Αγορα νεου pc / να δουλευει illustrator / μεχρι 350-370e

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Stravopoulos

Δημοσίευση από Stravopoulos » 29 Μαρ 2015 16:44

ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΕΡΙ ΤΑ 350e, και σκέφτομαι να πάρω ένα pc στο οποίο να δουλέυω την πλατφόρμα τις adobe/Illlustrator.
Έχει κανείς καμια γνώμη για κανέναν καλό υπολογιστή/Καταστημα; ,
Σκεφτόμουν για i3 4G αλλά οι AMD επεξεργαστές μου βγαίνουν πιο οικονομικοί, έχει κανείς AMD και είναι ευχαριστημένος;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Μαρ 2015 19:58

Σε γενικές γραμμές όλα τα image/video editing προγράμματα συνεργάζονται καλύτερα με Intel επεξεργαστές παρά με AMD αλλά το θέμα είναι πως άμα ασχολείσαι μόνο με 2D δεν χρειάζεσαι ουσιαστικά καμιά σοβαρή επεξεργαστική ισχύ, και με pentium των 60euro κάνεις μια χαρά δουλειά και πιο πολύ διαφορά θα δεις από μεγάλη μνήμη και ένα καλό σκληρό παρά από τον επεξεργαστή.

Αν επιλέξεις μητρική με 2 θέσεις μνήμης και δουλεύεις μεγάλα αρχεία (πάνω από 2GB raw tiff) καλύτερα πάρε 1 μονή των 8GB για να μπορέσεις μετά εύκολα να τις κάνεις 16GB αλλιώς αν έχεις κυρίως μικρά θέματα βάλε 2 x 4GB. Επίσης ιδανικά πάρε έναν SSD για λειτουργικό, software και caching (120GB είναι αρκετά) και έναν καλό δεύτερο για αποθήκευση (οι επαγγελματικές σειρές για τους σκληρούς ανά εταιρία είναι: Western Digital Black, Seagate Constellation, Hitachi Ultrastar). Είναι λίγο τσιμπημένοι οι εν λόγω σκληροί αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους και από θέμα ταχύτητας και αξιοπιστίας.

Επίσης προσπάθησε το σύστημα σου να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για να γλυτώσεις το κόστος μιας εξτρά.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μαρ 2015 21:04

Φίλε Γιάννη, Πολλή Καλησπέρα σου, όπως και στον φίλο-μέλος, στον οποίο -πάλι- χάρισες -έτσι απλά- την τόση πείρα σου!
Ωστόσο θα σταθώ στο τέλος του μηνύματός σου φίλε Γιάννη. ...Πάντα με κάθε σεβασμό στους πόσους παρασάγγας πείρας 'μου ρίχνεις'!
giannis17 έγραψε:...Επίσης προσπάθησε το σύστημα σου να έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών για να γλυτώσεις το κόστος μιας εξτρά.
Θα έλεγα το αντίθετο μάλλον.... Άπαξ και πρόκειται να ασχοληθεί με επεξεργασία γραφικών, κλπ συναφών, θα ήταν -κατ' εμέ- καλύτερο να επενδύσει σε κάποια καλή-έξτρα κάρτα γραφικών, καθώς αυτή θα σηκώσει και το μεγαλύτερο βάρος της δουλειάς. Θά 'λεγα μάλιστα, μέχρι και για κάρτα με προδιαγραφές για παιχνίδια 'ζόρικα'.

Φυσικά δεν ξέρω τι -ακριβώς- απαιτήσεις θα έχουν τα αρχεία του Iiiustrator, τα οποία θα δημιουργήσει, ή/και επεξεργαστεί ο Η/Υ του.
Αν αρχίσει και προσθέτει, όμως, εικόνες (images), το πράγμα θα αρχίσει να βαραίνει αρκετά.

Συμφωνώ μαζί σουμ ως προς τη σημασία της CPU. Αλλά θα προτιμούσα, μάλλον, να έχει αρκετή RAM η ίδια η κάρτα γραφικών μου, παρά να απευθύνεται στη γενικότερη RAM... Σε τέτοιες περιπτώσεις (αναγκαστικών 'κλήσεων' στην κεντρική RAM) έχω δει κάτι καλά 'συρσίματα' του συστήματος.
Πάλι, όμως, μπορεί άνετα και να σφάλω, εμπρός σε όσα έχει αντιμετωπίσει η πείρα σου!
Γι' αυτό και δεν επιμένω! :D

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 29 Μαρ 2015 21:17

Γιώργο θα είχες δίκιο αν τα γραφικά ήταν 3D, σε 2D γραφικά η κάρτα γραφικών βοηθάει ελάχιστα μόνο στις σκιές, τα gradient, τα contour (ψευτο-3d) και όταν έχεις αρκετά layer το ένα πάνω στο άλλο με opacity. Οπότε στην περίπτωση που εργάζεται μόνο με 2D γραφικά δεν αξίζει να βάλει καν κάρτα γραφικών.

Αν μιλάμε για 3D CAD και animation rendering τότε ας μαζέψει πρώτα 1μιση χιλιάρικο και μετά μιλάμε για PC :D
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μαρ 2015 08:31

Με απεριόριστο σεβασμό στην πείρα:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση