συγκριτικο διαφορων hardware για στησιμο pc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Φεβ 2015 01:12

Καλησπερα φιλοι.
Θα ηθελα να θεσω 5 διαφορετικα ερωτηματα με τα οποια θελω να συγκρινω απο δυο προιοντα.
Ειμαι σε φαση αγορας αλλα δεν εχω καταληξει και εχω καποια διληματα που θελω να μοιραστω μαζι σας.
Εχω κανει μερικα ψαχτηρια στο ιντερνετ για να παρω απαντησεις στα παρακατω ερωτηματα μου αλλά θελω να παρω και μερικες γνωμες, αν υπαρχουν,απο χρηστες με εμπειρια που ενδεχωμενως να δουλευουν με καποιο απο τα παρακατω κομματια και ετσι βοηθηθω απο πρωτο χερι και οχι θεωρητικα, οπως διαβασα διαφορα συγκριτικα απο πολλα site.

1). Αναμεσα στην μητρικη MSI 990FXA-GD65 και στην Asus M5A99FX Pro R2.0 ποια να προτιμησουμε; Αξιζει η Αsus με 30 ευρω παραπανω η μενω στην MSI;
2). Αναμεσα στις μνημες Kingston HyperX Savage 16GB DDR3-2133MHz με τις Kingston HyperX Predator 16GB DDR3-2133MHz ;
3). Για ssd αναμεσα στον Sandisk X110 256GB με τον Crucial MX100 256GB SSD;Απο θεμα μαρκας ποια ειναι ποιοτηκοτερη;
4). Για καρτα γραφικων μια 290χ ή μια 280χ; Αξιζει μια 290χ με 50 ευρω παραπανω...;
5). Αν βαζατε σε σειρα την καλυτερη και την χειροτερη ποια θα βαζατε σε τι θεση απο τις msi,gigabyte και asus; Γενικα σαν προιοντα...

Δεν ξερω αν ειναι μπακαλιστικο το Post μου αλλα απο κει που θα κανα 5 διαφορετικα post τα κανα σε ενα...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 18 Φεβ 2015 12:39

1) Έχω να αγοράσω MSI από το 2005 οπότε δεν έχω άποψη. Προσωπικά προτιμώ Gigabyte από άποψη συμβατότητας και ποιότητας. Επίσης αν δεν πρόκειται να βάλεις πολλές κάρτες γραφικών μπορείς να πάρεις και με το 970 chipset την ίδια απόδοση έχουν εκτός από το sli/crossfire

2) Όποια βρεις φθηνότερα, οι διαφορές φαίνονται μόνο σε benchmark και πάλι είναι πολύ μικρές.

3) Καμία από τις 2. Intel-Mushkin-Samsung-Plextor με αυτή τη σειρά, τίποτε άλλο για SSD. Προσωπικά προτιμώ mushkin λόγω τιμής και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο (έχω πάρει 10 κομμάτια στα 2μιση χρόνια ούτε 1 fail ενώ όλες οι άλλες εταιρίες εκτός από τις 4 που γράφω παραπάνω είχα τουλάχιστον 1 επιστροφή με χειρότερες τις Kingston και OCZ).

4) Αν πρόκειται να πάρεις οθόνη 4Κ ή να παίζεις σε πολλαπλές οθόνες HD ίσως σου χρειαστεί η 290Χ αλλιώς απλά θα πάνε χαμένα 50€

5) Gigabyte-Asus-Asrock, για MSI δεν έχω καθόλου άποψη της έχω βάλει Χ από όταν έβγαλε τις πρώτες 775 μητρικές που ήταν για πέταμα και δεν τις έπαιρνε πίσω.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Φεβ 2015 12:59

Πραγματικα περιμενα απαντηση σου γιατι νομιζω μονο εσυ εισαι και βοηθας...

Για τις μητρικες πραγματικα το νεοτερο τσιπ 990 ειναι μονο για υποστηριξη sli ; να παω ανενοχλητα σε 970 και δεν θα χω καπου αλλου χασιμο; σε αποδοση ισως;

Για τις μνημες απλα η μια εχει λιγο μεγαλυτερη ψυκτρα απο την αλλη.... σιγα τα αυγα λες;

Για τους ssd κατανοητον.

Για τις καρτες η μονη διαφορα 290 απο 280 ειναι αν θα βλεπω 4Κ η αν παιζω σε πολλες οθονες; απο αποδοση σε παιχνιδια και video editing δε θα εχω καλυτερη αποδοση δυναμη και ταχυτητα;

Για asrock δε το περιμενα...

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 18 Φεβ 2015 13:14

thanks

κι εγώ 970 πήρα, screw sli :D

ναι

;)

να παίζεις games 4Κ όχι να βλέπεις ταινίες, σχεδόν όλες οι καινούριες κάρτες παίζουν βίντεο 4Κ ακόμα και αυτές με 50 ευρώ. Αν θες να αξιοποιήσεις την κάρτα σε video /animation editing τότε πας αναγκαστικά σε nVidia. Cuda wins

Οι Asorck είναι λίγο περίεργες όσον αφορά τη συμβατότητα με τις μνήμες αλλά δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τις Asus. Η σειρά Fatal1ty είναι λίγο υπερβολή βέβαια όσον αφορά την τιμή, πιο φθηνά βγαίνει μια Asus Sabertooth ή Gigabyte Killer.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 24 Φεβ 2015 18:39

μου ειπαν οτι τελικα εχει διαφορα το τσιπακι στις μητρικες με το 990 να υπερτερει σε αποδοση και ταχυτητα ,στο fsb κτλ κτλ...
δε ξερω...
μπερδευομαι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες