Πρόβλημα με backup restore σε Plesk

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Μάιος 2015 08:33

Αν δεν είναι σωστή η κατηγορία ας μετακινηθεί...

Ένας φίλος είχε ένα eshop σε μια εταιρεία με plesk.Για κάποιους λόγους ήθελε να φύγει από εκεί,και βρήκαμε μια εταιρεία με plesk όπου αγόρασε ένα πακέτο.Εν τω μεταξύ είχαμε πάρει ένα full backup από τη σελίδα,αλλά μέχρι να αγοράσει πακέτο φιλοξενίας στη νέα εταιρεία,η συνδρομή στην παλιά έληξε κι έτσι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το backup που έχουμε κρατήσει εμείς για την επαναλειτουργία της σελίδας.Προσπάθησα να ανεβάσω αυτοματοποιημένα το backup,εξ αρχής είχα επιλέξει ότι δεν είχε κωδικό,και μόλις τελείωνε το ανέβασμα μου εμφάνιζε ένα πλαίσιο διαλόγου που ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό.Και φυσικά δεν επαναφερόταν τίποτα.Τώρα ανέβασα το αρχείο backup στο σέρβερ και περιμένω την εταιρεία να το επαναφέρει.Όμως γιατί συνέβαινε αυτό;Έχει κάποιος ιδέα;Με το plesk είχα ασχοληθεί πολύ λίγο καιρό,στην ίδια εταιρεία που του συνέστησα,κι έφυγα λόγω αυτού,άρα δεν έχω καμία ιδέα από τη λειτουργία του.Αν έχει κάποιος απάντηση ας μου πει μήπως χρειαστεί,αν και πιστεύω ότι η εταιρεία θα το επιλύσει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Μάιος 2015 20:29

δοκίμασες δηλαδή να βάλεις το username και το password με το οποίο μπήκες στο plesk και δεν συνέχιζε;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Μάιος 2015 20:43

Ανέβηκαν ένα ένα και είναι εντάξει.
Ζητούσε κωδικό του backup χωρίς να είναι προστατευμένα με κωδικό.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 20 Μάιος 2015 20:58

το αρχείο του backup δεν γίνεται να κλειδωθεί με username και password, μόνο encrypt θα μπορούσε να γίνει όπου θα ζήταγε είτε κλειδί SSL ή απλό κωδικό.

Εφόσον ζήταγε username/password θα ήταν είτε του plesk που έχεις τώρα απλά για ασφάλεια ή μπορεί και του παλιού plesk σαν επιβεβαίωση πως θυμάσαι τον παλιό κωδικό εφόσον θα αντικαταστήσει τον καινούριο μετά το restore
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Μάιος 2015 21:04

Ότι και να είχα βάλει δεν το έπαιρνε.Τέλος πάντων ανέβηκε και τελείωσε το θέμα.Ενός άλλου ήταν όχι δικό μου.Εγώ έχω τις σελίδες μου σε cpanel και είναι μια χαρά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες