windows 7 64bit αλλαγή σε 32bit

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
dimigo

Δημοσίευση από dimigo » 21 Ιαν 2015 18:37

Μετά από έρευνα αγοράς αποφάσισα ο νέος υπολογιστής να έχει windows 7 64bit, ενώ ο παλιός είχε xp (32bit). Μέγα λάθος!!! Δε λέω, σταθερός αλλά εδώ και δυο μήνες μου έχει βγει το λάδι με τις παλιές εφαρμογές (32bit) που έχω και κάποιες δεν τρέχουν... Σήμερα δε που χρειάστηκα κάποια clipart από μια συλλογή που είχα, διαπίστωσα ότι η προεπισόκηση του προγράμματος δεν έτρεχε...

Με τα αυτιά κατευασμένα σκέφτομαι αν υπάρχει τρόπος να γυρίσω στην 32bit έκδοση. Στο κατάστημα που το αγόρασα σεν γνώσιζαν να μου πουν κάτι. Γνωρίζετε αν γίνεται μέσω της microsoft και πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 21 Ιαν 2015 19:05

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αναβάθμιση ή υποβάθμιση. Πρέπει να εγκαταστήσεις ξανά τα windows 32bit.
Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί τα περισσότερα (μην πω και όλα) 32bit προγράμματα τρέχουν στα 64bit. Γράψε μας εδώ με ποια προγράμματα είχες πρόβλημα και ίσως μπορέσουμε να εντοπίσουμε κάποιο άλλο πρόβλημα που έχεις ή να σου συστήσουμε καινούρια προγράμματα για να κάνεις την ίδια δουλειά (σε περίπτωση που χρησιμοποιείς τίποτα απαρχαιωμένα).

EDIT: Τα προγράμματα τα έκανες install ξανά στο καινούριο μηχάνημα από την αρχή;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

dimigo

Δημοσίευση από dimigo » 21 Ιαν 2015 19:13

Αυτό που με προβλημάτισε σήμερα είναι μια συλλογή clipart από τον Κλειδάριθμο, αρκετά παλιά. Ναι μεν δεν εγκαθίσταται στον υπολογιστή αλλά βρήκα ότι μπορείς να κάνεις προεπισκόπηση των αρχείων... έκανα την δουλειά μου με αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αλλά και πάλι θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις τα windows (όταν κάποια στιγμή κάνω format). Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την microsoft.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 21 Ιαν 2015 19:16

Όταν κάνεις φορμάτ μπορείς να βάλεις ότι θέλεις φυσικά. Αν εννοείς να σου αντικαταστήσουν αυτά που αγόρασες δεν έχω ιδέα.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Ιαν 2015 18:55

Με ελάχιστες εξαιρέσεις τα Windows 64bit μπορούν να τρέξουν κανονικά 32bit εφαρμογές.

http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... =windows-7
Can I run 32-bit programs on a 64-bit computer?

Most programs designed for the 32-bit version of Windows will work on the 64-bit version of Windows. Notable exceptions are many antivirus programs.

Device drivers designed for the 32-bit version of Windows don't work on computers running a 64-bit version of Windows. If you're trying to install a printer or other device that only has 32-bit drivers available, it won't work correctly on a 64-bit version of Windows. To learn how to check for drivers, see Update a driver for hardware that isn't working properly or go to the device manufacturer's website. You can also get information about drivers by going to the Windows 7 Upgrade Advisor webpage.
Σε κάθε περίπτωση το να πας σε 32bit είναι υποβάθμιση και αργά ή γρήγορα θα το μετανιώσεις.
64bit είναι πλέον το στάνταρ και αν χρειαστείς πχ παραπάνω από 4GB Ram κλπ δεν μπορείς να παίξεις με 32bit.

Από εκεί και πέρα, έχεις δοκιμάσει την εφαρμογή που λες σε Windows 7 32bit;
Είσαι σίγουρος ότι τρέχει και ότι το πρόβλημα είναι τα 64bit και όχι τα Windows 7 γενικά;

Τι εφαρμογή είναι αυτή που θες να τρέξεις;
Επίσης τα clipart δεν είναι εφαρμογές αλλά αρχεία εικόνων στην ουσία. Δεν έχουν να κάνουν με το πόσα Bit είναι το λειτουργικό.

Παρόλαυτα τα windows 7 έχουν το λεγόμενο Compatibility mode όπου μπορεί να ξεγελάσουν το πρόγραμμα ότι τρέχει ακόμα και σε Windows 95.
Κάνεις δεξί κλικ στο πρόγραμμα/shortcut που θες να τρέξεις, πας στο tab compatibility και επιλέγεις μία παλιότερη έκδοση windows να δεις αν έτσι θα τρέξει.

Εναλλακτικά αν δεν γνωρίζεις αν με Windows 7 32bit θα τρέξει (μιας και είπες προέρχεσαι από WinXP) μπορείς να στήσεις ένα windows 7 32bit Virtual Machine στο PC σου να δεις αν θα τρέξει εκεί πριν αρχίσεις τα φορμάτ και τις αλλαγές.

dimigo

Δημοσίευση από dimigo » 23 Ιαν 2015 10:17

Τα προγράμματα που έχω και δεν εγκαθιστούνται είνα δυο λεξικά και μια συλλογή clipart. Το ένα λεξικό και το clipart τρέχουν από το CD και κάνω την δουλειά μου... Με μια πιο ψύχραιμη ματιά και τις απαντήσεις σας θα τα χρησιμοποιώ έτσι. Πάντως θα ήταν καλή τακτική να υπήρχε η δυνατότητα να σου παρέχονται και οι δυο εκδόσεις και να επιλέγεις την έκδοση που θα εγκαταστήσεις!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Ιαν 2015 17:54

Πάντως για να τελειώσει η σύγχυση το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα bit που υποστηρίζει το λειτουργικό όσο η έκδοση. Πολλά προγράμματα που είχαν φτιαχτεί για XP δεν παίζουν σε νεότερα όπως και το αντίστροφο.

Έχω πελάτη που έχει ακόμα windows 98 σε ένα PC γιατί δουλεύει ένα παλιό τυπογραφικό μηχάνημα με αυτό, δεν το έχει για καθημερινή χρήση ή για internet, έχει άλλο pc για τις υπόλοιπες δουλειές. Σίγουρα το να έχεις πολλά PC δεν είναι λύση για όλους αλλά είτε μπορείς να βρεις πιο καινούριες εκδόσεις των προγραμμάτων σου ή μπορείς να τρέξεις και virtual xp 32bit μέσα από τα 7. πχ http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-18 ... albox.html
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Φεβ 2015 14:01

Χαιρετώ πολύ την καλή παρέα! :D
Γιάννη, εμένα τα Windows 7, 64bit-α έχουν πρόβλημα με drivers για κάποια εκτυπωτικά LASER. (Δεν είναι και πεντακαίνουργα... τα μηχανήματα) Όμως λειτουργούν άψογα μόνα τους (π.χ. ως φωτοτυπικά B/W), όπως επίσης και σε μηχανήματα με 32bit-α λειτουργικά.

Ο κατασκευαστής τους όμως, θέλοντας να εξαναγκάσει σε αγορά καινούργιου, δεν βγάζει drivers για 64bit-α λειτουργικά.

Το PC είναι αναγκασμένο να λειτουργεί με Windows 7, 64bit-α, λόγω ανάγκης χρήσης-διαχείρισης μεγάλης RAM.
Η ερώτηση μου θα είναι σαφής: Μπορεί να 'τρέξει' virtual Windows XP, ή/και Windows 7, 32bit-α;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Φεβ 2015 14:05

Όλα τα μοντέρνα PC (τουλάχιστον 4ετίας) υποστηρίζουν Virtualization χωρίς κανένα πρόβλημα.

Διάλεξε τι σε βολεύει (VMware workstation, Virtualbox κλπ) και κάνε παιχνίδι ;)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 16 Φεβ 2015 22:23

Επίσης για ασπρόμαυρη εκτύπωση μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον generic printer driver και να εκτυπώνει σε raw.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Φεβ 2015 20:12

Νά' στε καλά ρε παλληκάρια! Χίλια ευχαριστώ για τα φώτα σας.
Καλές Απόκριες, Καθαρή Δευτέρα σε όλους! :pint: :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Μαρ 2015 18:12

πραγματι παρα πολλα προγραμματα και πολλα παιχνιδια δεν παιζουν ακομα στα 64αρια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες