Επιλογή καλύτερης σχολής WEB DESIGN και DEVELOPMENT

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
billyiacoumidis

Δημοσίευση από billyiacoumidis » 01 Φεβ 2015 23:02

Καλησπέρα! Θέλω να παρακολουθήσω μια σχολή Web Design και μετά από έρευνα κατέληξα στις εξής 2 επιλογές: 1. ΑΚΤΟ και 2.INTERGRAPHICS ! Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατευθύνει και να με βοηθήσει στην επιλογή μου; Δεν είμαι του χώρου και τα δίδακτρα των δύο σχολών έχουν μεγάλη διαφορά, κάτι το οποίο με παραξενεύει και με βάζει σε σκέψεις! Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο ! :D :D :D

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Φεβ 2015 23:17

Ελπίζω να ξέρεις Αγγλικά.

Αν έχεις 25 δολλάρια το μήνα, η καλύτερη σχολή είναι το http://teamtreehouse.com/

Θα σου μάθει καλύτερο web design και development και από τις 2 σχολές που προανέφερες.
Γίνονται πραγματάκια

billyiacoumidis

Δημοσίευση από billyiacoumidis » 01 Φεβ 2015 23:46

καλησπερα ευχαριστω θα το χρησιμοποιησω αργοτερα προς το παρων θελω να εχω ενα πτυχιο αναγνωρισμενο απο το κρατοσ για ευρεση δουλειας

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Φεβ 2015 01:47

Web designer για το κράτος;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

billyiacoumidis

Δημοσίευση από billyiacoumidis » 02 Φεβ 2015 02:55

Καλησπέρα δεν θέλω γιατo κράτος απλά ρωτάω αν ξέρετε από αυτές τις δυο σχολές ποια ειναι η καλύτερη!!!! γιατί θέλω να σπουδασω. Και θέλω να ειναι πιστοποιημένες από το κράτος!!! απλά τα πράγματα γιατί άλλο το Σεμηναριο και άλλο το πτυχίο από ΙΕΚ και μετά master μην γελιόμαστε και αν ξέρετε κάποιο κολέγιο που μπορώ να πάω αντί Για τα δυο ΙΕΚ!!! καλό θα ειναι γιατί από κολέγιο γλητωνω κ την πιστοποιήσει του κράτους κοινώς δεν δεινω εξετάσεις ευχαριστω και αν ξερει καπιος πιο ειναι καλητερο απο αυτα τα δυο θα ημουν ευνομον

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 02 Φεβ 2015 09:38

Καλά κάνεις και θες να σπουδάσεις και φυσικά το master είναι χρήσιμο, η ερώτηση όμως είναι η εξής: Θες να γίνεις web designer? αν ναι, η αγορά δε ζητάει πτυχίο αλλά γνώσεις και ενδεχομένως εμπειρία και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει αυτό, οι εναλλακτικές που σου είπαν είναι καλύτερες. Βρες αγγελίες για web designer και δες τα κριτήρια.

Αν θες να βγάλεις συμπέρασμα για το ποια από τις 2 σχολές κάνει καλύτερη δουλειά σε αυτό το κομμάτι, ζήτα περισσότερες πληροφορίες: τα μαθήματα που θα κάνεις, τα ονόματα των καθηγητών είναι μια πολύ καλή αρχή για μελέτη.

Cretan1986

Δημοσίευση από Cretan1986 » 02 Φεβ 2015 13:08

ΙΕΚ και μετά master; Έχω χάσει κάτι;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Φεβ 2015 14:06

billyiacoumidis έγραψε:Καλησπέρα δεν θέλω γιατo κράτος απλά ρωτάω αν ξέρετε από αυτές τις δυο σχολές ποια ειναι η καλύτερη!!!! γιατί θέλω να σπουδασω. Και θέλω να ειναι πιστοποιημένες από το κράτος!!! απλά τα πράγματα γιατί άλλο το Σεμηναριο και άλλο το πτυχίο από ΙΕΚ και μετά master μην γελιόμαστε και αν ξέρετε κάποιο κολέγιο που μπορώ να πάω αντί Για τα δυο ΙΕΚ!!! καλό θα ειναι γιατί από κολέγιο γλητωνω κ την πιστοποιήσει του κράτους κοινώς δεν δεινω εξετάσεις ευχαριστω και αν ξερει καπιος πιο ειναι καλητερο απο αυτα τα δυο θα ημουν ευνομον

Καταλαβαίνω πως οι γονείς είναι στην μέση, με τέτοιες κουβέντες :-)

Εάν θέλεις να σχοληθείς με τον μαγικό κόσμο του web, πρέπει να προσπαθήσεις να τους εξηγήσεις πως τα πράγματα, είναι λιγάκι διφορετικά!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Φεβ 2015 16:40

billyiacoumidis έγραψε:Καλησπέρα δεν θέλω γιατo κράτος απλά ρωτάω αν ξέρετε από αυτές τις δυο σχολές ποια ειναι η καλύτερη!!!! γιατί θέλω να σπουδασω. Και θέλω να ειναι πιστοποιημένες από το κράτος!!! απλά τα πράγματα γιατί άλλο το Σεμηναριο και άλλο το πτυχίο από ΙΕΚ και μετά master μην γελιόμαστε και αν ξέρετε κάποιο κολέγιο που μπορώ να πάω αντί Για τα δυο ΙΕΚ!!! καλό θα ειναι γιατί από κολέγιο γλητωνω κ την πιστοποιήσει του κράτους κοινώς δεν δεινω εξετάσεις ευχαριστω και αν ξερει καπιος πιο ειναι καλητερο απο αυτα τα δυο θα ημουν ευνομον
1. Ορθογραφία.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με κάτι που έχει τη λέξη design μπροστά ή πίσω, γίνε καλύτερος στην ορθογραφία σου.

2. Αγγλικά. Αν δεν ξέρεις Αγγλικά, τσάμπα μιλάμε.

3. Η AΚTO ως κολλέγιο είναι καλύτερη από οποιοδήποτε ΙΕΚ.

4. ΔΕΝ χρειάζεσαι πιστοποίηση από το κράτος για εργαστείς ως web designer. Δεν γελιόμαστε.
Ξύπνα όσο είναι καιρός. Κανείς δεν θα σε προσλάβει. Κανείς δεν έχει δουλειά να σου δώσει. Δες που ζεις. Οι δουλειές είναι ελάχιστες. Για να βρεις μια από αυτές πρέπει να έχεις εμπειρία και να είσαι καλός.

5. Αν θέλεις να πάρεις βασικές γνώσεις οπτικής επικοινωνίας, οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο web design, ΑΚΤΟ.

6. ΞΕΧΝΑ τι είναι καλύτερο από πλευράς πτυχίου. Το μόνο που πρέπει να σε ενδιαφέρει έιναι τι είναι καλύτερο από πλευράς γνώσεων.

7. Ξέχνα την πιστοποίηση.

8. Ξέχνα το πτυχίο :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Φεβ 2015 17:20

9. Google University & Portfolio :p

leda

Δημοσίευση από leda » 03 Φεβ 2015 11:14

Καλημέρα, εν μέρει θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, θα πρέπει να γνωρίζεις καλά αγγλικά, ορθογραφία κτλ και να έχεις κάποια εμπειρία, πρωτότυπες ιδέες για να γίνεις ένας καταξιωμένος web designer.
Θα διαφωνήσω όμως στο θέμα της πιστοποίησης και του πτυχίου. Καλό είναι όσο είσαι νέος να έχεις μία πιστοποίηση απο ΙΕΚ έστω, ένα πτυχίο εάν θέλεις να προχωρήσεις επαγγελματικά, γιατί μη γελιόμαστε, οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρίες ζητούν πτυχίο πέρα από το πορτφολιο που έχει ο καθένας.
Εγώ θα σου πρότεινα να πας στο Ακμή που έχει τμήμα Web design, κοστίζει πολύ λιγότερο από την ΑΚΤΟ (για Intergraphics δεν γνωρίζω) και σου δίνει κάποια "εξτρα" τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις: Ξένη γλώσσα - επομένως μπορείς να τελειοποιήσεις τα αγγλικά σου εφόσον σε ενδιαφέρει και διάφορες πιστοποιήσεις όπως π.χ. της Apple για προγραμματα Mac. Ετσι γίνεσαι πιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας και σε δύο χρόνια έχεις τελειώσει και κάνεις και ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Φεβ 2015 13:06

Καμία εταιρία δεν δίνει αξία στις ΙΕΚ πιστοποιήσεις.
Έχω μια από αυτές (Πιστοποίηση) και ξέρω από προσωπική εμπειρία :)
Γίνονται πραγματάκια

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 03 Φεβ 2015 13:15

Ξαναγράφω για να το διαβάσουν όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να σπουδάσουν τώρα και να μην γίνουν σερβιτόροι μέχρι τα 50.

Σπουδάστε, πάρτε πτυχία για εσάς, για τη γνώση. Κυνηγήστε να μάθετε πράγματα είτε δίπλα σε καθηγητές είτε σε καλές σχολές.

Για εσάς. Όχι για το κράτος. Όχι για το χαρτί. Για να μάθετε πράγματα και να γίνετε καλύτεροι. Όχι για να έχετε ένα χαρτί που το ζητάει κάποια εταιρία.
Καμία εταιρία δεν ζητάει κανένα χαρτί πλέον. Ζητάνε εμπειρίες και αποδεδειγμένη γνώση.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 03 Φεβ 2015 13:53

Θα συμφωνήσω ότι το πτυχίο δεν χρειάζεται (Ίσως μόνο στην Ελλάδα για να εργαστείς σε εταιρία με βασικό μισθό). Στην πλειοψηφία των remote jobs που θα μπορούσε να εργαστεί ο καθένας, με κάποιες προυποθέσεις, τα βασικότερα ζητούμενα είναι:

α. Να γνωρίζεις τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί η πλατφόρμα που θα εργάζεσαι.

β. Portfolio

γ. Contribution to OpenSource (Github Accounts)

Στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν βλέπεις πουθενά πτυχίο ή ίσως να το δείς στα plus, αλλά σπάνια είναι προαπαιτούμενο.
Εικόνα

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 03 Φεβ 2015 14:42

leda έγραψε:Θα διαφωνήσω όμως στο θέμα της πιστοποίησης και του πτυχίου. Καλό είναι όσο είσαι νέος να έχεις μία πιστοποίηση απο ΙΕΚ έστω, ένα πτυχίο εάν θέλεις να προχωρήσεις επαγγελματικά, γιατί μη γελιόμαστε, οι περισσότερες ιδιωτικές εταιρίες ζητούν πτυχίο πέρα από το πορτφολιο που έχει ο καθένας.
Το πτυχίο είναι ένας τρόπος να φιλτράρουν οι εταιρείες τα βιογραφικά. Αν το βιογραφικό σου και η δουλειά σου είναι καλή δεν θα ασχοληθεί κανένας με αυτό. Επίσης, αν η εταιρεία δίνει τόση βάση στο πτυχίο, είναι λόγος για να μην πάει να εργαστεί στη συγκεκριμένη και να επιλέξει μια άλλη.
Για να μη γελιόμαστε λοιπόν, η βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης του ΙΕΚ δεν είναι τίποτα. Ούτε μετά το ΙΕΚ μπορείς να κάνεις master. Τα 2 χρόνια που θα φάει εκεί για να μάθει xml, flash, dreamweaver κλπ, μπορεί να τα αφιερώσει σε ηλεκτρονικά μαθήματα, τα οποία είναι στοχευμένα. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με ALR και Pesoner.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες