Προβλημα με προβολές διαφημισεων google adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 27 Μαρ 2015 20:06

Καλησπέρα σας διατηρώ κάποια blog στο blogspot και παρατήρησα ότι οι προβολές σελίδας που εμφανιζόνται για μια συγκερίμένη μέρα στο λογαριασμό μου στο adsense είναι κατα πολύ μικρότερες απο αυτές που εμφανίζονται στα σταστιστικά του blogger για την ίδια μέρα!

Σε όλα τα μπλογκς έχω από 3 banners

Συγκεκριμένα στο ένα blog οι προβολές σελίδας απο 14/3 έως σήμερα είναι 44.595 βάσει των στατιστικων του blogger και μόλις 16,206 βάσει των στατιστικών adsense

Σε ενα άλλο οι προβολές σελίδας απο 14/3 έως σήμερα είναι 18.828 βάσει των στατιστικων του blogger και μόλις 7,232 βάσει των στατιστικών adsense

Σε ένα άλλο πάλι η διαφορά είναι περίπου στο τριπλάσιο και μόνο σε ένα υπάρχει μια λογική ή εστω εξηγήσιμη διαφορά με 22.000 προβολές blogger έναντι 17.000 προβολων adsense

Το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα αν μου πει κάποιος ότι το adsense μετράει επισκέπτες και όχι προβολές σελίδες αλλά δύσκολο φαίνεται αφού αναφέρει "προβολές σελίδες"

Εχει κάποιος καμια ιδέα να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει;;

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 27 Μαρ 2015 22:13

Το blogger με το adsense χρησιμοποιούν διαφορετικούς μεθόδους tracking.

Το Blogger μετράει όλα τα botακια που επισκέπτονται την σελίδα ΚΑΙ αυτούς που χρησιμοποιούν adblock κλπ σε αντίθεση με το adsense. Εκεί οφείλετε η διαφορά.

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 27 Μαρ 2015 22:26

GnMind έγραψε:Το blogger με το adsense χρησιμοποιούν διαφορετικούς μεθόδους tracking.

Το Blogger μετράει όλα τα botακια που επισκέπτονται την σελίδα ΚΑΙ αυτούς που χρησιμοποιούν adblock κλπ σε αντίθεση με το adsense. Εκεί οφείλετε η διαφορά.
ευχαριστω για την απάντηση
δυστυχως πρεπει να είναι πολλοι πλέον που χρησιμοποιούν adblock ειδικά και λόγω youtube

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης