ROUTER ZTE ZXHN H108NS από ΟΤΕ

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Ιούλ 2015 15:46

Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας! :D
Τα XP εξακολουθώ να τα έχω ανάγκη στο σπίτι, καθώς (μέχρι και αυτά) 'τρέχουν' κάτι εφαρμογάρες, που έχω!
Αυτό ως πρόλογος-διευκρίνιση για την αναγκαιότητα των XP.
Είχα ένα σταθερό ROUTER (πάλι του ΟΤΕ) παλιότερα, το οποίο όταν συνδεόταν στο Internet, έβγαζε εικονίδιο (Σύνδεσης με Internet), ενώ αμέσως πριν έβγαζε ένα παρόμοιο εικονίδιο (σύνδεσης δικτύου) ως (Σύνδεση με PC).

Πριν κάποιον καιρό, ο ΟΤΕ μου έκανε δώρο (ως αναμεταδότη του, ενόσο το λειτουργώ) ένα νέο WIFI ROUTER. Μοντέλο: ZTE ZXHN H108NS.

Σχεδόν αμέσως, τα XP-άκια μου, εμφάνισαν το εικονίδιο (Σύνδεση Δικτύου). Η συσκευή που αναφέρεται ως συνδεδεμένη, είναι -μα τελείως- άσχετη.
Παρεμπιπτόντως σύνδεση με το Internet γίνεται -σχετικά- απροβλημάτιστα.

Όμως έχασα το δεύτερο εικονίδιό μου, που επιβεβαίωνε τη (Σύνδεση με το Internet).

Εννοείται ότι στο παράθυρο 'Συνδέσεις Δικτύου και Internet':
1) Φαίνεται μόνο η σύνδεση του PC με το ROUTER..... και τίποτε άλλο!!!!!
2) Ενώ με το προηγούμενο ROUTER εμφανιζόταν (στο ίδιο παράθυρο) σε κάποια
στιγμή και η σύνδεση με το Internet!

Έχει κάποιος καμμιά λαμπρή ιδέα....; ....Πού κάνω τη μ@@@@@κία και χάνω το εικονίδιο; Και πώς μπορώ να το επαναφέρω (μαζί με την 'ξεχωριστή' σύνδεση-Internet στο παράθυρο 'Συνδέσεις Δικτύου και Internet';

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τον χρόνο σας, να διαβάσετε το πρόβλημά μου!
Να είστε όλοι καλά!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιούλ 2015 10:56

Καλημέρα DGeorge!
Δεν έχω καταλάβει καλά τι θες να κάνεις... Βασικά, αυτό με το "Σύνδεση Ιnternet" και "Σύνδεση με PC" δεν το έχω καταλάβει...
Κανονικά, από τα XP όταν συνδέεσαι (ενσύρματα, υποθέτω) στο router, ανεξαρτήτου μάρκας, σου βγάζει ένα εικονίδιο σύνδεσης δικτύου. Τώρα με τα settings που δίνει ο dhcp & dns server που έχει ενσωματωμένο το router, εσύ βλέπεις internet.
Αν σου έβγαινε και 2ο εικονιδιάκι κάτω στο tray που έλεγε "Σύνδεση Internet", μήπως είχε κάποιο βοηθητικό software το παλιό router, που επιβεβαίωνε την σύνδεση με το router και ότι "έβγαζε" internet, και απλά με την αλλαγή του router έχουν αλλάξει πλέον τα settings, οπότε το αντίστοιχο utility δεν μπορεί να δουλέψει;...
Κανονικά βέβαια, δεν πρέπει να σε πολυνοιάζει αυτό: από την στιγμή που έχεις σύνδεση με το router και το internet του router είναι up, (δηλ. δεν υπάρχει κάποια τεχνική βλάβη στην γραμμή), τότε και ο υπολογιστής έχει internet!

Άρα συμβουλεύω να μην δαπανάς φαια ουσία, άστο όπως είναι !

ΥΓ. Ο Κινέζουλας έχει αξιοπρεπέστατο router, κατά την γνώμη μου...μια χαρά τα πάει και έχει και εξτράκια όπως Samba server, ενσωματωμένο!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Ιούλ 2015 22:31

mechpanos έγραψε:...Κανονικά βέβαια, δεν πρέπει να σε πολυνοιάζει αυτό: από την στιγμή που έχεις σύνδεση με το router και το internet του router είναι up, (δηλ. δεν υπάρχει κάποια τεχνική βλάβη στην γραμμή), τότε και ο υπολογιστής έχει internet!

Άρα συμβουλεύω να μην δαπανάς φαια ουσία, άστο όπως είναι !....
Φίλτατε, αγαπητότατε Πανούλη, Πολλή -Πάάάρα Πολλή- Καλησπέρα σου! :D :D
Κατ'αρχάς ευχαριστώ εκ βάθους καρδιάς για τον χρόνο, προσοχή, ανταποκρισή σου!
Νά' σαι καλά, όπως και όλοι όσοι ενδιαφερθήκατε (έστω -τουλάχιστον- να διαβάσετε το θέμα μου). :pint: :pint: :pint: :pint:
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τις προτάσεις/οδηγίες/συμβουλές σου!
Απλώς, περισσότερο από περιέργεια ρώτησα, μήπως και ήταν κάποια βασικότατα-απλή ρύθμιση των ίδιων των Windows XP.
Κατά τα άλλα δεν θίγω ακόμα τα ήδη 'περιέργως' (όχι κακώς) κείμενα με τα XP μου. Φροντίζω να τα αφοπλίζω σιγά-σιγά, ώστε (αν - και όταν - μου τη 'βαρέσει, να κάνω μια παστρικιά δουλειά (FORMAT - επανεγκατάσταση) ώστε να ξεμπερδέψω για τα καλά.
Για την ώρα τα 7 με υπερκαλύπτουν και ως ταχύτητα, και ως αξιοπιστία κλπ κλπ. Οπότε δεν πιέζομαι ιδιαίτερα.....Σχεδόν ελάχιστα.
'Ο κόμπος είναι ακόμα πολύ μακρυά από το χτένι'!!!!! :D :D

Και πάλι..."Ευχαριστώ Πολύ!!!!!!"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες