Αποκτηση social media λογαριασμων, απο προηγουμενο ιδιοκτητη domain.

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 22 Ιουν 2015 22:22

Καλησπερα,

Ελπιζω το θεμα να μην ειναι σε λαθος κατηγορια.
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης:
Αγορασα ενα domain (το οποιο ειχε ληξει), το εφτιαξα και τωρα ειμαι στη φαση της δημιουργιας των social media λογαριασμων.
Προς ασχημη εκπληξη μου, βλεπω οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε φτιαξει ηδη accounts για αυτο το domain. Facebook Page, Google Plus page, ακομα και twitter account ολα στο ονομα του domain.
Πχ αν το domain ειναι msn.gr τοτε εχουμε το twitter.com/msngr κλπ.

Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση;
Οπως το σκεφτομαι εχω 2 επιλογες:
1. Να στειλω μηνυμα (μεσω του social account που εχει φτιαξει) στον προηγουμενο ιδιοκτητη και να του ζητησω να μου τα μεταβιβασει
2. Να στειλω εκφοβιστικο μυνημα (τυπου θα κινηθουμε νομικα κλπ)

Τα accounts τα εχει παρατησει απο περυσι, δηλαδη εκανε 2-3 tweets και τελος, η σελιδα στο fb βλεπω ειναι πια κλειστη (αρα εχω χασει το ονομα;), και στο google plus page εχει μονο το domain name και σαν αναρτησεις 2-3 βιντεακια στo youtube αναρτημενα και αυτα περυσι και μετα τιποτα.
Εσεις τι πιστευετε οτι θα ηταν η καλυτερη προσεγγιση στο προβλημα;

Ενταξει ως τελευταια λυση ειναι να προσθεσω κανα νουμερο στο τελος της λεξης πχ msngr2 κλπ αλλα θελω να το 'κυνηγησω΄ πρωτα πριν φτασω εκει.

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 23 Ιουν 2015 00:41

Ούτε να τον εκφοβίσεις μπορείς ούτε να κινηθείς νομικά. Στείλε του ένα μήνυμα και αν θέλει στα δώσει.

Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 23 Ιουν 2015 12:24

Κοιτα δεν θελω να τον εκφοβισω με την κακη εννοια, απλα αν τον παρω με καλο θα εχω λιγοτερες πιθανοτητες απ'οτι αν στειλω ενα πιο αυστηρο κλπ μηνυμα.

Επειδη απ'οτι καταλαβα απο βιντεακια κλπ το ειχαν παιδακια (16-18) δεν νομιζω να βγαλω ακρη οποτε θα κανω report τις pages μιας κ δεν εχουν πια τo domain ωστε τουλαχιστον να 'διαγραφει' το ιστορικο του.

remal

Δημοσίευση από remal » 23 Ιουν 2015 16:24

απλα τα ζητας και αν θελει στα δινει/πουλαει. δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Π.χ αν θελω εγω φτιαχνω σελιδα στο facebook freestuff_gr Freestuff_GR κτλ. αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να τα δωσω στο freestuff.gr αν μου τα ζητησει

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Ιουν 2015 20:28

απλα τα ζητας και αν θελει στα δινει/πουλαει
remal++

Ειδικά αν τα έφτιαξε την εποχή που είχε στην κατοχή του και το domain δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Όμως πρέπει λογικά να έμαθες να είσαι πιο προσεκτικός στη στρατηγική σου την επόμενη φορά.

Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 23 Ιουν 2015 23:58

@remal

Να αγορασω δεν προκειται, δεν αξιζει να δωσω λεφτα για ενα ουτε καν domain,ακομα πιο πολυ ουτε καν subdomain,αλλα για ενα subpage ...(πχ. facebook.com/Domaingr)
Εξ'αλλου δεν θελω να κερδισω ουτε τα 5-10 ατομα που εκαναν like/follow - ο,τιδηποτε, απλα να 'διαγραψω' την προηγουμενη 'ιστορια' του και να το ξεσυνδεσω απο το τωρινο domain.
Οσο για το παραδειγμα, δεν συνδεεται ακριβως με την δικη μου περιπτωση. Δηλαδη, το freestuff υπαρχει, οποτε αφ'ενος θα εχει προλαβει το δικο του ονομα, δηλαδη http://www.facebook.com/freestuff.gr (οποτε και εσυ θα επιλεξεις μια δευτερη, κατωτερη-δευτερευουσα ονομασια) και αφ'ετερου δεν νομιζω εσυ να προσπαθησεις να πεις "Hey γεια σας ειμαι το official page του freestuff.gr". Γιατι στην ουσια αυτο γινεται. Θα υπαρχουν 2 fan pages που θα δηλωνουν οτι αντιστοιχουν/ανηκουν στο ιδιο domain. Φανταζομαι ειναι ασχημο αυτο, ετσι;
Για να σου δωσω ενα twitterοπαραδειγμα, το πλαισιο πχ εχει το twitter.com/plaisioofficial
Για σκεψου το πλαισιο (σαν εταιρια,domain κλπ) να ξεκινησε το 2012 και πιο πριν να υπηρχε κατι αλλο στη θεση του, το οποιο να ειχε φτιαξει twitter account και τωρα να ειχαμε 2 twitter accounts που να λενε 'ειμαι το plaisio.gr'
Βλεπω πχ twitter.com/plaisiogr και twitter.com/plaisio τα εχουν παρει, αλλα δεν λενε 'ειμαστε το plaisio.gr'

Για να καταληξω, δεν λεω οτι "ειχατε το domain εσεις, κανατε τα social accounts, και τωρα που πηρα εγω το domain μου ανηκουν". Απλα θελω ειτε να τα παρω εγω εφοσον 1) πλεον τους ειναι αχρηστα, 2)ειναι συνδεδεμενα με το domain, ειτε να τα 'αφανισω' ωστε να μην συνδεονται πια με το domain.

@dva_dev

Ακριβως, τα εφτιαξε εκεινη την εποχη, ασχοληθηκε μια εβδομαδα και μετα τα παρατησε οπως και το domain.
Σχετικα με το
να είσαι πιο προσεκτικός στη στρατηγική σου την επόμενη φορά
τι εννοεις;

Αν εννοεις 'επρεπε να το ψαξεις (για τα social accounts) πριν παρεις το domain', να σου πω την αληθεια δεν με πηρε απο κατω με την εννοια του 'πωπω τι θα κανω τωρα', ειναι μεν σημαντικο αυτο, αλλα δεν ειναι αποτρεπτικος(για μενα) παραγοντας του να μην επαιρνα καν το domain.
Αν δεν εννοεις αυτο, θα χαρω να ακουσω τι εννοεις :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιουν 2015 07:42

Ας πουμε οτι επιλέγεις τον να. 2

Το εχεις ψάξει με δικηγόρο και όντως μπορεις να κινηθείς νομικά για κατι τέτοιο;

Τα tos κάθε υπηρεσίας απο αυτές τι λενε για τέτοιες περιπτώσεις;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Ιουν 2015 02:35

@nikpe80
Αυτό εννοώ. Έπρεπε να συμφωνήσεις μαζί με το domain να σου δώσει και τα social accounts για να έχεις όλο το πακέτο να κάνεις τη δουλειά σου όπως τη θέλεις.

Την επόμενη φορά θα το ξέρεις. Και εσύ και όποιος άλλος θέλει κάτι ανάλογο.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 25 Ιουν 2015 18:37

Τι γίνεται στην περίπτωση που αγοράσεις πχ το domain.gr και βρεις τα socials accounts με email από το domain.gr πχ info@domain.gr? Σε ποιον ανήκουν αυτοί οι λογαριασμοί?

Άβαταρ μέλους
nikpe80

Δημοσίευση από nikpe80 » 25 Ιουν 2015 18:57

@cordis

Οχι, γι'αυτο ρωταω εδω για να δω πως αντιμετωπιζεται αυτο το πραγμα, να δω δηλαδη αν εχει τυχει σε καποιον αλλο αυτο και τι εκανε. Δεν σκοπευω βεβαια να κινηθω νομικα, απλα καμια φορα αν μπλεξεις μεσα στο μηνυμα σου κατι που εχει σχεση με αυτο, ισως καταφερνεις κατι πιο σιγουρα.
Κοιτα το twitter πχ εχει impersonation report https://support.twitter.com/forms/impersonation
Το facebook τωρα αποτι εχω διαβασει, αν δικαιωθεις, κλεινει την σελιδα και δεν στην δινει.

@dva_dev ισως δεν το ξεκαθαρισα, το domain ειχε ληξει οταν το πηρα εγω. Προφανως εγκαταλειφθηκε απο περυσι οπως και τα social accounts.
Αν το αγοραζα απο αλλον εννοειται πως θα ζητηγα και τα social accounts - πανε πακετο αυτα :P, απλα αυτη ειναι η περιπτωση που δεν ξερω καν ποιος το ειχε (βρηκα τουλαχιστον τροπο να επικοινωνησω μεσω των social accounts). Αν τον ηξερα και ειχα το e-mail του πχ (αν ειχα αγορασει το domain απο αυτον εννοοω) θα ειχα συννενοηθει και ειτε θα τα επαιρνα ειτε θα ετρωγα απορριψη :P, οποτε και δεν θα ανοιγα αυτο το θεμα.

Στην ουσια, δεν μου εχει ξανατυχει και ηθελα να δω καποιος αλλος πχ πως το αντιμετωπισε, ή γνωμες για το τι θα μπορουσα να κανω.
Εν τελει, εχω στειλει μηνυμα μεσω ενος social media account αλλα δεν εχω λαβει απαντηση..(αναμενομενο :/)

@bibisidis
Κατ'αρχην να ξακαθαρισω πως δεν λεω οτι 'μου ανηκουν'. Απλα επειδη φτιαχτηκαν γι'αυτο το domain και το καθ'ενα δηλωνει 'ειμαι το social page του ταδε domain', λογικο δεν ειναι να θελω αυτο το πραγμα να σταματησει να συμβαινει; Και οταν βλεπω οτι τα εχουν εγκαταλειψει 4-5 μερες αφ'οτου εφτιαξαν τα accounts, φαινεται οτι δεν θα τα θελουν οποτε γιατι να μην τα δωσουν;
Τωρα, στην περιπτωση αυτη που αναφερεις, νομικα/ηθικα δεν ξερω. Πρακτικα ομως, ξερω-ξερεις-ξερουμε, οσο τα social accounts βρισκονται στο δικο σου (πλεον) email, ανηκουν σε σενα(οχι μεταβιβαση, αλλα κατεχεις πλεον το e-mail και κατα συνεπεια αθελα σου και αυτο), αλλαζεις τον κωδικο και ειναι 100% δικα σου. Ηθικα, χμ θα επικοινωνουσα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη να το συζητησουμε (βεβαια που να τον βρεις αφου το e-mail θα'ναι δικο σου τωρα αλλα τεσπα :P)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιουν 2015 20:30

μπέρδεμα. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
greekos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekos » 26 Ιουν 2015 13:50

πρόσφερε κάποιο ποσό και αγόρασε του τα. αλλιος δεν

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 26 Ιουν 2015 19:03

Από που και εως που δηλώνει ότι είναι το social page του domain ?
Χρησιμοποίησε ένα άλλο fan page. Η ονομασία του page μετράει, το url απλά είναι ένα alias.
Αν δηλαδή αυτός είχε το fb.com/domain.tld εσύ δημιούργησε ένα fb.com/domain.tld-official. Θα έχεις το λογότυπό σου επάνω, το περιεχόμενο που είναι σχετικό με το webpage σου οπότε είσαι κύριος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες