Καταγραφη με php πόσες φορές μια εικόνα κλικάρετε σε ένα αρχείο txt

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 09 Μαρ 2015 14:40

makis902 έγραψε:Φίλοι μου αυτό με εξιτάρει, έχω λογαριασμό στο analytics αλλά πως μπορώ "να στέλνω" στο google analytics τα κλίκς μιας εικόνας ! ;
https://developers.google.com/analytics ... sjs/events

Υ.Γ. Μην περιμένεις να σου απαντάει πάντα κάποιος για πράγματα, τα οποία μπορείς να βρεις εύκολα με μια αναζήτηση στη Google. Ψάξε, δοκίμασε και αν κάτι δεν παίζει όπως πρέπει, στείλε την ερώτησή σου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Μαρ 2015 16:52

Φίλε μου τα παιδιά που συμμετέχουν στη συζήτησή σου, είναι από τους καλύτερους του είδους οπότε είσαι σε καλά χέρια και δεν πρόκειται να μπω στη συζήτηση του κώδικα.
Επειδή τα γραφόμενά σου μου θυμίζουν εμένα το 1997 όταν πειραματιζόμουν και μάθαινα μόνος μου php, έχω να σου πω:
Respect στην προσπάθειά σου και καλή διαδρομή σε ένα μαγικό ταξίδι που ξεκινάς :)
Καλή επιτυχία!

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 13 Μαρ 2015 19:46

Μιας και έχεις διάθεση να ακούσεις , να προσθέσω ότι ποια δεν έχουμε κανένα λόγο να καταγράφουμε τέτοιου είδους δεδομένα σε plain αρχεία (π.χ. txt) έχουμε τι βάσεις δεδομένων. Υπάρχουν δύο διαφορετικά πράγματα που πρέπει να αποφασίσεις , 1) θέλεις να βλέπεις πόσες φορές "κλίκαρε" κάποιος την εικόνα ; Τότε event του google analytic. 2) Θέλεις να ξέρεις πόσες φορές πράγματι εμφανίστηκε η εικόνα ; Τότε ένα μικρό abstraction layer με ένα απλό readfile (μην το φοβάσαι έχει δοκιμαστεί σε πραγματικά πολυσύχναστα sites) και μια αύξηση στους αριθμούς επισκεψιμότητας της εικόνας (on duplicate key update)

Πολύ ενδιαφέρον και για άλλους που όπως εγώ προγραμματίζουμε από το 80 και έχουμε μάθει να μετράμε και το kilobyte μετρούσα στην αρχή ένα αρκετά heavy usage με την readfile και με φυσική διεύθυνση. Η διαφορά στον server μου σε μνήμη και ταχύτητα ήταν ελάχιστη έως αμελητέα , οπότε έχω την εικόνα ότι για τους περισσότερους θα είναι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης