Cloud Hosting

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
exploder

Cloud Hosting

Δημοσίευση από exploder » 26 Ιαν 2015 20:43

Γειά σε όλους ψάχνω εδώ και λίγες ημέρες εναν CLOUD hoster ετσι ώστε να σηκώσω 1 eshop για αρχή και μέχρι τέλος του χρόνου αλλα 2.
Tα eshop θα μου είπαν οτι πρέπει να είναι στην Αμερική έτσι ωστε να ανοίγουν ποιο γρήγορα εκεί μιας και το αγοραστικό μου κοινό θα είναι προς τα εκεί.
Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια όπως επίσης να μου πείτε για ποιον λόγο η rackspace που κοιτάζω τώρα μου ζητάει 150€/μήνα http://www.rackspace.com/cloud/sites
Ενώ το παπακι μου ζητάει 13,45€/μήνα τι είναι αυτό που μου δίνει η άλλη εταιρία και το χρεώνει ΤΟΣΟ ακριβά σε σχέση με το παπακι δεν εχω καταλάβει, όπως επίσης και εδώ http://wpengine.com/ τα ίδια και τρομερά ανεβασμένες τιμές.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Cloud Hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιαν 2015 11:50

1) Γιατί πρέπει να είναι cloud; Αν είναι κλασικό hosting και από πάνω βάλεις ένα CDN δεν σε καλύπτει;
2) Αν χρησιμοποιήσεις CDN δεν παίζει τόσο ρόλο που θα είναι το hosting
3) Η διαφορά στην τιμή οφείλεται στο ότι η rackspace παρέχει cloud computing ενώ το papaki cloud storage
4) γιατί wordpress?
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

exploder

Cloud Hosting

Δημοσίευση από exploder » 27 Ιαν 2015 12:06

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση ,
1. cloud επέλεξα γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με το CDN και γιατί όλοι οι hosters το προτείνουν ώς καλύτερο, πέρα από αυτά δεν έχω κάποιο άλλο λόγο και δεν γνωρίζω αν το CDN είναι πραγματικά καλύτερο.
2.Όταν λες cloud computing μπορείς να μου πεις με ποιο απλά λόγια θέλεις να μου πεις οτι εκει παίρνω ολόκληρο server και τον στήνω εγώ όπως θέλω; κάτι σαν το windows azzure ας πούμε;
3. Wordpress γιατί έχω καταλήξει σε κάποιο tamplate το οποίο θέλω να δουλέψω θα έχω θέμα;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Cloud Hosting

Δημοσίευση από giannis17 » 27 Ιαν 2015 12:27

1. Οι hosters το προτείνουν γιατί θέλουν να πουλήσουν αλλά στην πραγματικότητα οι hosters με πραγματικό cloud είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Δεν υπάρχει σύγκριση με το CDN είναι 2 διαφορετικές υπηρεσίες για 2 διαφορετικές δουλειές. Το CDN μοιράζει τα στατικά αρχεία σε servers ανά τον κόσμο και να παραδίδει κάθε φορά από τον κοντινότερο (και πιο γρήγορο). Το cloud computing λόγω του κόστους της υποδομής βγαίνει αρκετά ακριβά να κατανεμηθεί ανά την υδρόγειο και μόνο 3 εταιρίες έχουν τέτοια υποδομή ούτως ή άλλως.
2. Αυτό που προσφέρει το cloud computing είναι οτι κατανέμει όλη τη δουλειά του server (όχι μόνο τα στατικά αρχεία) σε πολλά μηχανήματα, προτείνεται για εφαρμογές με μεγάλες αλλά όχι σταθερές απαιτήσεις επειδή ακριβώς δεν υπάρχει όριο στο πόσα request μπορεί αν εξυπηρετήσει αυτό είναι καλό καθώς πληρώνεις όσα resources χρησιμοποιείς χωρίς να σε νοιάζει αν θα αντέξει ο server. To windows azure είναι μια από αυτές τις υπηρεσίες.
3. Θέμα δεν θα έχεις απλά το wordpress επειδή είναι στοχευμένο στο blogging τρώει αρκετά resources για να γίνει καλό eshop με αποτέλεσμα να βγαίνει πιο βαρύ κι από magento στο τέλος. Αν οι σελίδες που θα φτιάξεις θα είναι καθαρά eshop χωρίς πολλά πολλά (αρθρογραφία κυρίως) τότε καλύτερα να επιλέξεις μια καθαρή commerce πλατφόρμα όπως το Magento/Opencart/Prestashop όπου κι εκεί υπάρχουν πολύ αξιόλογα template (όχι τόσα όσο στο wordpress και όχι free βέβαια). Ποτέ δεν ξεκινάς με γνώμονα το template, πάντα ξεκινάς με απαιτούμενες λειτουργίες (plugins), μετά resources και στο τέλος διαλέγεις template.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

exploder

Cloud Hosting

Δημοσίευση από exploder » 29 Ιαν 2015 12:35

Πιο αξιόπιστο cloud hoster μου προτείνεται σύμφωνα με αυτό που θέλω να κάνω;
Και επίσης αν είναι ευκολο πείτε μου αν εχει όντως νόημα να είναι στο εξωτερικό η όχι εφόσων θέλω να δουλέψω με τους ξένους.
Επίσης θα χρειαστώ στατική ΙΡ μπορώ να ενεργοποιήσω CDN όποτε παραστεί ανάγκη;

Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες