Αποθήκευση και χρήση φωτογραφιών από άλλον server.

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 05 Ιουν 2015 07:47

Καλημέρα

Μια ερώτηση.

Υπάρχει η δυνατότητα να έχω το site μου σε έναν server αλλά να έχω αποθηκευμένες και να «τραβάω» τις φωτογραφίες και μόνο, σε άλλο server σε κάποιον αρκετά μεγάλο δίσκο?

π.χ. έχω το εξής πακέτο:
RAM: 1 GB
CPU: 1/2
40 GB SSD Storage
Bandwidth: 2TB

οι ανάγκες μου όμως σε δίσκο θα είναι σε λίγο πολύ πιο μεγάλες λόγω αρκετών χιλιάδων φωτογραφιών.

Η εταιρεία που με φιλοξενεί θέλει να με πάει σε πολύ ακριβότερο πακέτο αλλά αυτή τη στιγμή που το site «δεν δίνει» ακόμα, ψάχνω μια οικονομικότερη αλλά αξιόπιστη λύση.

Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό?

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 07 Ιουν 2015 12:01

Γίνεται αρκετά εύκολα.

1) Αγοράζεις ένα hosting πακέτο με το χώρο που χρειάζεσαι (δεν σε ενδιαφέρει να είναι vps, και shared κάνει απλά τσέκαρε πρώτα το ping να μην είναι πολύ μεγαλύτερο από του vps σου και σου καθυστερεί το site)

2) Στο VPS σου φτιάχνεις ένα DNS entry img.todomainmou.gr A IP-tou-shared

3) Μεταφέρεις όλες τις φωτογραφίες στον shared κρατώντας την ίδια δομή φακέλων *

4) Στο htaccess του site σου κάνεις rewrite τα url των img *

Κώδικας: Επιλογή όλων

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule (.*)\.(jpg|gif|png)$ http://img.todomainmou.gr/$1.$2
* Αν χρησιμοποιείς css image-backgrounds απλά μετέφερε και τα css και πρόσθεσε και την κατάληξη css στο RewriteRule

5) Αν ανεβάζεις τις εικόνες με κάποιο CMS στις ρυθμίσεις του βάλτο να κάνει upload με βάση FTP δώσε στοιχεία FTP του shared (username/password/IP) και θα τα ανεβάζει κατευθείαν στον shared (να ξέρεις όμως πως κατά πάσα πιθανότητα τα resize scripts θα "σπάσουν" ή θα συνεχίζουν να βάζουν τις resized εικόνες στον VPS, για να παίξουν σωστά θα χρειαστεί edit o κώδικας τους)
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 12 Ιουν 2015 09:35

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για μια σχετικά οικονομική λύση χωρητικότητας 1 Τ σε πρώτο στάδιο με προοπτική επέκτασης 2-3-4 Τ και παραπάνω, ας ρίξει μια ιδέα

Και πάλι ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες