Domain: skroytz.COM

Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 07 Φεβ 2015 23:51

Domain: SKROYTZ.COM
Active: Ναι|
Περιεχόμενο: |Όχι
Κατηγορία Περιεχομένου/Domain: Μηχανή αναζήτησης τιμών.
Καταχωρημένο από: 30/12/2014

Στοιχεία επικοινωνίας: pantierakos@gmail.com

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 14 Φεβ 2015 14:27

Φίλε μου, οποιοδήποτε domain κινείται γύρω από τον σκρούτζ δεν έχει τύχη. Ο σκρουτζ δεν θα το αφήσει να λειτουργήσει.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 14 Φεβ 2015 14:51

Τι να σου πω, η αλήθεια είναι ότι δεν υπάγεται το domain σε .GR αλλά σε .COM είναι διεθνές. Ας τα καταχωρούσε τα παρεμφερεί domains.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 16 Φεβ 2015 00:13

Καλησπέρα,

Μόνο και μόνο από την απάντηση που έδωσες μόλις τώρα, φαίνεται πως το domain κατοχυρώθηκε με κακοπιστία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιήσει την παρούσα απάντηση για να το διεκδικήσει.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 16 Φεβ 2015 03:24

Ωραία, ας διεκδικήσει και το skroytz.gr που μέχρι πρότινος είχε 6 προσφορές στο sedo, επίσης έχω και το skroutz.org και το cosmote.org και πολλά πολλά αλλά, α και το cocacola.com.gr. Τέλος πάντων παιδιά Domainers είμαστε και ο καθένας κάνει ότι πιστεύει.
Πλέον υπάρχουν και πολύ έμπειροι δικηγόροι πάνω στα domains, σε σχέση με πιο παλιά χρόνια, όπως οι περιπτώσεις που έχασε ο κάτοχος άδικα το wind.gr και ένας άλλος το whatsup.gr

Άβαταρ μέλους
icinema

Δημοσίευση από icinema » 16 Φεβ 2015 03:52

Ρε τι άλλο θα ακούσουμε άκου το αγόρασες από κακοπιστία.
Βασικά καλά κανείς φίλε και αγοράζεις domains που απλά δεν τα παίρνουν οι άλλοι.εγω πριν λίγες μέρες αγοράς το I cinema.gr και να φανταστείς όλα τα αλλά ήταν κλειστά .com κλπ μην ακούς κανέναν

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 16 Φεβ 2015 09:22

Καλημέρα,

Αγαπητέ icinema, σημείωσε ότι από τη στιγμή που κατοχυρώνει το "skroytz" και δηλώνει στην περιγραφή της προσφοράς "Μηχανή αναζήτησης τιμών", φαίνεται πως έγινε κακόπιστα (καθώς το όνομα και η περιγραφή της προσφοράς παραπέμπουν στο skroutz). Το "icinema" δεν δείχνει κάποια υπάρχον εταιρία (στον βαθμό που γνωριζω) οπότε δεν το βλέπω καθόλου κακόπιστο.
Σχετικά με τα cosmote.org και cocacola.com.gr περιττό να αναφέρω πως αν ο κάτοχος τους πάει να τα χρησιμοποιήσει επιτόπου επειδή ταιριάζουν 100% με προηγούμενο κατοχυρωμένο σήμα είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα χαθούν.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 16 Φεβ 2015 09:30

Καλημέρα,

Αγαπητέ gvard αν το πάμε έτσι τότε και η εταιρία που έχει τα δικαιώματα για τους ήρωες καρτούν παράδειγμα σκρουτζ μακ ντακ πρέπει να κινηθεί νομικά και να ζητήσει τεράστια αποζημίωση από την γνωστή εταιρία αναζήτησης τιμών. Τώρα όσο αφορά τα προηγούμενα Domains Που ανέφερα σαφώς έχω επικοινωνήσει με τις εταιρίες και δεν τους ενδιαφέρει η απόκτηση τους. Υπάρχουν και τα σχετικά e-mails. Αλλά να αναφέρω το εξής Domains με διεθνής καταλήξεις δεν υπάγονται στην ελληνική νομοθεσία ΕΕΤΤ.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 16 Φεβ 2015 09:40

Δεν πάει έτσι, καθώς ο τσιγκούνης Σκρουτζ δημιουργήθηκε το 1843 από τον Κάρολο Ντίκενς. Επίσης δεν αναφέρομαι στην ελληνική νομοθεσία ΕΕΤΤ αλλά σε διεθνής νομοθεσίες περί trademark ( http://www.wipo.int/amc/en/domains/gtld/ ) οι οποίες ασχολούνται συνεχώς με θέματα κακόπιστης κατοχύρωσης domains.

Αυτά που γράφω εδώ τα γράφω βάσει της επαγγελματικής εμπειρίας μου (ναι έχει τύχει να κληθώ να ασχοληθώ με διαδικασία από WIPO σαν τρίτος) και βασικός σκοπός μου ήταν να σου πω να μην δίνεις "τροφή" να σου πάρουν το domain :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 16 Φεβ 2015 09:42

gvard έγραψε:Δεν πάει έτσι, καθώς ο τσιγκούνης Σκρουτζ δημιουργήθηκε το 1843 από τον Κάρολο Ντίκενς. Επίσης δεν αναφέρομαι στην ελληνική νομοθεσία ΕΕΤΤ αλλά σε διεθνής νομοθεσίες περί trademark ( http://www.wipo.int/amc/en/domains/gtld/ ) οι οποίες ασχολούνται συνεχώς με θέματα κακόπιστης κατοχύρωσης domains.

Αυτά που γράφω εδώ τα γράφω βάσει της επαγγελματικής εμπειρίας μου (ναι έχει τύχει να κληθώ να ασχοληθώ με διαδικασία από WIPO σαν τρίτος) και βασικός σκοπός μου ήταν να σου πω να μην δίνεις "τροφή" να σου πάρουν το domain :)
Δεκτό. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. :kaloe:

eridanus

Δημοσίευση από eridanus » 19 Φεβ 2015 20:41

Πολύ φιλικά έκανα την παρέμβαση μου, μιας και γνωρίζω συγκεκριμένες προηγούμενες υποθέσεις με το skroutz.
Επιπλέον, το πρόβλημα δεν θα προκύψει απαραίτητα από την κατάληξη του domain.
Μπορεί να προκύψει από άλλες μεριές.

Το να στήσεις μια μηχανή αναζήτησης τιμών, παρόμοια με του skroutz, σε ελληνική γλώσσα, χρησιμοποιώντας το skroytz.com είναι αρκετό να σε οδηγήσει σε διαμάχες, όχι λόγω της κατάληξης.
Το αν θα δικαιωθείς ή όχι σε μια διαμάχη, δεν το γνωρίζω. Έχουμε μέχρι στιγμής λογιών-λογιών δεδικασμένα.

Σίγουρα όμως θα ταλαιπωρηθείς.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία στην αναζήτηση αγοραστή.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 20 Φεβ 2015 06:50

eridanus έγραψε:Πολύ φιλικά έκανα την παρέμβαση μου, μιας και γνωρίζω συγκεκριμένες προηγούμενες υποθέσεις με το skroutz.
Επιπλέον, το πρόβλημα δεν θα προκύψει απαραίτητα από την κατάληξη του domain.
Μπορεί να προκύψει από άλλες μεριές.

Το να στήσεις μια μηχανή αναζήτησης τιμών, παρόμοια με του skroutz, σε ελληνική γλώσσα, χρησιμοποιώντας το skroytz.com είναι αρκετό να σε οδηγήσει σε διαμάχες, όχι λόγω της κατάληξης.
Το αν θα δικαιωθείς ή όχι σε μια διαμάχη, δεν το γνωρίζω. Έχουμε μέχρι στιγμής λογιών-λογιών δεδικασμένα.

Σίγουρα όμως θα ταλαιπωρηθείς.

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία στην αναζήτηση αγοραστή.
Καλημέρα, το σχόλιο σου το βρίσκω πολύ ωραίο και εύστοχο. Η αλήθεια είναι ότι δεν πάω να βγάλω πάρα πολλά χρήματα από το συγκεκριμένο Domain δεν κρύβω όμως την έκπληξη μου που είχε 6 χτυπήματα το ίδιο domain σε κατάληξη .gr στο γνωστό site sedo. (πλέον δεν είναι διαθέσιμο για πώληση αλλά μόνο παρκάρισμα από ότι είδα) Να πω οτι η τιμή που το δίνω είναι 350 ευρώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πωλήσεις Domain χωρίς περιεχόμενο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες