user login χωρίς να μπαίνουν άλλοι με τους ίδιους κωδικούς

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 24 Μαρ 2015 16:56

Γεια σας, υπάρχει τροπος σε ενα user login να εξασφαλίσουμε οτι ο χρήστης δεν θα δώσει τα στοιχεια εσόδου σε αλλους χρήστες;;

Θέλω να φτιαξω ενα site που θα παρέχει συμβουλευτικες υπηρεσίες γύρο απο νομικά θέματα. Οι χρήστες θα μπορούν να διαβάσουν τις υπόλοιπες ερωτήσεις και απαντησεις απο τους χρήστες και τους admin αλλά για να ρωτήσουν θα πρέπει να πληρώσουν μια συνδρομή.

Εγώ θέλω τώρα να εξασφαλισω οτι ένας χρήστης που θα πληρώσει για να μπορεί να υποβάλει ερωτήσεις δεν θα δώσει τα στοιχεια σε αλλους 10 να κανουν login με τα στοιχεια του κ να υποβάλλουν όλοι ερωτήσεις πληρώνοντας μια μονο.συνδρομή...
Εικόνα

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 24 Μαρ 2015 17:08

grigorakis4 έγραψε:Γεια σας, υπάρχει τροπος σε ενα user login να εξασφαλίσουμε οτι ο χρήστης δεν θα δώσει τα στοιχεια εσόδου σε αλλους χρήστες;;
Ναι. Θέτεις σε τροχιά ιδιόκτητο δορυφόρο, τον στρέφεις πάνω του και παρακολουθείς κάθε κίνησή του! :P
grigorakis4 έγραψε:Θέλω να φτιαξω ενα site που θα παρέχει συμβουλευτικες υπηρεσίες γύρο απο νομικά θέματα. Οι χρήστες θα μπορούν να διαβάσουν τις υπόλοιπες ερωτήσεις και απαντησεις απο τους χρήστες και τους admin αλλά για να ρωτήσουν θα πρέπει να πληρώσουν μια συνδρομή.

Εγώ θέλω τώρα να εξασφαλισω οτι ένας χρήστης που θα πληρώσει για να μπορεί να υποβάλει ερωτήσεις δεν θα δώσει τα στοιχεια σε αλλους 10 να κανουν login με τα στοιχεια του κ να υποβάλλουν όλοι ερωτήσεις πληρώνοντας μια μονο.συνδρομή...

Στα σοβαρά τώρα, τι σε νοιάζει; Πληρωμένες δεν θα είναι οι ερωτήσεις; Τι διαφορά θα έχει αν αυτός που ρωτά κι αυτός που πλήρωσε είναι διαφορετικά πρόσωπα;

Για να σου δώσω να καταλάβεις, έστω ότι αγοράζω συνδρομή. Χωρίς να δώσω ΠΟΤΕ τα στοιχεία μου σε κανέναν, έρχεται ο τριτοξάδερφός μου που έχει νομικές απορίες και με βάζει να ρωτήσω εγώ, αντί να κάνει συνδρομή ο ίδιος. Same thing!

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 24 Μαρ 2015 17:28

Εννοειτε οτι όλα αυτά που λες παίζουν και είναι σίγουρο οτι θα συμβούν..!

Απλως να σου πω οτι η συνδρομή θα είναι γύρο στα 50€ το έτος για κάθε χρήστη.

Για όλα τα θέματα που θα καλύπτει το site απαιτείται συνδρομή σε 15 τουλάχιστον συνδρομητικες υπηρεσίες για ενημέρωση και αλλαγή νομοθεσίας που σημαίνει γύρο στα 800€.

Οποτε όλα αυτά είναι ζωτικής σημασιας!

Εαν σε κάθε login αποθηκεύεται η ip του χρήστη κ γίνεται έλεγχος εαν πχ γίνει σύνδεση απο 5 διαφορετικές ip της τελευταίες 6 ώρες πιστεύεις θα δουλέψει;;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 24 Μαρ 2015 20:06

Και τι θα κάνεις αν έχει γίνει "σύνδεση απο 5 διαφορετικές IPs τις τελευταίες 6 ώρες"; Θα του παγώνεις τον λογαριασμό; Μπορεί π.χ. να έχει πρόβλημα η σύνδεσή του και να κάνει restart κάθε τόσο (άρα -συνήθως- θα έχει και διαφορετική IP), ή ένα σωρό άλλα παραδείγματα.

Είμαι με τον geomagas σ' αυτό. Αν θέλει κάποιος να δώσει σε κάποιον άλλον πρόσβαση θα το κάνει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο.

Νομίζω πως οποιαδήποτε λύση τέτοιου είδους και να επιλέξεις πιο πολύ κακό θα κάνει στους "νόμιμους" χρήστες όσον αφορά την εμπειρία τους με το site, παρά καλό σ' εσένα.

Μπορείς να κάνεις άλλου είδους πράγματα, όπως διαφορετικά levels (π.χ. ο απλός χρήστης των 50 ευρώ να μπορεί να ρωτήσει μόνο 5 (τυχαίο νούμερο) ερωτήσεις τον μήνα, αλλά ο advanced χρήστης των 300 ευρώ, 100), group/company accounts με πολλούς χρήστες, κλπ.

Επίσης, σκέψου καλύτερα και το pricing. Αν είσαι απολύτως σίγουρος πως ο χρήστης της εφαρμογής σου παίρνει αξία των 800 ευρώ όταν τη χρησιμοποιεί, γιατί δεν τον χρεώνεις αναλόγως (πχ 400 ευρώ);

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 25 Μαρ 2015 06:52

grigorakis4 έγραψε:Εαν σε κάθε login αποθηκεύεται η ip του χρήστη κ γίνεται έλεγχος εαν πχ γίνει σύνδεση απο 5 διαφορετικές ip της τελευταίες 6 ώρες πιστεύεις θα δουλέψει;;
Όταν ήρθε ο τριτοξάδερφος και μπήκαμε μαζί από το δικό μου pc (με το δικό μου account), ήμασταν συνδεδεμένοι για 7:30 ώρες συνέχεια από την ίδια ip. Αλλά τις ερωτήσεις τις έκανε αυτός. Και όλη η οικογένειά μου (από παππούδες μέχρι ανήψια) μπαίνουν από το pc μου και ρωτάνε ό,τι θέλουν. Ρεφενέ. Το κοροϊδέψαμε το σύστημα!

Επίσης, μια άλλη φορά που ήθελα να κάνω δική μου ερώτηση, μπήκα από το κινητό γιατί ήμουν συνοδηγός σε αυτοκίνητο (εν κινήσει). Στην πορεία, το κινητό άλλαξε 7 διαφορετικά wifi (και άρα ips) με αποτέλεσμα τελικά να με κλειδώσει απ' έξω... Πώς νομίζεις ότι νιώθω για το site που μου έφαγε 800 ευρώ χωρίς να μπορώ να έχω τις υπηρεσίες που μου υποσχέθηκε;

Όπως λέει και ο @burnmind, αναθεώρησε την καμπάνια σου, και όχι τη λειτουργία της υπηρεσίας σου. Αλλιώς, η λύση του δορυφόρου μάλλον θα σου βγει τελικά πιο "φθηνή"...

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 25 Μαρ 2015 15:45

Σωστοί οι παίκτες!! Τα παραδείγματα σας τα σπάνε!!

Τελικά η πιο σωστη λύση είναι να δίνω δικαίωμα για 3 ερωτήσεις πχ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 27 Μαρ 2015 20:52

Ξεκίνησες απο το "Θέλω να φτιαξω ενα site που θα παρέχει συμβουλευτικες υπηρεσίες" και έφτασες στο " να δίνω δικαίωμα για 3 ερωτήσεις πχ..." . Τρέξτο λίγο , δες πως θα πάει και μετά αποφαίζεις. Αν το χρειάζονται τόσο πολύ οι χρήστες που θα πλήρωναν 50 euro τον χρόνο για συνδρομή τότε θα μπορούσες να χρεώνεις over usage. Έτσι κατά 99% δεν θα έκαναν κατάχρηση

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Μαρ 2015 15:52

Μπορείς να κοιτάξεις σε πιο σύνθετες λύσεις όπως το 2 Factor authentication
ή κάποιο certificate based ssl authentication (που ο χρήστης δεν θα έχει δυνατότητα export)

Γενικώς αυτές είναι λύσεις που χρησιμοποιούν σε enterprise επίπεδο επομένως πρέπει πρώτα να τσεκάρεις το κόστος σε σχέση με την χασούρα όπως είπε ο jpk για να δεις αν αξίζει κάποια τέτοια προσέγγιση.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες