Αγορά PC - Ελληνικά καταστήματα ή Amazon;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 07 Μάιος 2015 14:29

Έχω σκοπό να αγοράσω ένα PC, ή μάλλον τα κομμάτια για να χτίσω και έχω το εξής πρόβλημα. Μπορώ να αγοράσω τα κομμάτια από άμαζον, η τιμή είναι συνολικά στα 1260 ευρώ, και μπορώ να κάνω τις ίδιες αγορές με 1500+. Δεν έχω ιδέα περί εκτελωνισμό και παραπλήσιες διαδικασίες. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ώστε να μπορέσω να κάνω τις αγορές με τον πιο συμφέροντα τρόπο;
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 07 Μάιος 2015 16:51

Πάρε από το amazon.co.uk που ειναι ευρωπαϊκό για να μην έχεις θέμα

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 07 Μάιος 2015 21:43

Αυτό σκέφτομαι να κάνω αλλά οι τιμές είναι κάπως μεγαλύτερες. Αν όμως όντως γλυτώνεις εκτελωνισμούς και ιστορίες με φόρους και τέτοια, ίσως τελικά να είναι φθηνότερα. Από ελλάδα είναι σίγουρα φθηνότερα... το έλεγξα οπότε good deal anyway :)

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 08 Μάιος 2015 00:11

Από Ελλάδα πλέον είναι πραγματικά πολύ φθηνά που δεν αξίζει πλέον να αγοράζεις από έξω...ίσως μερικά συγκεκριμένα πράγματα να πετύχεις πιο φθηνά

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 08 Μάιος 2015 08:04

Καλημέρα,

Δοκίμασες κομμάτι-κομμάτι να κάνεις αναζήτηση στο Skroutz;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 08 Μάιος 2015 19:25

κομμάτι - κομμάτι είναι έτσι και αλλιώς από σκρουτζ έκανα αρχικά την έρευνα αγοράς μου και το pc βγαινει τελικα 1730 ευρω. στο αμερικανικο αμαζον ειναι 1300 - 1350 ή κάτι τέτοιο αλλά είναι ο εκτελωνισμός πάνω από 450 οπότε δεν αξίζει καν :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Μάιος 2015 09:02

lefta4klik έγραψε:Από Ελλάδα πλέον είναι πραγματικά πολύ φθηνά που δεν αξίζει πλέον να αγοράζεις από έξω...ίσως μερικά συγκεκριμένα πράγματα να πετύχεις πιο φθηνά
Δε θα το ελεγα και καθολου μαλιστα :/
Εκανα μια μινι αναβάθμιση στο PC μου (καλα μινι δε την λες. Απο phenom x4@2.2GHz/4GB σε i73770@3.4GHz/16GB) τα Χριστούγεννα και πηρα μια CPU, RAM, και PSU
Μιτρικη την ειχα παρει απο το Σεπτεβριο απτο e-shop.gr γιατι την ειχε προσφορα απο 100 στα 80 και περίμενα να παρω και τα υπόλοιπα

Την CPU που βλεπεις στην υπογραφή μου την πήρα απο Ισπανία με 260 ευρω ενω εδω εχει 320+
Την Ραμ Αυτη την πήρα απο το ιδιο μαγαζι στην Ισπανια 55(x2) ενω το e-shop.gr την ειχε 73, και στο φθηνοτερο ελληνικο την βρήκα κοντα στα 65.
Και τέλος το υπέρτατο τροφοδοτικό SEASONIC S12G-650 650W το πήρα 98 ευρω απο amazon και εδω το ειχα βγει 110

Συνολο €82 κάτω. Με αυτα που γλίτωσα πήρα εναν SSD για ενα άλλο pc ;)

JohnMorf κοιτα απο ευρωπη, ebay απο ευρωπαιους πωλητες ή απο ασια αν μπορεις να τα παρεις.
Αν στα στειλουν με ταχυδρομειο δε πληρωνεις τελωνεία
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 11 Μάιος 2015 23:32

Ευχαριστώ πολύ! Ψάχνοντας έχω βρει πολύ καλές τιμές σε ευρώπη. εκτός των ευρωπαικών αμαζον και του ι-μπει, έχεις να μου προτίνεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα;

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 11 Μάιος 2015 23:53

Ξαναγράφω για να δείξω τα κομμάτια τα οποία διάλεξα για το build. Είναι όλα επιλογές που έκανα μέσα από το amazon.it .

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας και ίσως μέρη που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα κομμάτια σε χαμηλότερες τιμές. Νομίζω πως οι επιλογές που έχω κάνει είναι βάσιμες και σωστές. Δεν διάλεξα μια 980, αλλά 2 970, θεωρώ πως η απόδοση θα είναι συνολικά καλύτερη.

Το σύστημα σε αυτή την περίπτωση είναι γύρω στα 1850 ευρώ.
Συνημμένα
Build1800.png

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Μάιος 2015 01:19

1) Τι το θελεις τοσο ακριβο κουτι?
2) Σε πρωτείνο απο τροφοδοτικα αν μπορεις να πάρεις ήτε corsair ή Seasonic ή Antec, Xfx.
Πολυ καλο ειναι το EVGA Supernova G2 με ... 10 χρονια εγγυηση !!!
Noμιζω στα 120 ευρω ειναι το καλυτερο PSU αυτη τη στιγμη
3) Τι ακριβως θα τρεχεις και θελεις τοσο καλη κάρτα γραφικων και μαλιστα δυο καρτες?

Τα μονα λογικα που βρησκω στο build Που εκανες ειναι ο επεξεργαστης, η ραμ και οσκληρος.
Και η μιτρικη οκ ειναι, αλλα εγω προσωπικα εκτος απο asus,gigabyte δε παιρνω κατι αλλο. Με τις msi Παλαιοτερα ειχα αρκετα προβληματα Σε AMD sempron, AMD Athlon64. Μπορει και να ετυχε δε ξερω.

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 12 Μάιος 2015 08:53

1. Μπορεί να είναι overkill, και όντως παίρνει μεγάλο μέρος του Budget (για κάτι που ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με την απόδοση του συστήματος) αλλά πραγματικά αυτό το κουτί είναι πανέμορφο. Δεν μπορώ να αποφύγω λογικά την αγορά του... Αν το κάνω λογικά θα παω για κάτι αρκετά φθηνότερο, όπως μια corsair 200r windowed, στα 70-80 ευρώ.

2. Αφού διάβασα λίγα reviews μετά το post σου έκανα την αλλαγή στο build από το v750 της cooler master στο supernova 750 g2 της evga που μου πρότεινες.

3. Έχω ένα monitor 1440p και σε παιχνίδια όπως far cry 4 και ac unity δεν περνώ τα 17fps. σε low-medium settings. Μια 970 είναι οκ για τα περισσότερα αυτή τη στιγμή, ακόμα και στο 1440 monitor, εκτός αυτού όμως θέλω να έχω αυτό το pc για τα επόμενα 5-7 χρόνια. Ίσως να μην πάρω την δεύτερη gtx 970 κατευθείαν αλλά να δω πως το σύστημα θα είναι με μια, και κάποια στιγμή αργότερα να βάλω μια δεύτερη. Από την άλλη μπορώ να βάλω μια 980 για χαμηλότερη τιμή από 2χ970, αλλά κάπου χάνεται το performance/euro, κάτι στο οποίο η 970 είναι πολύ-πολύ καλή.

Σίγουρα δεν ξέρω ακόμα τι είναι το καλύτερο για το σύστημα. Δεν ξέρω καν αν χρειάζομαι τον i7. Σκοπεύω να κάνω photo editing, ελαφρύ video editing, αλλά σε μερικούς μήνες θα κάνω streams στο twitch.tv και ίσως χρειαστώ την παραπάνω δύναμη... Έχω χρόνια να χτίσω pc και δεν έχω ακολουθήσει την όλη φάση, αλλά κάνω λίγο catching up τώρα... Ένα σύστημα των 1000 ευρώ μπορεί να κάνει πάρα πολλά αλλά δεν ξέρω πόσο future proof...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Μάιος 2015 09:43

Έχω ένα monitor 1440p και σε παιχνίδια όπως far cry 4 και ac unity δεν περνώ τα 17fps
Α, ok. Παιζεις λοιπον σε μεγαλυτερες αναλύσεις απο 1080. Καλα κανεις τοτε και παιρνεις την 970.
Δε νιμιζω ομως να χρειαστεις 2.
Προσωπικα δεν εχω παίξει ακομα με μεγαλες αναλυσεις, αλλα δε νομιζω πως θα εχεις προβλημα σε 1440 με μια 970. Ψαξτο λιγο παντως μη δωσεις τζαμπα χρηματα.
Ειναι καλυτερα αντι να παρεις 2 970, να παρεις μια, να κρατησεις τα υπολυπα χρηματα και με αυτα σε τρεια χρόνια να παρεις μια καλυτερη της 970.
Σκοπεύω να κάνω photo editing, ελαφρύ video editing, αλλά σε μερικούς μήνες θα κάνω streams στο twitch.tv
Ο ι7 πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο κοντα στα 300 ευρω αυτη τη στιγμη (budget 270-330 €).
Καλα κανεις και τον παιρνεις (Τον i7 εννοω) . θα κρατησει αρκετα.

Κοιτα το θεμα της καρτα λιγο. Εγω το καινουριο pc το εκανα με αυτη τη λογικη. Να το κρατησω 5-7 χρονια, αλλαζοντας μονο την καρτα γραφικων - εχω την 560 και πιστεψέμε σε 1080p δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβημα με ολλα στο full - και να προσθεσω ακομα 16GB RAM. Το εκανα τον ΙΑΝ 2015, υπολογιζω το 2017-2018 απλα να αλλαξω την Καρτα γραφικων και να προσθεσω μια 16GB RAM και να το κρατισω εως το 2022 το πολυ. Οπως και με το προηγουμενο το ιδιο εκανα. Το ειχα παρει το 2007 και το αλλαξα φετος.

Και για το κουτι, εγω να σε πω οτι εχω κανει μονος μου ενα ξυλινο κουτακι που πανω απο 7 ευρω δε με κοστισε. Τωρα μονο και μονο να δωσεις τωρα λεφτα για κουτι, παει να πει οτι εισαι χουβαντας και οτι τα εχεις. Αν τα εχεις, δωστα.
2. Αφού διάβασα λίγα reviews μετά το post σου έκανα την αλλαγή στο build από το v750 της cooler master στο supernova 750 g2 της evga που μου πρότεινες.
Σε αυτα τα χρηματα πιστευω πραγματικα οτι δεν υπάρχει κατι αναλογο. Το μονο που μπορει να συγγριθει μαζι του ειναι το AX760 της corsar αλλα παει στα 180 ευρω. Αυτα τα δυο ειναι τα καλυτερα τροφοδοτικα αυτη τη στιγμη

Θα ψαξω να δω απο πιο μαγαζι ειχα παρει τα δικα μου απο την ισπανια γιατι δε θυμαμαι και θα ξανα post-αρω

PS το κουτι που ειχα φτιαξει ειναι αυτο:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=48603

Άβαταρ μέλους
lefta4klik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefta4klik » 12 Μάιος 2015 11:20

απo ukamazon που έψαχνα βρήκα κάποια πράγματα φθηνότερα αλλά με τα μεταφορικά λίγο πολύ την ίδια τιμή είχαν. Το μόνο που θα πάρω που μου βγήκε σε καλύτερη τιμή είναι ένα monitor.

Connor MacLeod από ebay.uk παίρνεις ;

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 12 Μάιος 2015 20:41

Αν εξαιρέσεις το κουτί στο οποίο διαφωνούμε και στο τροφοδοτικό, το οποίο το διάλεξα αντί του supernova μόνο και μόνο επειδή κοστίζει 50 ευρώ λιγότερο σε αυτή την περίπτωση, αυτό είναι το καλύτερο κατάστημα με τις καλύτερες τιμές που έχω βρει στην Ευρώπη μέχρι στιγμής.

Το τελικό κόστος είναι ~1650 ευρώ, και από ότι έχω καταλάβει με τα ολίγα γερμανικά που ξέρω υπάρχει επιλογή αντικαταβολής (όχι 100% σίγουρος για αυτό.) Νομίζω πως το συγκεκριμένο pc είναι πολύ πολύ δυνατό, παραπάνω από όσο χρειάζεται και θα είναι για τα επόμενα πολλά χρόνια.

Υπάρχει μια περίπτωση να διαλέξω την 970 αλλά στο συγκεκριμένο site οι τιμές των 970 είναι οι normal που έχω βρει σχεδόν παντού, ίσως ελάχιστα χαμηλότερα, αλλά αυτή η τιμή στην 980 και μάλιστα την g1 έκδοση που έψαχνα είναι πολύ δελεαστική.

Θα εκτιμούσα τις γνώμες σας. Η μεγαλύτερη μου απορία αυτή τη στιγμή είναι η 970 x2 (σε κάποιο χ χρονικό διάστημα η δεύτερη). ή μια 980, και ίσως μια δεύτερη σε ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τη στιγμή αγοράς. ίσως μια 970, και μια εντελώς διαφορετική καλύτερη στο μέλλον, έτσι όμως παει χαμένη η πρώτη 970. Νομίζω πως με ένα τέτοιο σκεπτικό η 980 είναι η καλύτερη επιλογή.

Το κατάστημα είναι το www.mindfactory.de/ , και το build είναι αυτό στην παρακάτω εικόνα.
Συνημμένα
1650build.png

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Μάιος 2015 20:24

είναι άλλο πράγμα το "θέλω να στήσω έναν υπολογιστή για αυτή τη δουλειά με αυτά τα λεφτά" και άλλο το "θέλω να βρω αυτά τα συγκεκριμένα πράγματα φθηνότερα"

Για τη δουλειά που το θες ξαναγύρναγα στον 250GB SSD (ο 120άρης δεν θα σε φτάσει και θα το μετανιώσεις), αντί για WD Blue πάρε Black (έχουν τρελή διαφορά σε επιδόσεις + διάρκεια ζωής), ξαναγύρνα στην GTX970 δεν αξίζει την διαφορά χρημάτων η 980, βγάλε την υδρόψυξη (ο συγκεκριμένος i7 πάει στα 5GHz και με την μαμά ψύχτρα απλά δεν το συνιστώ μέσα στο καλοκαίρι), τώρα για το κουτί ότι και να σου πω αυτό θα πάρεις οπότε πλήρωσε το.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες