Raspberry Pi 2 με quad-core και 6 φορές πιο γρήγορο από πριν!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Φεβ 2015 12:59

Από σήμερα είναι διαθέσιμο το Raspberry Pi 2 με quad-core επεξεργαστή και συνολικά 6 φορές πιο γρήγορο από το Raspberry Pi B+.

Broadcom BCM2836 800MHz ARM Cortex-A7 quad-core processor with VideoCore IV dual-core GPU
GPU provides Open GL ES 2.0, hardware-accelerated OpenVG, and 1080p30 H.264 high-profile decode
GPU is capable of 1Gpixel/s, 1.5Gtexel/s or 24GFLOPs with texture filtering and DMA infrastructure
1GB LPDDR2 SDRAM
HD 1080p video output
Composite video (PAL/NTSC) output
Stereo audio output
10/100 BaseT RJ45 Ethernet socket
HDMI 1.3 & 1.4 video/audio socket
3.5mm 4-pole audio/composite video out jack socket
4 x USB 2.0 sockets
15-way MPI CSI-2 connector for Raspberry Pi HD video camera (775-7731)
15-way Display Serial Interface connector
MicroSD card socket
Boots from MicroSD card, running a new version of the Linux operating system
40-pin header for GPIO and serial buses (compatible with Raspberry Pi 1 26-pin header)
Power supply: +5V @ 2A via microUSB socket
Dimensions: 86 x 56 x 20mm
Firmware looks for add-on boards that comply with the HAT (Hardware Attached on Top) design rules. This allows the Raspberry Pi 2 Model B to set up the GPIO and load drivers to suit an expansion board automatically. For more information see: http://www.raspberrypi.org/introducing- ... y-pi-hats/
All RS-supplied Raspberry Pi 2 Model B boards are Made in the UK

http://www.theregister.co.uk/2015/02/02 ... i_model_2/

£22.85 http://uk.rs-online.com/web/p/processor ... s/8326274/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Φεβ 2015 18:25

αμέσως μετά ήρθε και η ανακοίνωση "Windows 10 Coming to Raspberry Pi 2" και θα είναι δωρεάν για την κοινότητα μέσω του προγράμματος Windows Developer Program for IoT.

http://blogs.windows.com/buildingapps/2 ... erry-pi-2/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 03 Φεβ 2015 09:44

Ακούγεται καλό νέο. Είχα σκοπό να αποκτήσω το πρώτο Raspberry Pi, όμως όταν το δούλεψα μου είχε φανεί πολύ αργό και έχασα το ενδιαφέρον μου.

ahepa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ahepa » 03 Φεβ 2015 16:09

Πάντως από Ελλάδα να το αγοράσεις πρέπει να δώσεις 50ευρώ, από Αγγλία είδα δεν έχει να το στείλουν Ελλάδα, οπότε αν έχεις δικό σου άτομο εκεί θα πληρώσεις με φόρο περίπου 25λίρες Αγγλίας και άλλες 10λίρες ταχυδρομικά οπότε πάλι στα 50ευρώ βγαίνει

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Φεβ 2015 19:08

Πολύ ενδιαφέρον η αναβάθμιση της CPU και της RAM.
Ίσως μπορεί να κάνει τίποτα πιο σοβαρό τώρα το Pi2 :P

Ωστόσο ουσιαστικά είναι οι μόνες αναβαθμίσεις σε σύγκριση με το B+
Τα υπόλοιπα είναι όλα ίδια.

Θα μου άρεσε να δω features όπως DDR3 Ram, on board SATA, Gigabit Ethernet (και όχι USB to Fast Ethernet), IR, Mic.
Το Banana Pi - σχεδόν στην ίδια τιμή - αν εξαιρέσει κανείς ότι είναι διπύρηνο αντί για τετραπύρινο όπως το Pi2, είναι σαφέστατα ανώτερο σε features.
Μάλιστα όταν πήρα το πρώτο B-Pi έπαθα πλάκα με την διαφορά απόδοσης συγκριτικά με το B+ και το B. Κυριολεκτικά νύχτα με την μέρα!
Είναι σαν να πήγα από PIII σε Core2Duo :P

Ωστόσο θα πάρω ένα Pi2 να δω αν θα μπορέσω τελικά να τρέξω Cacti & Smokeping με 1minute interval κάτι που στο B+ και στο Banana δεν το σηκώνει.

Κατά τα άλλα παραμένει πολύ χρήσιμο εργαλείο για διάφορα projects. Τώρα με την παραπάνω CPU θα βρεθούν ακόμα περισσότερες χρήσεις που πριν ήταν αδύνατον.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Φεβ 2015 09:36

Με ενδιαφέρει να στήσω ένα htpc με οπτική ψηφιακή έξοδο για να βγάζω ήχο dts στον (παλιό) ενισχυτή μου, που να σηκώνει αβίαστα αναπαραγωγή εικόνας 1080p.

Υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω με κάποιο raspberry pi; Κάπου είδα ότι υπάρχει ειδικό πρόσθετο για οπτική έξοδο ήχου, το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Φεβ 2015 14:27

ένα κακό, ως προς αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις πιστεύω ότι είναι το USB 2.0 sockets, από εκεί και πέρα παίζει σίγουρα ρόλο και η GPU αλλά και ο codec που είναι συμπιεσμένο το αρχείο εικόνας.

πρόσφατα κατέβασα κάποιο video 4K και ο i3 που έχω στο Laptop με την NVIDIA Optimus σκάλωνε άγρια συνέχεια...
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες