με Firefox κατεβαζει με χαμηλη ταχύτητα

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tzitzikas

Δημοσίευση από tzitzikas » 01 Ιούλ 2015 19:30

Καλησπέρα. Πρόσφατα αναβάθμισα την ταχύτητα σε 24Mbps. Ενω με τον Chrome κατεβάζει αρχειο απο το ote speed test μεχρι 1500kb/sec με τον Firefox η ταχυτητα ειναι maximum 550kb/sec. Και γενικα και οι σελίδες πανε πολύ πιο αργά στον Firefox. Ολα αυτα στο ιδιο pc με windows sp2. τι μπορεί να φταιει? ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιούλ 2015 08:28

Επειδή, μολονότι έχω καθήκοντα ΙΤ, είναι πάρα πολλά αυτά, που δεν ξέρω, ρώτησα...
Εντυπωσιασμένος από την εκπληκτική διαφορά στην ταχύτητα ανταπόκρισης μεταξύ Firefox και Chrome, ρώτησα -σχετικά- τον αρχιτεχνικό (ΙΤ) τηε Εταιρείας που υποστηρίζει αυτήν (όπου δουλεύω).
Η απάντηση ήταν αμεσότατη, χωρίς να μασάει καθόλου λόγια:
"O Chrome είναι πολύ καινούργιος στην πιάτσα! Κάτσε ν' αρχίσει να 'κατεβάζει' κι αυτός τα 'securities' και 'add-ons' που έχει κατεβάσει ο Firefox.... Κάτσε ν' αρχίσει να κατεβάζει τόσες αναβαθμίσεις, όσες ο Firefox.... Τότε θα γίνει κι αυτός (ο Chrome) χοντρός σαν κι εμένα (τον τεχνικό - συναγωνιζόμαστε επάξια στα κιλά)! Κι όταν χοντρύνει κι ο Chrome, μετά έλα να μου πεις για ταχύτητα!"

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Ιούλ 2015 14:09

Ο Firefox είναι ο πιο αργός browser της αγοράς. Και vanilla installation χωρίς κανένα addon πάλι είναι αισθητά πιο αργός από τον Chrome.
Συν ότι δεν είναι multithreaded οπότε αν έχεις 10 tabs ανοιχτά ΟΛΑ τρέχουν στο ένα core ακόμα και να έχεις 36 cores στο PC σου :P

Δυστυχώς παρότι είναι ο πιο customizable browser με διαφορά, είναι και ο πιο βαρύς οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις ανάγκες του.

Από εκεί και πέρα, η διαφορά στο download δεν έχει σίγουρα καμία σχέση με τα παραπάνω (δεδομένου ότι μιλάμε για μόλις ~15mbit).

Χωρίς να το έχω ψάξει καταλήγω σε 2 (υποθετικά) σενάρια.

1. Ο Firefox κάνει single connection downloads ενώ ο chrome multiple connections downloads (?).

2. Το site από το οποίο κατεβάζεις έχει πολλαπλά mirrors και για κάποιο λόγο με FF σε στέλνει σε άλλο Mirror ενδεχομένως ποιο αργό.

Κατέβασε κάποιο ISO από το NTUA (πχ http://ftp.ntua.gr/pub/linux/centos/6.6 ... n-DVD1.iso ) για να έχεις ένα ασφαλές μέτρο σύγκρισης και από τους 2 browsers.
Όταν κατεβάζεις από μακρυνό mirror (πχ US) τότε λόγω του αυξημένου latency το TCP αποδίδει λιγότερο συνολικό bandwidth με 1 connection και είναι δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα για την ποιότητα της γραμμής σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης