Κλήση σε ακρόαση από την ΕΕΤΤ

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Μάιος 2015 13:33

Ναι είχα πάρει αναβολή τη πρώτη φορά και το υπόμνημα το ετοίμασε μια γνωστή δικηγόρος που θα το κατέθετε στη δεύτερη ακρόαση, αλλά αναβλήθηκε χωρίς καμιά ενημέρωση στο και πέντε.

Στη τρίτη είχα σκοπό να πάω εγώ, αλλά δεν βόλεψε το πρόγραμμα μου συν το ότι μου άλλαζαν συνεχώς την ώρα διεξαγωγής.

Το να πηγαινοέρχεται κάποιος στην Αθήνα όποτε γουστάρει η ΕΕΤΤ δεν είναι πάντα εφικτό. Άλλωστε επιτροπή ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ χωρίς τη δυνατότητα τηλεακρόασης είναι τουλάχιστον ανέκδοτο.

Δηλαδή αν του χρόνου βρίσκομαι στο νότιο ημισφαίριο όπως σχεδιάζω θα πρέπει να τα παρατάω όλα και να έρχομαι όποτε κάποιος βάλει στο μάτι κάποιο από τα domain μου; :) ή θα πρέπει να ξοδεύω λεφτά σε δικηγόρους για να παραβρίσκονται σε ακροάσεις τις πλάκας που γίνονται μόνο για τα μάτια και τα παράβολα;

Προσωπικά μάλλον θα ξεφορτωθώ τα αρκετά .gr domains που έχω μαζέψει το τελευταίο χρόνο. Με τη λογική των σικέ ακροάσεων που εφαρμόζει η ΕΕΤΤ και μετά τη τελευταία της εισπρακτική κίνηση να χρεώνει 500€ τα domain 2 χαρακτήρων (τα οποία είχε βάλει στο ψυγείο για 10 χρόνια χωρίς καμιά λογική) δεν τους έχω καμιά εμπιστοσύνη πλέον. Του χρόνου μπορεί να της λείπουν πάλι λεφτά και να αποφασίσει να χρεώνει 300€ τα domain με 3 χαρακτήρες και πάει λέγοντας.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Μάιος 2015 13:39

Πάρε τους τηλέφωνο να τους ζητήσεις τα πρακτικά και εάν ο φάκελος περιλαμβάνει και το υπόμνημά σου. Όσο αφορά το υπόμνημα εγώ θα το έστελνα με δικαστικό κλητήρα εάν δεν μπορούσα να παραβρεθώ για να υπάρχει αποδεικτικό ότι το παρέλαβαν ή έστω συστημένο με το ταχυδρομείο.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Μάιος 2015 13:56

Είχα σκοπό να το αναφέρω όταν τελείωνε η υπόθεση, αλλά πλέον δεν έχει σημασία γιατί κατά 99,99% η απόφαση θα είναι εις βάρος μου και μάλιστα ήταν προαποφασισμένο.

Το domain το κατοχύρωσα στις 20/11/2014 όταν και έμεινε ελεύθερο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Η κλήση για τη πρώτη ακρόαση μου ήρθε στις 26/03/2015 για να παραβρεθώ στις 02/04/2015

Η καταγγελία της Εθνικής Βιβλιοθήκης έγινε στις 27/06/2014 δηλαδή 9 μήνες πριν! Η καταγγελία έγινε όταν το domain το είχε κάποιος άλλος και καλούν εμένα!

Η ΕΕΤΤ είχε στα χέρια της μια καταγγελία και παρόλα αυτά ενέκρινε την κατοχύρωση στο όνομα μου και με άφησε να δουλεύω πάνω σε αυτό το domain επί 4 μήνες.

Εγώ αυτή την εποχή δεν έχω ούτε την ψυχολογία, αλλά κυρίως δεν έχω τα χρήματα, για να τα βάλω με καθυστερημένους κρατικοδίαιτους που παίρνουν παχυλούς μισθούς για να καταστρέφουν ότι προσπαθεί να φτιάξει κάποιος που δεν ανήκει στο συνάφι τους.

Για μένα αυτή η χώρα είναι καμένο χαρτί και μετανιώνω που δεν έφυγα πριν από 10 χρόνια... αλλά ποτέ δεν είναι αργά!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Μάιος 2015 14:16

Ιδιοκτήτης δεν υπάρχει στα domains. Ο όρος που υπάρχει στον κανονισμό της ΕΕΤΤ είναι "φορέας". Δηλαδή νοικιάζεις τη χρήση και δεν σου ανήκει το domain.

Δηλαδή το είχε η Εθνική Βιβλιοθήκη, μετά το καταχώρησε άλλος (μετά λογικά αυτός που το καταχώρησε το διέγραψε) και μετά το καταχώρησες εσύ; Εάν είναι αυτό η καταγγελία είναι προς τον άλλον που το είχε καταχωρήσει στο ενδιάμεσο, οπότε είναι και ανυπόστατη. Θα πρέπει η ΕΕΤΤ να μην εξετάσει καθόλου το θέμα και εάν το επιθυμεί η Εθνική Βιβλιοθήκη να κάνει νέα καταγγελία αυτή τη φορά προς τα εσένα. Φαντάζομαι αυτά που σου λέω δεν θα τα έγραψε η δικηγόρος στο υπόμνημα.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Μάιος 2015 14:53

Απ' όσο γνωρίζω η Εθνική Βιβλιοθήκη δεν το είχε ποτέ. Απλά ξύπνησαν ένα πρωί και αποφάσισαν ότι του ανήκει ο όρος ISBN και ότι μπορούν να τον χρησιμοποιούν μόνο αυτοί.

Η καταγγελία έχει τίτλο "Καταγγελία για Σύγκρουση Ονόματος χώρου" και αναφέρει μεταξύ άλλων ότι "η καταχώρηση έγινε με σκοπό την χωρίς έννομο δικαίωμα εκμετάλλευσης της φήμης του ονόματος ISBN".

Τελοσπάντων, το θέμα είναι το πως λειτουργεί η ΕΕΤΤ. Κανονικά θα έπρεπε πρώτα να καλεί αυτόν που κάνει την καταγγελία και να εξετάζει αν έχει βάση η καταγγελία του και μετά να σέρνει εμάς σε ακροάσεις. Αλλά επειδή το θέμα είναι εισπρακτικό και η κάθε καταγγελία βάζει στα ταμεία τους 300€ το έχουν κάνει επάγγελμα στην ΕΕΤΤ. Κι αν κρίνω από το αποτέλεσμα της υπόθεσης με το domain kaklamanis, το τελευταίο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι η νομιμότητα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Μάιος 2015 15:14

Το θέμα είναι ότι η καταγγελία είναι ανυπόστατη (δεν το είχες καταχωρήσει εσύ εκείνο το διάστημα) και για αυτό το λόγο δεν πρέπει καν να μπουν στην ουσία της καταγγελίας. Και το Εθνικό Τυπογραφείο θα πρέπει να δώσει ξανά το παράβολο και να κάνει εκ νέου καταγγελία. Eίναι σαν να κάνει κάποιος καταγγελία γιατί γείτονας του κάνει φασαρία, και στο δικαστήριο να καλούν εσένα γιατί ο άλλος έχει ξενοικιάσει και έχει φύγει και εσύ είσαι ο νέος ένοικος.

onspot

Δημοσίευση από onspot » 23 Μάιος 2015 11:20

Συμφωνώ με CyberCr33p.

Θα έπρεπε η δικηγόρος να εμβαθύνει κ να εκμεταλλευθεί το ανυπόστατο της καταγγελίας.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 23 Μάιος 2015 13:29

Οι δικηγόροι θέλουν λεφτά κι εγώ στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορούσα να διαθέσω χρήματα. Η δικηγόρος που έφτιαξε το υπόμνημα το έκανε αμισθί και κάλυψε όλες τις πιθανές περιπτώσεις.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν δούλεψε σωστά η δικηγόρος (που το έκανε και με το παραπάνω) αλλά το πόσο μπακαλίστικα λειτουργεί η ΕΕΤΤ.

Αν στοχεύαμε μόνο στο ανυπόστατο της καταγγελίας, κάλλιστα θα μπορούσε η ΕΒΕ να κάνει μια νέα καταγγελία και να το πάρει. Σκοπός ήταν πέρα από το ανυπόστατο να αποδείξουμε κι ότι η ΕΒΕ δεν έχει κανένα νόμιμο δικαίωμα πάνω στο domain.

Τέλοσπαντων, καθόμαστε και συζητάμε λεπτομέρειες, ενώ η αλήθεια είναι πολύ μακρυά! Η ΕΕΤΤ λειτουργεί με δικούς της νόμους και κανόνες και έχει μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα.

formes

Δημοσίευση από formes » 28 Μάιος 2015 19:31

Για το γαμωτο αν το χασεις απο την επιτροπη (ΑΒΑΒΑ) θα κανεις μεσα σε ενα μηνα προσφυγη στο διοικητικο πρωτοδικειο και αιτηση ασφαλιστικων μετρων (να μην το δωσουν αλλου το Dοmain) μεχρι να τελεσιδικησει η αποφαση!

Αλλο η ΕΕΤΤ που μπορει και να δωσει κατα το δοκουν ενα ονομα καπου αλλο το δικαστηριο!!!
Θα το κερδισεις σε δικαστηριο πολυ απλα και ανετα

Μη το ξεχνας

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 02 Ιουν 2015 13:13

Όχι δεν πρόκειται να κάνω καμιά προσφυγή πουθενά. Δεν πρόκειται να ταΐσω το τέρας του Ελληνικού δημοσίου... είτε λέγεται ΕΕΤΤ είτε λέγεται ΕΒΕ.

Αν μπορούσα να ακυρώσω την κατοχύρωση μου και να πάρω πίσω τα 20€ θα το έκανα. Δεν αξίζουν ούτε αυτά τα λίγα.

Τις προηγούμενες μέρες παρέλαβα τα πρακτικά της συνεδρίασης. Οι υπεύθυνοι της ΕΒΕ είναι για κλάματα! Συμπεριφορά Καΐλα και βάλε!

Ενδεικτικά σας παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα: "δεν θα πω ότι ολιγώρησε η ΕΒΕ, αλλά θα πω ότι δεν είχε ούτε διευθυντή, τώρα έχει, δεν είχε ούτε 30 ευρώ να δώσει".... "θα βρούμε τα 30 ευρώ, δεν είναι το δύσκολο για εμάς, να πληρώσουμε αυτό που οφείλουμε να πληρώσουμε σε οποιονδήποτε εκπρόσωπο για να πάρουμε τον αριθμό" και σε κάποιο άλλο σημείο αναφέρει ότι το ηλεκτρονικό σύστημα αιτήσεων για απόδοση αριθμού ISBN τους κόστισε 20.000 ευρώ... αλλά δεν είχαν λεφτά να κατοχυρώσουν το isbn.gr όλα αυτά τα χρόνια

Αυτοί οι άνθρωποι κατέχουν υψηλές θέσεις δημοσίων οργανισμών. Δεν είχαν 30 ευρώ για να κατοχυρώσουν το isbn.gr αλλά βρήκαν 300 ευρώ για να κάνουν μια γελοία καταγγελία.

Κι επειδή προφανώς είδαν την επιστολή που έστειλα στην ΕΕΤΤ όπου μεταξύ άλλων αναφέρω για την αδιαφορία που έδειξε και δείχνει η ΕΒΕ και για τα issn.gr ismn.gr φρόντισαν να τα κατοχυρώσουν εκ των υστέρων. 7 Μαΐου έγινε η ακρόαση, 8 Μαΐου κατοχύρωσαν τα issn.gr και ismn.gr τα οποία δεν φρόντισαν ούτε να τα γυρίσουν πάνω στη σελίδα τους.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 02 Ιουν 2015 15:24

Κάνε ένα ωραίο αρθράκι και πόσταρε το σε 5-6 ειδησεογραφίκα...κάτι μου λέει ότι θα θέλουν να ασχοληθούν! ;)
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 10 Ιουν 2015 17:40

Μην τα παρατήσεις με τίποτα. Στο ξανα λέω να παρουν το com.gr όσο είναι διαθέσιμο. Ή να σε πληρώσουν αδρά. Πάντως πολύ σαπίλα στην ΕΕΤΤ.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 29 Ιουν 2015 13:35

Η ΕΕΤΤ έβγαλε την απόφαση, η οποία ήταν ακριβώς αυτή που περίμενα... έδωσαν το domain στην ΕΒΕ.

Η απόφαση είναι γεμάτη ανακρίβειες αλλά και ψεύδη, όμως στην παρούσα φάση όπου η χώρα ακροβατεί σε ένα σχοινί και το μέλλον είναι αβέβαιο, θα ήταν χαζομάρα από εμένα να κινηθώ νομικά και να σπαταλήσω λεφτά σε δικηγόρους και δικαστήρια.

Ακόμη κι αν δεν ήταν τόσο χάλια η οικονομική κατάσταση, θα το σκεφτόμουν πολύ πριν μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Η ΕΕΤΤ είναι "ανεξάρτητος" φορέας (βλέπε νταβατζής) και κάνει ότι γουστάρει! Κι άντε μετά εσύ να βρεις έναν δικαστή που να ξέρει τι εστί intenet και domains.

Χάρισμα τους λοιπόν! Να το βάλουν εκεί που ξέρουν! Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα το χρησιμοποιήσουν ποτέ... απλά το έκαναν γιατί μπορούν γιατί έχουν το κόμπλεξ του κρατικοδίαιτου κηφήνα.

tonystark

Δημοσίευση από tonystark » 30 Ιουν 2015 03:39

webdevgr έγραψε:Η ΕΕΤΤ έβγαλε την απόφαση, η οποία ήταν ακριβώς αυτή που περίμενα... έδωσαν το domain στην ΕΒΕ.

Η απόφαση είναι γεμάτη ανακρίβειες αλλά και ψεύδη, όμως στην παρούσα φάση όπου η χώρα ακροβατεί σε ένα σχοινί και το μέλλον είναι αβέβαιο, θα ήταν χαζομάρα από εμένα να κινηθώ νομικά και να σπαταλήσω λεφτά σε δικηγόρους και δικαστήρια.

Ακόμη κι αν δεν ήταν τόσο χάλια η οικονομική κατάσταση, θα το σκεφτόμουν πολύ πριν μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Η ΕΕΤΤ είναι "ανεξάρτητος" φορέας (βλέπε νταβατζής) και κάνει ότι γουστάρει! Κι άντε μετά εσύ να βρεις έναν δικαστή που να ξέρει τι εστί intenet και domains.

Χάρισμα τους λοιπόν! Να το βάλουν εκεί που ξέρουν! Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι θα το χρησιμοποιήσουν ποτέ... απλά το έκαναν γιατί μπορούν γιατί έχουν το κόμπλεξ του κρατικοδίαιτου κηφήνα.
Τι να πω,κρίμα πάντως. Αυτός είναι ένας μεγάλος λόγος να μην αγοράζω domains με κατάληξη .gr. Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με μεγάλη εταιρία αλλά για γερμανικό domain που έχω κατοχυρώση και το θέλουν για 20€.

formes

Δημοσίευση από formes » 08 Ιούλ 2015 10:48

webdevgr έγραψε:Η ΕΕΤΤ έβγαλε την απόφαση, η οποία ήταν ακριβώς αυτή που περίμενα... έδωσαν το domain στην ΕΒΕ.

Προσφυγη και αιτηση αναστολης

Προσεχε τι σου λεω.... ΑΥΤΕΣ τις μερες λογω κρισης ειναι ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΒΟΛΟ
do ti!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες