάθε φορά ;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Μαρ 2015 18:41

makis902 έγραψε:Μα γιατί πρέπει για όλα ο κάθε άνθρωπος να έχει λογαριασμό σε κάποιο social media και γιατί και ο κάθε εργαζόμενος έτσι πως πάει το πράμα ;

Θέλω να πω ποιά είναι η ανάγκη να γίνεται αυτό ; Είμαι τόσο αντικοινωνικός μήπως ; Δεν μπορούμε την επικοινωνία αυτή να την κάνουμε άνετα μέσω email skype και άλλων παρά πρέπει να δίνουμε όλα μας τα στοιχεία και να περιγραφόμαστε στο κάθε κοινωνικό δίκτυο κάθε φορά ;
Thank god! Δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι! :D

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 12 Μαρ 2015 14:01

Είναι λίγο πιο άμεση η επικοινωνία. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ...
Έχω κόσμο που βλέπει τα emails του μια φορά το πρωί και πρέπει να τον πάρεις τηλέφωνο να του πεις να ξαναδεί κάτι που του έστειλες. Για skype κτλ δεν το συζητάμε. Οπότε του στέλνεις ένα μήνυμα στο fb που το βλέπει και στο κινητό του και κάνεις την δουλειά σου.
Ε μετά μαθαίνεις και κανά νέο αντί να μπαίνεις σε 2-3 δημοσιογραφικά, χαζεύεις και με καμιά φωτογραφία φίλου που πήγε διακοπές.

Το σκοπό του δηλαδή τον έχει πιάσει. Μπαίνεις σε ένα site και τα έχεις όλα. Επικοινωνία με φίλους, οικογένεια, συνεργάτες. Ενημέρωση, χάζεμα.

Τώρα το σε τι βαθμό θα εκθέσεις τον εαυτό σου, είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης