Δημιουργία ιστοσελίδας & αναζήτηση εταιρειας δημιουργίας ιστοσελίδων

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 15 Ιαν 2015 20:57

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι να δημιουργήσω μια δική μου ιστοσελίδα...
Εχω διάβάσει κάποια πράγματα για να ενημερωθώ αλλα εχω κάποιες απορίες.
Διάβασα το θέμα σας «επιτυχημένα websites» αλλα τελικά δεν κατάλαβα.

1)Τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να εχει επιτυχία το site μου?
Εγω θέλω να κρατήσω το πελατολόγιο που εχω αλλα και να αποκτήσω επιπλέον πελατολόγιο?

2) Πόσο καιρο κάνει να ανέβει ένα site στις μηχανές αναζήτησης? (καλώς ή κακώς στηριζόμαστε σε αυτές) και τι παίζει ρόλο τελικά (πέρα απο το περιεχόμενο) για να ανέβεις κατάταξη?
για παράδειγμα εχω βρει αυτα τα δύο site μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο ο ένας ειναι στην πρώτη σελίδα και ο άλλος στην τρίτη εφόσον στον κώδικά τους εχουν το ίδιο title? τη λέξη «τέντες»

http://www.prodromidis.gr/
http://www.eval.gr/ProductCategory/177/ ... ΗΜΑΤΑ_ΤΟΥΣ

3)Τι θα πρέπει να προσέξω ώστε να επιλέξω τη σωστή εταιρεία που θα μου κάνει τη δουλειά που θέλω?

4) Πόσο καιρο χρειάζεται ένα site για να ανέβει?

ευχαριστω...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Ιαν 2015 12:45

4. Τι site είναι;

3. Θα πρέπει να προσέξεις τους πελάτες της και τις δουλειές της.

2. Πολύ καιρό. Αν είσαι τυχερός και κανείς δεν ασχολείται με το αντικείμενο σου, λιγότερο καιρό.
Παίζουν ρόλο η παλαιότητα του site, το πόσο σωστά είναι γραμμένο, το περιεχόμενο του και το σε πόσες άλλες σημαντικές για το google ιστοσελίδες το site σου αναφέρεται.

1. Πρέπει καταρχήν να έχει επιτυχία το προϊόν σου. Από εκεί και πέρα, πρέπει το site σου να μη δημιουργεί προβλήματα στους πελάτες σου. Να βρίσκουν αυτό που θέλουν γρήγορα και να παίρνουν όλη την πληροφορία που ψάχνουν. Πρέπει να δείχνει ότι μπορεί κάποιος να το εμπιστευτεί και ότι δεν είναι απάτη.

Οι ενέργιες που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι να μάθεις περισσότερα για το πως είναι ένα καλό site, ώστε να έχεις μια εικόνα για αυτό που θέλεις να κάνεις. Μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν. Π.χ. το eshop.gr είναι ένα site με επιτυχία, αλλά αν κάνεις κι εσύ το ίδιο θα αποτύχει. Γιατί;
Πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ποια websites και σε ποιες κατηγορίες λειτουργούν και γιατί.
Γίνονται πραγματάκια

pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 16 Ιαν 2015 13:30

[quote

Οι ενέργιες που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι να μάθεις περισσότερα για το πως είναι ένα καλό site, ώστε να έχεις μια εικόνα για αυτό που θέλεις να κάνεις. Μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν. Π.χ. το eshop.gr είναι ένα site με επιτυχία, αλλά αν κάνεις κι εσύ το ίδιο θα αποτύχει. Γιατί;

•Από που μπορω να ενημερωθώ και να μάθω οσο το δυνατόν περισσότερα για το πως ειναι ενα καλό site μέχρι στιγμής εχω διάβάσει και ξέρω
οτι χρειάζομαι ένα καλό περιεχόμενο, λέξεις κλειδι'α, Seo κτλ.

•Επειδή δεν εχω καθόλου εμπερία στο χώρο πως θα καταλάβω οτι ο δημιουργός της ιστοσελίδας μου ειναι το κατάλληλο άτομο που θα μου δημιουργήσει μια ιστοσελίδα καλή και που θα εξυπηρετήσει τελικά το σκοπό της.

[/quote]Πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ποια websites και σε ποιες κατηγορίες λειτουργούν και γιατί.[/quote]
πως το κανω αυτο?

ΑΥτό που θέλω να κάνω εχει απήχηση στο χώρο μου (διαφήμηστής) και εχει και ανταγωνισμό δεν θα μόνος μου! Εχω ανταγωνιστές.

pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 16 Ιαν 2015 13:39

ALR έγραψε:4. Τι site είναι;

3. Θα πρέπει να προσέξεις τους πελάτες της και τις δουλειές της.

2. Πολύ καιρό. Αν είσαι τυχερός και κανείς δεν ασχολείται με το αντικείμενο σου, λιγότερο καιρό.
Παίζουν ρόλο η παλαιότητα του site, το πόσο σωστά είναι γραμμένο, το περιεχόμενο του και το σε πόσες άλλες σημαντικές για το google ιστοσελίδες το site σου αναφέρεται.

1. Πρέπει καταρχήν να έχει επιτυχία το προϊόν σου. Από εκεί και πέρα, πρέπει το site σου να μη δημιουργεί προβλήματα στους πελάτες σου. Να βρίσκουν αυτό που θέλουν γρήγορα και να παίρνουν όλη την πληροφορία που ψάχνουν. Πρέπει να δείχνει ότι μπορεί κάποιος να το εμπιστευτεί και ότι δεν είναι απάτη.

Πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ποια websites και σε ποιες κατηγορίες λειτουργούν και γιατί.
ALR έγραψε:4. Τι site είναι;
παίζει μεγάλο ρόλο? Διαφημιστικό site θα είναι. Θα προβάλονται επιχειρήσεις μεσω του site μου.
ALR έγραψε:3. Θα πρέπει να προσέξεις τους πελάτες της και τις δουλειές της..
τι ακριβώς εννοείς? τις επιχειρήσεις αυτές δεν τις ξέρω τυχαία τις επέλεξα.
ALR έγραψε:Παίζουν ρόλο η παλαιότητα του site, το πόσο σωστά είναι γραμμένο, το περιεχόμενο του και το σε πόσες άλλες σημαντικές για το google ιστοσελίδες το site σου αναφέρεται.
Οταν λες σημαντικές ιστοσελιδες αναφέρεσαι στο pagerank? Πως μπορώ να μαθω το pagerank για να επιλέξω σε ποια σελίδα θα βάλω λινκ?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Ιαν 2015 02:14

Ναι παίζει μεγάλο ρόλο το τι site θα είναι για να ξέρεις σε πόσο καιρό θα γίνει. Άλλο χρόνο θέλει ένα blog, άλλο χρόνο το cnn.

Εννοώ ακριβώς αυτό που γράφω. Google κατασκευή ιστοσελίδων ή web design, άνοιξε 50 tabs και δες τους πελάτες της κάθε εταιρίας και τις δουλειές της και αν σου κάνουν. Αν σου κάνουν και έχεις λεφτά να τους πληρώσεις πρσέλαβε τους.
Αν δεν ξέρεις να κρίνεις πως είναι ένα καλό site τότε πρέπει να βρεις έναν άνθρωπο που ξέρει και να σε βοηθήσει. Ξεχνα seo και λέξεις κλειδιά προς το παρών. Συγκεντρώσου σε επιτυχημένα παραδείγματα σελίδων που κάνουν ότι θέλεις να κάνεις κι εσύ. Άνοιξε πάλι 50 tabs και άρχισε να σημειώνεις features που σου αρέσουν. Χρησιμοποίησε τα, δες τη διαδικασία, δες ποιο σε δυσκολεύει στη χρήση, ποιο σου βγάζει τα αποτελέσματα που θέλεις κτλ. Γράψτα όλα και μετά θα έχεις μια λίστα με αυτά που θέλεις να έχει η δικιά σου σελίδα.δ

Όταν λέω σημαντικές ιστοσελίδες αναφέρομαι σε παλιά αξιόλογα ενεργά sites που μάλλον δεν μπορείς να βάλεις χωρίς χρήματα το link σου. Google pagerank checker και διάλεξε ένα από τα 1000 εργαλεία για έλεγχο του pagerank.
Γίνονται πραγματάκια

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 17 Ιαν 2015 10:01

ALR έγραψε:Άνοιξε πάλι 50 tabs και άρχισε να σημειώνεις features που σου αρέσουν. Χρησιμοποίησε τα, δες τη διαδικασία, δες ποιο σε δυσκολεύει στη χρήση, ποιο σου βγάζει τα αποτελέσματα που θέλεις κτλ. Γράψτα όλα και μετά θα έχεις μια λίστα με αυτά που θέλεις να έχει η δικιά σου σελίδα.
Δεν χρειάζεται να βάλεις όλα τα features που θα δεις στις άλλες σελίδες. Αλλιώς θα γεμίσεις ένα site με ζώδια/καιρό/αθλητικά/εξώφυλλα/κουμπιουτεράκι/sliders/banners/popups κλπ :)

pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 20 Ιαν 2015 16:39

ALR έγραψε:Ναι παίζει μεγάλο ρόλο το τι site θα είναι για να ξέρεις σε πόσο καιρό θα γίνει. Άλλο χρόνο θέλει ένα blog, άλλο χρόνο το cnn.

Εννοώ ακριβώς αυτό που γράφω. Google κατασκευή ιστοσελίδων ή web design, άνοιξε 50 tabs και δες τους πελάτες της κάθε εταιρίας και τις δουλειές της και αν σου κάνουν. Αν σου κάνουν και έχεις λεφτά να τους πληρώσεις πρσέλαβε τους.
Αν δεν ξέρεις να κρίνεις πως είναι ένα καλό site τότε πρέπει να βρεις έναν άνθρωπο που ξέρει και να σε βοηθήσει. Ξεχνα seo και λέξεις κλειδιά προς το παρών. Συγκεντρώσου σε επιτυχημένα παραδείγματα σελίδων που κάνουν ότι θέλεις να κάνεις κι εσύ. Άνοιξε πάλι 50 tabs και άρχισε να σημειώνεις features που σου αρέσουν. Χρησιμοποίησε τα, δες τη διαδικασία, δες ποιο σε δυσκολεύει στη χρήση, ποιο σου βγάζει τα αποτελέσματα που θέλεις κτλ. Γράψτα όλα και μετά θα έχεις μια λίστα με αυτά που θέλεις να έχει η δικιά σου σελίδα.δ

Όταν λέω σημαντικές ιστοσελίδες αναφέρομαι σε παλιά αξιόλογα ενεργά sites που μάλλον δεν μπορείς να βάλεις χωρίς χρήματα το link σου. Google pagerank checker και διάλεξε ένα από τα 1000 εργαλεία για έλεγχο του pagerank.

ακριβώς αυτο ψάχνω ενα ανθρωπο να μου φτιάξει ενα καλό site και φυσικά να ξέρει να με βοηθήσει για να το ανεβάσουμε. Ο ανταγωνισμός σε αυτο που θέλω να κανω ειναι πολύ μεγάλος (ετσι τουλάχιστον το βλέπω εγω)

Με λίγα λογια πρέπει να μπω σε ιστοσελίδες να δω δουλειές τους και στη συνέχεια αν μου αρέσουν να τους προσεγγίσω για τη δημιουργία της δικής μου ιστοσελίδας έτσι?

απο τιμές τι παίζει γενικά στην αγορά γιατι με μια εταιρεία που μίλησα μου ειπαν για 6000- 7000€

:-?

pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 20 Ιαν 2015 16:40

ALR έγραψε:Ναι παίζει μεγάλο ρόλο το τι site θα είναι για να ξέρεις σε πόσο καιρό θα γίνει. Άλλο χρόνο θέλει ένα blog, άλλο χρόνο το cnn.

ακριβώς αυτο ψάχνω ενα ανθρωπο να μου φτιάξει ενα καλό site και φυσικά να ξέρει να με βοηθήσει για να το ανεβάσουμε. Ο ανταγωνισμός σε αυτο που θέλω να κανω ειναι πολύ μεγάλος (ετσι τουλάχιστον το βλέπω εγω)

Με λίγα λογια πρέπει να μπω σε ιστοσελίδες να δω δουλειές τους και στη συνέχεια αν μου αρέσουν να τους προσεγγίσω για τη δημιουργία της δικής μου ιστοσελίδας έτσι?

απο τιμές τι παίζει γενικά στην αγορά γιατι με μια εταιρεία που μίλησα μου ειπαν για 6000- 7000€

:-?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 21 Ιαν 2015 00:36

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι η ιστοσελίδα σου οπότε δεν μπορώ να σου γράψω πόσο κάνει στο περίπου. Πρέπει να γράψεις αναλυτικά τι θα ήθελες να περιέχει και πως θα ήθελες να λειτουργεί.

Πρέπει να μπεις σε ιστοσελίδες να δεις δουλειές και μετά αν είσαι ικανοποιημένος να τους στείλεις αυτό που σου γράφω πιο πάνω ώστε να σου στείλουν κόστος και χρόνο.
Γίνονται πραγματάκια

pinguin

Δημοσίευση από pinguin » 23 Ιαν 2015 02:16

τα social media βοηθάνε μια ιστοσελίδα να ανέβει κατάταξη? Αν ναί ειναι απο τους σημαντικους παράγοντες για να ανέβει μια ιστοσελίδα? Ρωτάω για να ξέρω αν στη σελίδα μου θα πρέπει να βάλω link

facebook, twitter, pinterest, linkedin,google+,

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 23 Ιαν 2015 16:24

Θεωρητικά κάθε αναφορά στη σελίδα σου βοηθά. Τώρα ακόμα κι αν ένα νέο social network δεν βοηθά με το link του, βοηθά για να γίνει συζήτηση γύρω από τη σελίδα σου, που αυτό με τη σειρά του βοηθά στο να γίνει πιο γνωστή και να γίνει κάποια στιγμή μια αναφορά ή μια συζήτηση σε ένα site που βοηθάει :)

Οπότε, αν έχεις ενεργά social media profiles τότε βάλτα.
Ενεργά social media profiles = που ποστάρουν τακτικά πράγματα που ενδιαφέρουν κάπως, κάποιους.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες