Κατασκευή & τοποθέτηση banner σε site μου για πελάτη, πως να το γράψω σωστά στο τιμολόγιο;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Apokotos

Κατασκευή & τοποθέτηση banner σε site μου για πελάτη, πως να το γράψω σωστά στο τιμολόγιο;

Δημοσίευση από Apokotos » 14 Μάιος 2015 18:27

Γεια σας είμαι ελεύθερος επαγγελματίας γραφίστας και διατηρώ μια ιστοσελίδα (πάνω σε άλλο αντικείμενο άσχετο με την εργασία μου) της οποίας η επισκεψημότητα πήγε ξαφνικά πολύ καλά και θέλω να βάλω ορισμένες διαφημίσεις με μπανεράκια σαυτήν πελατών μου απ τη δουλειά.

Για το λόγο αυτό ενημέρωσα τους ΚΑΔ μου και έχω τιμολόγια κανονικά αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι τι ακριβώς να γράψω σε κάθε τέτοια εργασία στο τιμολόγια, πως συνηθίζεται να το γράφουμε ;

Πρόκειται να βάλουμε 1 μπάνερ 750 x 300 στην ιστοσελίδα για 1 χρόνο διάρκεια.

Αυτό τώρα πως θα το γράψω σωστά στο τιμολόγιο που θα κόψω στο πελάτη, πρέπει να αναφέρω και την διάρκεια της διαφήμισης δηλ 1 χρόνο ;

Σημειώστε ότι τα μπανεράκια τα φτιάχνω εγώ φυσικά.

Λέω να γράψω, Κατασκευή και φιλοξενία banner για 1 έτος

Πρέπει να αναφέρω το όνομα της ιστοσελίδα που να ανεβεί ; Πρέπει να αναφέρω ότι είναι για 1 χρόνο ;

Εσείς πως το γράφετε ;

Ευχαριστώ

Apokotos

Δημοσίευση από Apokotos » 14 Μάιος 2015 19:05

Επειδή τοποθέτησα το banner και ο πελάτης μου ζητάει το τιμολόγιο αν κάποιος ξέρει τι γράφουμε παρακαλώ ας δώσει μια απάντηση !

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 15 Μάιος 2015 02:02

Χωρίς προηγούμενη εμπειρία θα υποθέσω πως το:
"Διάθεση διαφημιστικού χώρου και χρόνου διάρκειας 1 έτους"
ίσως είναι αρκετό.

Apokotos

Δημοσίευση από Apokotos » 15 Μάιος 2015 11:50

Καλημέρα το έκοψα τελικά και έγραψα
ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ BANNER ΓΙΑ 1 ΕΤΟΣ

Βλέπεις βιαζόταν ο πελάτης όμως τόσοι επαγγελματίες είναι εδώ μέσα γιατί δεν απαντά κανένας ; Πρέπει να βάζουμε και διάρκεια 1 ετος, 1 μηνα και αν ναι πρπεει τοτε να γράφουμε ας πούμε και από πότε μέχρι πότε είναι η διάρκεια αυτή λόγου χάρη από 11/11/1111 έως 11/11/1112 ;

Γενικά εσείς σε αντίστοιχη περίπτωση τι γράφετε ;

Ας απαντήσει κάποιος επαγγελματίας ή συνάδελφος αν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 15 Μάιος 2015 12:25

Εγω σε ολα τα τιμολογια που εχουν σχεση με διαφημιση βαζω "Υπηρεσιές Διαφήμισης στο Ίνετρνετ" και τιποτα αλλο, ασχετα αν ειναι για 1 χρονο ή για 1 μηνα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 15 Μάιος 2015 12:30

Υπηρεσία είναι δεν είναι προϊόν. Την υπηρεσία μπορείς να τη βαφτίσεις όπως θέλεις, αλλά πάντα μέσα στα πλαίσια του ΚΑΔ που έχεις δηλώσει.

Δεν έχει νόημα να βάλεις διάρκεια και ημερομηνίες. Δεν είναι ιδιωτικό συμφωνητικό, αλλά φορολογικό παραστατικό.

Apokotos

Δημοσίευση από Apokotos » 15 Μάιος 2015 13:03

Μάλιστα. Επειδή δεν έχω και πολλά χρόνια στο χώρο νέος επαγγελματίας είμαι θα σας πω την εμπειρία μου με τους λογιστές. Ο πρώτος λογιστής που είχα μου είχε πεί να βάζω ημερομηνίες αν ειναι για 1 χρόνο τοτε από 1/1/1111 εως 1/1/1112 ο δεύτερος λογιστής μου είπε απλά να γράψω φιλοξενία banner και αρκεί !

Γιαυτό σας ρώτησα εσείς που είστε επαγγελματίες μπάσκε βγάλω άκρη. Από τις απαντήσεις σας συμπεραίνω πως ο καθένας το περιγράφει όπως θέλει μέσα στα πλαίσια του ΚΑΔ.

Άρα το ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ BANNER ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ που έβαλα σας φαίνεται οκ ;

Τώρα για τα επόμενα, καλό θα ήταν να μας πούνε και άλλα μέλη τι γράφουν εκείνα σαυτή την περίπτωση για να βγάλουμε ένα πιο αντικειμενικό συμπέρασμα.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 15 Μάιος 2015 13:13

Μιλάμε για Ελληνικό δημόσιο και Ελληνική εφορία... τίποτα δεν είναι ΟΚ με αυτούς!

Όπως είδες ούτε οι λογιστές που είναι το επάγγελμα τους δεν μπορούν να σου πουν με βεβαιότητα.

Όπως είπα και πριν, το βασικό είναι τι λέει ο ΚΑΔ που έχεις δηλώσει. Αν πχ έχεις δηλώσει μόνο Υπηρεσίες δημιουργίας ιστοσελίδων στο διαδίκτυο (62.01.11.04 ) τότε θα χρειαστεί να δηλώσεις και Διάθεση διαφημιστικού χώρου ή χρόνου στο διαδίκτυο (63.11.30) για να μπορέσεις να κόψεις τιμολόγιο σαν αυτό που αναφέρεις.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 15 Μάιος 2015 13:55

Καλό είναι να μπαίνουν οι ημερομηνίες ώστε να ξέρει ο πελάτης μέχρι πότε έχει πληρώσει και να είστε και οι 2 καλυμένοι. Ούτε εσύ να του ζητήσεις νωρίτερα ανανέωση, ούτε αυτός να σου πει ότι έχει πληρώσει για παραπάνω χρονικό διάστημα. Διαφορετικά από πότε έως πότε ισχύει ο χρόνος, από την ημερομηνία έκδοσης, από την ημερομηνία εξόφλησης, από την ημερομηνία τοποθέτησης ??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες