Εργασία Remote: Νόμος και φορολογία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
web_mastor

Δημοσίευση από web_mastor » 01 Ιουν 2015 16:43

Καλησπέρα σε όλους, και ελπίζω να ρωτάω στο σημείο του forum!

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την τύχη μου με κάποια remote απασχόληση στο εξωτερικό. Δεν έχω όμως την παραμικρή ιδέα για το νομικό καθεστός, την φορολόγηση, και άλλες παγίδες που ίσως θα έπρεπε να προσέξω. Υπάρχει κάποιος/α με αντίστοιχη εμπειρία να μου ανοίξει τα μάτια ή έστω να με κατευθύνει; Ποιο συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω:

1) Θα συνεχίσω να κόβω ΑΠΥ για τις αμοιβές μου, όπως και αν δούλευα με έλληνα πελάτη/εργοδότη; Υπάρχει το ίδιο καθεστός σχετικά με το ΦΠΑ 23%, και παρακράτηση 20% ή υπάρχουν διαφορές όταν ο πελάτης είναι απο άλλη χώρα;

2) Θα επηρεαστώ με οποιονδήποτε τρόπο από το καθεστός φορολογίας της χώρας του πελάτη;

3) Υπάρχει διαφορά αν ο πελάτης είναι σε Ευρωπαϊκή χώρα;

4) Γενικά, αν συμφωνησω σε ένα Χ ποσό αμοιβής, τι λεφτά θα μου μείνουν καθαρά;

5) Τέλος, αν είναι ο μοναδικός μου πελάτης και έχω συμβαση συνεργασίας, μπορώ να φορολογηθώ με καθεστός μισθωτού, ή θα πάω σε φόρο εισοδήματος 26% απο το 1o euro.

Γενικά υπάρχει κάτι άλλο που θα ήταν καλό να προσέξω;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 02 Ιουν 2015 18:41

1. ΦΠΑ Υπάρχει μόνο στην Ευρώπη. Αν ο πελάτης σου είναι από Αμερική, δεν κόβεις ΦΠΑ. Αν ειναι πχ από Γερμανία και δεν έχει κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών ή απευθύνεσαι σε ιδιώτη, κόβεις κανονικά ΦΠΑ, ειδάλλως δεν κόβεις. Το ΦΠΑ που θα χρειαστεί να κόψεις, θα είναι με το ποσοστό της εκάστοτε χώρας! Η παρακράτηση φόρου είναι το ίδιο μιας και φορολογήσε στη χώρα που μένεις.

2. Ίσως να υπάρχουν συγκεκριμένες συμφωνίες μεταξύ διαφόρων χωρών, οπότε πάει κατά περίπτωση.

3. απαντήθηκε στην πρώτη απάντηση

4. Ότι σου μένει και τώρα (αν εννοείς την παρακράτηση φόρου)

5. Αν αποδείξεις ότι είναι σχέση εξαρτημένης σχέσης, θα φορολογηθείς με καθεστός μισθωτού.

web_mastor

Δημοσίευση από web_mastor » 07 Ιουν 2015 11:41

Ευχαριστώ για την απάντηση alexisitsios.

Με προβληματίζει λίγο το θέμα της παρακράτησης: Ο "πελάτης" μου απο το εξωτερικό δηλαδή θα αναγκαστεί να δίνει το 20% της αμοιβής μου στην Ελληνική εφορία; Μου φαίνεται λίγο περίεργο!

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 08 Ιουν 2015 16:52

Πες του να μην την καταβάλει. Εσύ πάντως θα βρεθείς πίσω από τα ελληνικά κάγκελα των φυλακών αν δεν καταβληθεί ο φόρος :D

imaginena

Δημοσίευση από imaginena » 08 Ιουν 2015 23:58

Για τετοια ζητήματα επικοινωνεις με τον λογιστη σου, δεν μπορεις να βασίζεσαι σε ενα forum, ειδικά με τον Ελληνικό φορολογικό σύστημα.
Για να κόβεις ΑΠΥ υποθέτω εχεις δηλώσει ελευθεριο επαγγελμα (προγραματιστής π.χ ) γιατι δεν εκανες εναρξη με διαφορετικό κωδικό ώστε να κόβεις ΤΠΥ όπου δεν έχει παρακράτηση;
Mόνο ένας λογιστής θα σε βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
grigorakis4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grigorakis4 » 10 Απρ 2016 11:48

Γενικά πριν ξεκινήσεις κάτι φρόντισε να είσαι έτοιμος γιατί έχω ακούσει ότι όταν μαζέψεις κάποιες πληρωμές από διάφορα άτομα ή συνολικά 3.000 σε paypall στέλνουν report σε ελληνικές τράπεζες και μπλοκάρουν τα χρήματα. Ή διαδικασία να τα ξεμπλοκαρεις είναι να πάρεις χαρτί από την εφορία οτι εχεις κόψει παραστατικά...

Δεν ξέρω αν ισχύει 100% αλλα το έχω ακούσει από 2 άτομα...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες