Θεμα για πτυχιακή και απόψεις για επιλογή

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Μάιος 2015 21:35

Καλησπερα μας.

Μιας και φτάνω στο τελος του ΤΕΙ, Σεπτέμβριο λογικα τελειώνω, πρεπει να επίλεξv και ενα θεμα για πτυχιακή.

Δε θελω να παρω έτοιμο απο καθγτη, μιας και εχω σκεφτει μονος μου αρκετά.

Επισης, εκτος αυτου, δεν μπορω πρωτίστως να επιλεξω, να παρω ενα θεμα που μαρεσει πολυ, και θα κανω πολυ καιρο να το τελιωσω, ή να παρω το ευκολοτερο και να τελιωνω γρηγορα?
Αυτο που με εχουν πει ειναι να παρω κατι ευκολο για να το τελιωσω.

Τα θεματα που εχω σκεφτει ειναι:

:arrow: Badge engineering ή αλλιως rebadging
:arrow: Bitcoins (Ετσι γενικα και αοριστα)
:arrow: Graphene Transistors
:arrow: Planned Obsolescence (Αυτο ειναι περισσοτερο Οικονομικο)
:arrow: Ανάλυση ενως λογισμικου που θα μπορουσε να εντοπίζει λογικά λάθη στον Προγραμματισμο.
:arrow: Νεοι τρόποι συναλλαγώ και προτασεις για συναλλαγές (Χρημα) (Και αυτο ειναι οικονομικο).
:arrow: Ενα δικο μου Custom OS

Απο τα παραπάνω για μενα το πιο ενδιαφέρον ειναι το Graphene Transistors αλλα αυτο θελει να καθησω να ασχοληθώ αρκετο καιρο, να βρω πηγες, διαβασμα, συμπεράσματα κλπ.

Το πιο ευκολο για μενα σαφως και ειναι το τελευταίο, που το μονο που θα κανω ειναι να καθησω να φτίαξω ενα δικο μου λειτουργικο, θα γραψω 60-70 σελιδες με μια αναλυση για καποια πραγματα και τελιωνει το θεμα. Και Οταν λεω θα φτιαξω, δεν εννοω να καθίσω να γραψω κωδικα. Πχ με το Suse studio ή με κατι αντίστοιχο, θα κανω μια custom Distro και τελειώνει το θεμα.

Εσεις τι γνωμη εχετε? Να επιλέξω κατι εύκολο, ή κατι που θα μαρεσει?
Και τι γνωμη εχετε και για τα θεματα που σκεφτικά?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 03 Μάιος 2015 02:23

Τα 2,4 και 7 είναι σίγουρα τα πιο εύκολα. Εμένα θα με ενδιέφερε το 5 από την άποψη πως χρειάζεται πολύ ορθολογική σκέψη και σαφή αποτύπωση οπότε αν έχεις σκεφτεί ήδη κάτι καλό πιστεύω αξίζει.

Εγώ προσωπικά είχα κάνει και κατασκευή (σύστημα αυτοματισμού έξυπνου σπιτιού με arduino - lan module, custom relay module, custom sensors module - και απομακρυσμένη διαχείριση μέσω εφαρμογής android) μου πήρε κάτι παραπάνω από 1 μήνα καθώς ήταν και η πρώτη φορά που έπιασα arduino στα χέρια μου.

Άλλα θέματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι :
* Κβαντικοί υπολογιστές (υπάρχει αρκετό υλικό για ανάλυση και πρόσφατα η IBM έκανε μεγάλη πρόοδο)
* Ασφάλεια στην Πληροφορική (γενικά μπορείς να αναφερθείς σε επίπεδα επικοινωνίας, αποθήκευση δεδομένων, κρυπτογράφηση, συστήματα πιστοποίησης ταυτότητας και πως μπορούν να υποκλαπούν/παραβιαστούν όλα αυτά, μεθόδους προστασίας κλπ)
* Enhanced reality computing (λ.χ. microsoft hololens)
* Mobilization trend (γιατί όλες οι εφαρμογές έχουν επικεντρωθεί στην mobile χρήση, πως επηρεάζει την κοινωνία αλλά και την αγορά της πληροφορικής. Μια ανάλυση για την πορεία του mobile από το πρώτο iphone μέχρι σήμερα...)

Καλή επιτυχία ;)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Μάιος 2015 08:42

Τα 2 πρώτα που αναφέρεις τα είχα σκεφτει κι εγω, αλλα εχουν γινει πολλες πτυχιακες με αυτα τα θέματα, και σχεδον καθε χρόνο βγάζουν τα ίδια ή καποια παρομοια θεματα με αυτα. Τα 2 τελευταία ναι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα.
Ειδικα το τελευταίο καθαρα απο κοινωνική αποψη
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 03 Μάιος 2015 12:28

Μιας και είσαι στο τέλος, έχεις αποφασίσει με τι θες να ασχοληθείς επαγγελματικά αφού αποφοιτήσεις; Αυτό νομίζω ότι είναι ένας καλός λόγος για να πάρεις κάτι που σε ενδιαφέρει και θα το βάλεις και στο βιογραφικό σου.

Ένας άλλος λόγος βέβαια είναι να πάρεις κάτι που σου έχει μείνει απωθημένο και έχεις αποφασίσει ότι το κάνεις for fun και απλά θες να το δεις / μάθεις αλλά ξέρεις ότι δε θα σου χρησιμεύσει.

Προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ θεωρητική εργασία (εκτός αν καιγόμουν να τελειώσω), το να φτιάξεις κάτι έχει πιο πολύ πλάκα και το βρίσκω πιο χρήσιμη γνώση. Μην ξεχνάς ότι σκοπός σε μια σχολή είναι να μάθεις, όχι να τελειώσεις.

Επίσης η πτυχιακή δε χρειάζεται να είναι μοναδική ή να μην έχει ξαναγίνει από κανέναν άλλον φοιτητή. Δεν είναι διδακτορικό, σκοπός της πτυχιακής είναι να μάθεις και να αποδείξεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι χρήσιμο και μεγάλο (μεγαλύτερο απ'ότι έφτιαχνες μέχρι τώρα) λόγω όσων έμαθες στη σχολή.

Εγώ είχα αποφασίσει στο τέλος της σχολής ότι θα ασχοληθώ με software - προγραμματισμό, οπότε είπα θα φτιάξω κάτι σε hardware και μετά τέλος το hardware για μένα. Οπότε έφτιαξα ένα battle-bot https://www.youtube.com/watch?v=SqqDzi_d4ts (θέλαμε να του βάλουμε και φλογοβόλο αλλά κόστιζε άλλα 500 ευρώ οπότε είπαμε καλό είναι κι έτσι).

Τώρα αν με ρωτούσες τι θα έπαιρνα, μάλλον κάποια web application από τις άπειρες ιδέες που έχω (και φαντάζομαι όσο ασχολείσαι επαγγελματικά τόσο πιο ώριμη και ολοκληρωμένη θα είναι σαν ιδέα). Όλοι έχουμε ιδέες και διαμορφώνονται ανάλογα τα γούστα / hobbies / ανάγκες που έχουμε. Δε χρειάζεται να είναι μοναδική ή super ολοκληρωμένη σε αυτή τη φάση, πτυχιακή είναι όχι προϊόν που θα το πουλάς. Διάλεξε κάτι που θα γουστάρεις να το φτιάξεις. Good luck :)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 03 Μάιος 2015 15:48

Connor MacLeod έγραψε:Επισης, εκτος αυτου, δεν μπορω πρωτίστως να επιλεξω, να παρω ενα θεμα που μαρεσει πολυ, και θα κανω πολυ καιρο να το τελιωσω, ή να παρω το ευκολοτερο και να τελιωνω γρηγορα?
Αναλόγως τι θέλεις να κερδίσεις από αυτή την εμπειρία. Προσωπικά το βλέπω σαν ιδανική ευκαιρία μάθησης, που μπορεί να σου δώσει διάφορα εφόδια σε βάθος χρόνου, αν έχεις την όρεξη και το κουράγιο να την αξιοποιήσεις (ο χρόνος πάντα υπάρχει).

Καθώς το όλο ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό, θα παραθέσω δύο προσωπικά παραδείγματα:

Στο πρώτο μου πτυχίο (βιομηχανική πληροφορική - ΤΕΙ), επέλεξα να ασχοληθώ με την κρυπτογραφία (έρευνα) και ταυτόχρονα να κατασκευάσω ένα σύστημα e-voting (μία υποτιθέμενη -αν και δούλευε κανονικά- υλοποίηση για τις ανάγκες φοιτητικών εκλογών). Ήταν πτυχιακή δύο ατόμων, την οποία κατέληξα να κάνω μόνος (κυρίως όσον αφορά τον κώδικα) γιατί αργήσαμε να ξεκινήσουμε και ο φίλος που την κάναμε μαζί πήγε στρατό. Εκείνο τον καιρό δούλευα full time, οπότε τη δούλευα τα βράδια και τα σαββατοκύριακα (αν θυμάμαι καλά, πήρε περίπου τρεις μήνες).

Τι κέρδισα:
- Χρησιμοποίησα πολλά πράγματα που είχα μάθει στη θεωρία (π.χ. αρχιτεκτονικές) σε ένα μεγάλο project και τα είδα να λειτουργούν (με τα καλά και τα κακά τους) στην πράξη.
- Ήταν η πρώτη φορά που έγραψα τόσο μεγάλο project σε Java (και τη χρησιμοποίησα για το web), κάτι που με βοήθησε απίστευτα στην υπόλοιπη ακαδημαϊκή μου πορεία.
- Έμαθα πάρα πολλά πράγματα για την κρυπτογραφία και -κατ' επέκταση- γενικά για την ασφάλεια. Εκτός του ότι έκτοτε μου είναι πολύ πιο εύκολο να κατανοήσω τέτοιου είδους θέματα, χρησιμοποίησα αυτές τις γνώσεις αρκετές φορές λύνοντας αρκετά εξειδικευμένα προβλήματα· η τελευταία φορά μάλιστα ήταν πριν λίγους μήνες.

Στο μεταπτυχιακό μου (web computing), επέλεξα να σχεδιάσω και να κατασκευάσω ένα social network για researchers που περιελάμβανε (αυτό ήταν το σημαντικό κομμάτι) ένα ευφυές recommendation system για ακαδημαϊκά papers. Εν συντομία, ανέλυε papers ώστε να ανακαλύψει αυτόματα αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους ώστε να τα προτείνει ως recommendation σε όποιον διάβαζε ένα paper μέσω του συστήματος. Εκτός από αυτή την αυτόματη ανάλυση, κατέγραφε στατιστικά για τους χρήστες του συστήματος (τι διάβαζαν, τι τους άρεσε, τι πρότειναν σε άλλους, κλπ) ώστε να παρέχει περαιτέρω recommendations στους χρήστες βάσει αυτών των στατιστικών.

Τι κέρδισα:
- Πολλές γνώσεις σε έναν τομέα που χρησιμοποιείται ευρέως.
- Έμαθα πώς δουλεύουν και πώς κατασκευάζονται πολύπλοκοι αλγόριθμοι, κάτι που με βοήθησε και στη δουλειά, αλλά και στο διδακτορικό μου (εκείνη τη στιγμή δεν ήξερα καν πως θέλω να κάνω διδακτορικό, το οποίο κατέληξε να είναι σε άλλο, άσχετο θέμα).
- Εμμέσως (για διάφορους λόγους που δε θα αναφέρω γιατί ήδη έχω γράψει αρκετά μεγάλη απάντηση), με βοήθησε να κερδίσω πολύ εύκολα μια θέση για διδακτορικό κι έπειτα μία υποτροφία.

Εννοείται πως και στις 2 περιπτώσεις μπορούσα να έχω επιλέξει κάτι απίστευτα εύκολο και απλά να είχα κερδίσει -κατά τη γνώμη μου πάντα- λίγο χρόνο και τίποτα άλλο.

Τέλος, θα συμφωνήσω με τον Kainourios· διάλεξε κάτι που θα σου αρέσει να φτιάξεις και να ασχοληθείς μαζί του.

Άβαταρ μέλους
unseen1980

Δημοσίευση από unseen1980 » 03 Μάιος 2015 22:41

Η προταση μου ειναι ενα Hadoop cluster σε raspberry pi. H αναλυση μεγαλων ογκων δεδομενων ειναι κατι που θα εχει αρκετη ζητηση στα επομενα χρονια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες