Αναμετάδοση live βίντεο από ip camera, live streaming από Ελλάδα και για το εξωτερικό

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
teochris
Επικοινωνία:

Αναμετάδοση live βίντεο από ip camera, live streaming από Ελλάδα και για το εξωτερικό

Δημοσίευση από teochris » 02 Σεπ 2015 12:31

Γειά σας,

στο link http://shopday.gr/cams/livecamera.html

ανέβασα μια σελίδα με live εικόνα από web camera στο Βουνό της Πεντέλης με θέα την Παιανία, τον σταυρό Αγίας Παρασκευής, το βουνό του Υμηττού και γενικότερα τον ουρανό στα νοτιονατολικά προάστια της Αθήνας.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να πληρώνω κάποιο site (15 ευρώ τον μήνα + ΦΠΑ) για να παίρνει εκείνο την εικόνα και να την αναμεταδίδει μέχρι και σε εκατό χρήστες ταυτόχρονα γιατί αλλιώς δεν θα έφτανε ούτε για 3 χρήστες ταυτόχρονους το upload του dsl μου.

Έβαλα διαφημίσεις μήπως και κάποιος ενδιαφερθεί για κάτι και έτσι μειώσω το μηνιαίο κόστος αναμετάδοσης (μήπως αυτές είναι ενοχλητικές).

Όποιος θέλει εάν έχει την καλοσύνη ας μου δώσει καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσε να τον ενδιαφέρει να βλέπει σε αυτήν την σελίδα πέρα από αυτά που πρόσθεσα, μπας και έτσι την βάλει στα favorites και έτσι να την επισκέπτεται πιο συχνά και όχι μόνο για να δει την θέα ή τον ουρανό πάνω από την Αθήνα.

Επίσης είναι καλοδεχούμενες όλες οι κριτικές καλές ή κακές με την γνώμη σας για την σελίδα αυτή.

Τέλος να αναφέρω ότι καταχώρησα την κάμερα μου σε διάφορα sites που έχουν live cameres από όλο τον κόσμο αλλά αυτοί οι πονηροί παίρνουν το stream και δεν ανακατευθύνουν τους επισκέπτες στην δική μου σελίδα!

Επειδή αυτήν την σελίδα θα την καταχωρώ συνέχεια σε sites του εξωτερικού προσπάθησα να τους κινήσω το ενδιαφέρον για την Ελλάδα με τις φωτογραφίες δεξιά αριστερά, αυτές πως σας φαίνονται?

Εάν τελικά αξίζει ο κόπος και τα έξοδα που έκανα θα εγκαταστήσω και σε σπίτια φίλων μου και άλλες live κάμερες, είμαι ανοιχτός και σε προτάσεις δικές σας εάν θα θέλατε κάτι τέτοιο και έχετε κάτι ενδιαφέρον να βλέπει ο κόσμος, φυσικά αν υπάρχουν έσοδα θα έχετε το μερίδιο σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιοδήποτε σχόλιο, θετικό ή αρνητικό!

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 03 Σεπ 2015 12:59

75+ χρήστες είδαν την σελίδα αλλά κανείς δεν έχει συνεισφέρει ακόμα με την όποια άποψη του.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2015 19:10

Mήπως θα ήταν καλύτερα να ρύθμιζες την κάμερα να ανεβάζει με FTP τη φωτογραφία και όχι με live streaming; Να ανεβάζει κάθε 5 λεπτά μια φωτογραφία.

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 03 Σεπ 2015 19:47

Αυτό το κάνουν διάφορα site από την live εικόνα της κάμερας μου ήδη, κάτω κάτω στην σελίδα θα δεις link για time-lapse. Γιατί όμως λες ότι ίσως θα ήταν καλύτερα, από ποια άποψη?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Σεπ 2015 19:50

Από τη στιγμή που η εικόνα δεν έχει πολύ κίνηση ο επισκέπτης δεν καταλαβαίνει τη διαφορά ανάμεσα σε video streaming και σε απλές εικόνες που θα ανανεώνονται κάθε μερικά λεπτά. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να πάρεις ένα μικρό πακέτο shared hosting στο 1/3 του κόστους που πληρώνεις τώρα.

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 03 Σεπ 2015 22:21

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου - τον χώρο στον server μου τον παρέχουν εντελώς δωρεάν οπότε δεν πληρώνω το hosting - αυτό που δεν μπορώ να γλιτώσω δυστυχώς είναι το να μεσολαβεί κάποια εταιρεία που παίρνει το streaming της κάμερας από το dsl του σπιτιού μου και να μπορεί να το κάνει broadcast σε μέχρι 100 ταυτόχρονους χρήστες.

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 04 Σεπ 2015 12:26

Η κάμερα μου βγάζει μια ροή rtsp και το youtube δεν την δέχεται. Μήπως ξέρεις πως θα μπορούσα να το κάνω γιατί το έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα λύση που να μην απαιτεί εγκατάσταση λογισμικού και υπολογιστή ανοιχτό όλο το 24ώρο - που στην πραγματικότητα θα κόστιζε παραπάνω από τα 15 ευρώ τον μήνα σε ρεύμα και φθορά του υπολογιστή.

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 10 Σεπ 2015 10:53

Μπορείτε να μου πείτε εάν βλέπετε σωστά την live εικόνα ή εάν σας κάνει buffering πολύ ώρα?

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 18 Σεπ 2015 16:41

Βλέπετε άμεσα το live video ή κάνει πολύ ώρα buffering?

teochris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από teochris » 29 Σεπ 2015 15:25

Ευχαριστώ πολύ, αυτό κάνει και σε εμένα και δεν καταλαβαίνω γιατί μιας και το hosting με διαβεβαιώνει ότι φταίει το upload από το dsl μου αλλά σε άλλες εφαρμογές που έχω και ανεβάζουν συνεχώς δεν κάνει κανένα τέτοιο κόλπο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες